Кой ще спечели от въвеждането на данък върху пустеещите земи – това обсъждаха експерти по време на провеждащия се днес Клуб Investor.bg на тема „Печеливши агростратегии при новата Обща селскостопанска политика“.
Няма по-бързо развиващ се пазар от пазара на земя. За последните 10 години цените са скочили 10 пъти, посочи Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България.
Той отбеляза, че милиони декари пустеят, а за да станат обработваеми, са необходими инвестиции. Те обаче са по-високи, отколкото струва един декар.
Върбанов даде следния пример - в Плевенско цената на декар изоставено лозе е 250 лв. За да стане то обработваемо, са необходими вложения от 300 до 500 лв., в зависимост от това кога е изоставено.
„Затова е необходим данък за пустеещите ниви. Земеделските асоциации не искат да вземат на някого земята. Тя обаче е национално богатство“, аргументира предложението си Върбанов. „Важно е да има политическа воля този възел да бъде разсечен. Но, ако политиците го направят, няма да получат ръкопляскания“, посочи той.
Според Борислав Петков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи, данъкът за пустеещи земи трябва да е местен налог, обвързан със системата ГРАО. Целта каква е – да влязат приходи в бюджета или да се направи нещо с тези декари, които са около 10 на сто от обработваемата земя, попита експертът.
Петков посочи, че поземлените отношения са ключови за усвояването на очакваните 5,5 млрд. евро за директни плащания до 2020 г.
Фундаментът на европейската селскостопанска политика е устойчивото ползване. При сегашната рамка, която регламентира поземлените отношения, нищо добро не ни чака в следващите 3 – 4 години, защото в България всичко се базира на спекулации, прогнозира той.
Венцислав Върбанов коментира, че ако Законът за комасацията беше приет преди години, щеше да има време поземлените отношения да се развият и да улегнат. Липсата на приемственост обаче е довела до сегашната ситуация.
В земеделието има много центробежни сили, в момента субсидиите като размер са се изравнили с наемите и така за земеделеца реално не остават средства, заяви Мариян Йорданов, анализатор капиталови пазари в Investor.bg.
Според него фактът, че цените на земите и рентите са стигнали до високи нива, показва необходимостта от настъпването на повратен момент. Фермерите трябва да започнат да мислят за добавена стойност, да изкупят земята, да помислят за напояване и трайни насаждения, добави той.
Държавата може да стимулира сектора, като осигури 5-годишни споразумения за необработвамите земи, предлага той.
Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации, коментира, че е нужна адаптация на поземлените отношения към новите правила на Общата селскостопанска политика. Друг е въпросът какви ще са вариантите - дали ще въведем данък или ще подсилим споразуменията между арендаторите, дали ще има стимули за собствениците – да се провокира интересът им към нивите.
Клуб Investor.bg се провежда със съдействието на СИБАНК и Киа Моторс България. Институционални партньори на Клуб Investor.bg са Асоциацията на земеделските производители в България, списание „Агрозона“, Индустриален Холдинг България, БФБ - София, Bulgaria ON AIR, Дакси и ГБИТК.
преди 10 години В много държави има данък пустеещ магазин и това е причината да няма затворени магазини с грозни витрини! Ако тръгнеш в центъра на София ще видиш стотици затворени магазини с ужасно грозни витрини облепени с плакати и т.н. Освен това има глоба за рушаща се мазилка и т.н.В развитите държави са разбрали, че собствеността освен право е и отговорност и който не може да се държи достатъчно отговорно със своята собственост трябва да бъде наказан в името на общото благо!Представи си само за момент, колко по приятно място за живеене би била София, ако собствениците на сгради бяха задължени да ги поддържат в красив естетичен вид! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе как ги изкривявате тия сметки, излиза че да обработваш земя е на загуба. То да не е като да береш ягоди на фармвила. Вместо данъци да налагат, ония поплювковци дет сега ще идат да търкат седалките в европарламента, да земат да се борят за уеднаквяване на земеделските субсидии или пък пълното им премахване навсякъде, щото не виждам как ще сме конкурентни на други по-западни земеделци. Изобщо земеделието е превърнато в игра "кой ще налапа повече субсидии" а самото земеделие стои на втори план.Ама говорете и за данъци върху пустеещите молове, и данък пустеещ парламент също трябва да се въведе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този, който разпределя данъка...за какво е борбата за власт? Именно за да се разпределя и заделя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Искам някой да ми обясни защо земеделската земя е необлагаема както като актив така и дохода който носи също е необлагаем - мисля че е единствената по рода си в нашето законодателство . За пример - ако сте собственик на апартамент и го отдавате под наем полежите на облагане веднъж по закона за местни данъци и такси като собственик и втори път дохода получен от наема е облагаем по закона за облагане на доходите на физическите лица . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години данък трябва да има върху всички земеделски и горски земи а приходите да постъпват в населените места към който принадлежат съответните землища отговор Сигнализирай за неуместен коментар