IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

На какъв етап от развитието си е пазарът на имоти в България?

Има основания говоренето за криза да спре, но възстановяването ще бъде продължителен процес

15:28 | 05.11.13 г. 30
<p>
	Отчита се ръст при обема на продажбите на имоти. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Отчита се ръст при обема на продажбите на имоти. Снимка: Investor.bg

"Тези данни и данните, които събираме в месечен индекс на база офертни цени на имотите в София, сочат, че дъното вероятно е било през втората половина на 2012 и началото на 2013 г. Вече можем да говорим за започнало възстановяване на пазара в столицата, като разбира се, това в никакъв случай не означава, че възстановяването ще се изразява в бързо нарастване на цените, а по-скоро ще доведе до умерен и устойчив растеж в средно и дългосрочен план, тясно свързан с макроикономическите показатели", коментира се в доклада.

Компанията отчита и ръст на интереса и сделките в луксозния сегмент. "През 2013 г. стартираха нови знакови проекти в премиум класа както в София, така и във Варна и в някои от морските ни курорти, където руските купувачи са по-активни. Като цяло, финансово обезпечените купувачи все по-трайно се завръщат на пазара на елитни имоти и сключват все повече сделки", констатират експертите.

Продажбите в морските ни курорти през лятото са нараснали с 20 на сто на годишна база през лятото, като се отчита и повишение на цените. Средната цена на продадените апартаменти в Слънчев бряг за третото тримесечие по данни на компанията е достигнала 570 евро на кв.м. спрямо 490 евро за същия период на 2012 г. и 550 евро за второто тримесечие на 2013 г. Средната цена на закупените в комплекса апартаменти достига 33 700 евро.

Същевременно обаче пазарът на имоти в ски курортите остава под натиск. Търсенето е слабо и цените там не успяват да се стабилизират, посочва се в доклада.

Средната цена на продадените апартаменти в Банско през третото тримесечие достига 375 евро на кв.м., което представлява спад от 6% спрямо второто тримесечие, когато е била 400 евро/кв.м., и спад на годишна база отново с 6%. Бюджетите за покупка непрекъснато се свиват през последните години и до момента за 2013 г. средната цена на закупените апартаменти в Банско е 25 400 евро при нива от около 40 000 евро за 2009 и 2010 г. и 35 000 евро за 2011 г.

Подобна е ситуацията и в Пампорово – там средната цена на продадените апартаменти също е 375 евро/кв.м. Боровец продължава да държи най-високите цени и сделки се сключват при на нива средно около 600 евро/кв.м.

Що се отнася до пазара на селски имоти, и там руските купувачи са най-активни и съставляват около 30% от общия брой на купувачите на селски имоти за третото тримесечие. Интересът им е концентриран в селата около Бургас, Стара Загора, Пловдив и Ямбол.

Втората по големина група купувачи на селски имоти са британците (20%) – доколкото те все още купуват имоти в България, то те са най-активни в сегмента на селските имоти. Интересът им е насочен към селата около Велико Търново, Пловдив и Видин.

Българските купувачи все още не са толкова активни при покупките на селски имоти – те съставляват около 10% от купувачите. Има интерес и индикации за търсене на вили, преместване на по-спокойно място, но редица фактори засега отлагат реализацията на тези амбиции - общоикономическа несигурност, други приоритети, покупка на първи дом в града и други.

Селските имоти в България привличат най-разнообразни клиенти по националност - белгийци, канадци, естонци, италианци, германци, французи и други. През изминалите месеци са преобладавали сделките с по-скъпи и готови за живеене къщи и поради това средната цена на продадените селски имоти за третото тримесечие е 22 300 евро при 19 400 евро за предходното тримесечие, отчитат от компанията.

