По отношение на наемните нива в сегмента на търговските площи през годината ситуацията се стабилизира и в средносрочен план не се очакват сериозни промени в цените, посочват консултантите. За София средните нива на търговски площи в мол схеми за момента се установяват на около €27/кв.м. за обекти между 100 и 200 кв.м. При търговските центрове в останалите градове в страната средните наеми се очаква да се стабилизират при нива от около €14-15/кв.м, показват данните на компанията.
Индустриалните площи – само за собствено ползване
Инвестиционни сделки в сектора на индустриалните и логистични площи през годината нямаше. Завършените складове са основно за собствено ползване, а празните площи достигат около 5%, посочват от Forton.
Поради повишения инвестиционен риск и свитото търсене по-голямата част от идейните проекти за логистични и индустриални паркове са на етап планиране и изграждане на инфраструктура, допълват консултантите. Компаниите, които стоят зад тези проекти, са в очакване на предварително осигурени наематели и дългосрочни договори за наем.
През годината обаче се наблюдаваше съществено разместване на наемателите заради оптимизирането на разходите. Наемните нива на първокласните площи се установиха в рамките на 3,5-4 евро/кв. м.
И в този пазарен сегмент клиентите са станали значително по-взискателни. Затова се очаква в близко бъдеще да се изграждат проекти, съобразени с търсенето и изискванията на конкретни клиенти на логистични услуги.
Земеделската земя – убежище във време на криза
Пазарът на земеделска земя е единственият, който се радваше на отчетлив ръст през годината. Покачването на цените в сегмента беше от порядъка на 7-12% и напълно оправда очакванията на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
На отделни места, където се развива сериозно интензивно земеделие, ръстът на цените надвиши 20-25%, посочва председателят на организацията Борислав Петков.
През годината висока активност е отчетена на вторичния пазар на земеделска земя в страната. Инвеститори, които са концентрирали обработваеми площи, са успели да ги продадат с много висока печалба, каза още Петков.
Очаква се през следващата година сериозни инвестиции да бъдат привлечени в регионите на Хасково, Ямбол и Видин.
преди 12 години Перспективите в бранша са плачевни, имайки предвид демографската картина в страната. Тенденцията е малцинствата да нарастват по численост в сериозни темпове, което ще удари изключително сериозно по стойността на недвижимите имоти. Непреодолимите в културно отношение различия между етносите са основна причина за неблагоприятната перспектива. Липсата на какъвто и да е интерес от страна на малцинствата към обучение и квалификация, а оттам и към повишаване на доходите, неминуемо ще доведе до невъзможността на това население да получава кредити или да инвестира в недвижимости. Дълбоко се подценява и ефекта от застаряващото население. Отмирайки, възрастните хора всъщност оставят наследствени имоти, които в рамките на следващите 15-20 години ще пренасищат предлагането, което както е ясно, ще доведе до нови и нови дъна. Единствената причина да се запази по-бавно падане на цените би била инвазия на инвестиции от чуждестранни инвеститори, което на фона на мрачните перспективи за Европа е ....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години za Bulgaristan NQMA izlizane ot krizata sled kato beshe nabutana tam ot svoite prodajni i smeshni upravnici Bulgaria si zaminava bavno no sigurno cenite na imotite ot tuk she se srinat s oshte 30-50% v blizkite nqkolko godini ABE NEMA TAKAVA DURJAVA BE отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цените са все още ужасно високи спрямо доходите на българина и живеенето под наем е няколко пъти по-изгодно от купуването на жилище. Да не говорим, че по този начин не се затварят огромно количество пари или се спестява тегленето на огромен заем който трябва да се плаща десетки години в това несигурно време. Всъщност - въобще може ли да има 10 години без криза? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цените паднаха, но все още са високи спрямо качеството, размера, местоположението на имотите. Още има накъде да пада пазара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години има време, докато точно в строителството кризата си отиде. с тия всичките молчета, дето се надпреварват.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години няма и да я напусне скоро... отговор Сигнализирай за неуместен коментар