Обемът продажби на селски имоти продължава да бъде на нива около 80% по-ниски от тези по време на бума, а средните цени, на които се реализират сделки, са с около 20% по-ниски от цените в пика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 2
edimi
преди 10 години
Противоречие няма. Не съм определял "време на криза". Умишлено съм посочил "друг" период. Като "възможна" отправна точка. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Да, тук никой не толерира различно мнение от неговото, а опита да обясниш обратна на дадена заета позиция е равносилно на война... дори и заемащия позицията да съзнава, че не може да я обясни рационално, я защитава по човешки чисто субективно отхвърляйки цялата налична проверима и реална аргументация която му се предлага!Аз затова много рядно изказвам лично мнение и позиция, а показвам само грешка или възможна посока на мисленето извън текущото поле на допускане на атгументи... на мислещия! ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 0
mia11
преди 10 години
Чух ли или пък четох, че една учителка по призвание казвала на своите ученици така- "Няма бедни и богати, имотни и безимотни, а има четящи и нечетящи!"Мисля, че не е далече от истината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
iivanoff
преди 10 години
(-) - изхождането върху коментара ми с минус, показва не липса на мислене, а липса на възможност за четене у дадената ***!Ама ако можете да четете, аз не ви казвам "нагоре" ли са имотите или "надолу"!!! Казвам Ви, че факторите които "уместно" ползвате ... НЕ ВАЖАТ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 5
iivanoff
преди 10 години
Знаеш ли - не обичам умните хора да не мислят... но уважавам всеки избор, на който избиращия си носи последствията. Ще ти отговоря така: - тези фактори които си изброил (отрицателен демографски прираст, отрицателен миграционен прираст) валидни ли бяха преди кризата и как БГ беше докарала ръста на цените на имотите в ТОП 3 на ЕС? Понеже мога да си отговоря на тези въпроси спокойно от твое име, ще те помоля да помислиш повече какво точно искам да ти кажа!...За справка ето ти извадка с ръста на цените на НИ в БГ преди кризата:http://profit.bg/news/Bulgariya-oglavi-klasatsiyata-po-rust-na-tsenite-na-imotite-za-2007-g/nid-11464.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
edimi
преди 10 години
`ам` те не са виновни де, гледат си интереса. 10-на Стамболовци трябва да влезнат при ония 240, ама с по едно железо, па.... Па после и родата и приятелите също по домова книга. Белки тогази некой се сети и за интереса на БГ-то, доколкото не е късно.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 1
toto
преди 10 години
БулгариЪН поропъртис нали купуваха имоти на килограм през 2008ма! сега за специалисти се тъпанчат! Да си гледат перачницата и да не се напъват с пр изяви...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
edimi
преди 10 години
"минус"-чо, става дума за десетки/50-80/хиляди годишно. Само не ми излизай, че фирмите и гурбетчийте наваксват.Зона България изчезва, някой за "пазар" ще ми говори. Манговците са по-умни даже, напускат яко и правят огромни колонии из ЕУ-то, дето с всичките си Еуро атлантически дружки ни е***а мам*та....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 8
edimi
преди 10 години
Без да коментирам, само нека се види - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8FС една дума, отрицателен демографски прираст, считано от 1990 до днес, съчетано с отрицателен миграционен прираст!Данните в Уикипедия вероятно са верни.От там и въпроса - Кой купува? Смях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 41 rate down comment 6
Gold Zombie
преди 10 години
Булшит ! Да ме прощавате.Цените са се закрепили основно заради ината на пишман инвеститорите в бетон, които не искат да продават на по-ниски цени, нищо че няма на кого да продадат в момента. Тези цени се крепят и благодарение на банките, които също съвсем не са малък собственик на този пазар. А по-високите обеми сделки, колко да са по-високи пък, когато в абсолютен брой са си на едно постоянно дъно, където и 2 сделки месечно се броят за 100% ръст в продажбите.Иска им се на някои хора да си сложат розови очила, ама няма как да стане в следващите годинки. По-високи цени на жилища би имало само, когато инфлацията тръгне нагоре. С което не означава, че имотите ще поскъпват, както се досещате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още