IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кризата не иска да напусне пазара на имоти в България

Проблемните кредити, обезпечени с имоти, постоянно се увеличават, а основният двигател на пазара са неотложните нужди на купувачите и наемателите

08:00 | 29.12.11 г. 14
<p>
	Изглед към София. Снимка: Cranker. Лиценз: <a href="http://creativecommons.org/" target="_blank"><strong>Creative Commons</strong></a></p>

Изглед към София. Снимка: Cranker. Лиценз: Creative Commons

Купувачите на жилища – по-отговорни и по взискателни
Според мнението и на експерти, и на читатели на Investor.bg, участвали в анкета за промените на жилищния пазар в България, единствената качествена промяна в сегмента в резултат на кризата е свързана с по-голямата взискателност на купувачите.

Близо 60 на сто от гласувалите над 700 души заявяват, че изискванията на купувачите на имоти са значително по-високи отпреди кризата. Само 9% от участниците в анкетата смятат, че предлагането на жилищния пазар също е подобрило качеството си.

Промяна във взискателността на купувачите виждат и брокери. Според Калоян Богданов, маркетинг мениджър на Адрес Недвижими имоти, засилено търсене през годината се е наблюдавало в сегмента на качествените двустайни апартаменти на добра локация и с добра комуникация.

Тихомир Тошев, изпълнителен директор на КредитЦентър, допълва, че клиентите освен изгодна сделка търсят завършени жилища, а не такива на шпакловка и замазка, с нормални размери на помещенията вътре, с добро разпределение и поддържани общи части. Към сделките по думите на Тошев клиентите подхождат по-отговорно, с добра финансова преценка.

Тошев обаче смята, че няма подобрение в качеството на предлагането на пазара на жилища. Изключенията според него са малко – най-често това са проекти, започнати през 2010 г. с ясна цел за реализация. Голяма част от започнатите обекти преди кризата и довършени по време на нея обаче са с незадоволително качество, заключава той.

Жилищният пазар през 2011 г. се движи основно от покупките на основно жилище за домакинствата, посочват от Адрес. Очаква се основните жилищни нужди да останат основен двигател на пазара и през следващата година, както и да няма значими колебания в цените.

Пазарът на офиси – битката за наематели продължава

През цялата 2011 г. изградените нови офис площи, които излязоха на пазара в София, са между 130 и 150 хил. кв. м – близо два пъти по-малко в сравнение с пиковата 2010 г., показват данни на Forton International. В процес на реализация са около 560 хил. кв. м нови офиси, като от тях активно се строят около 300 хил. кв. м.

Предлагането на офиси значително надвишава търсенето и интереса към тях, като тази тенденция ще се запази и през следващата година, прогнозират от компанията.

Последна актуализация: 02:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

6
rate up comment 51 rate down comment 1
diado mrass
преди 12 години
Перспективите в бранша са плачевни, имайки предвид демографската картина в страната. Тенденцията е малцинствата да нарастват по численост в сериозни темпове, което ще удари изключително сериозно по стойността на недвижимите имоти. Непреодолимите в културно отношение различия между етносите са основна причина за неблагоприятната перспектива. Липсата на какъвто и да е интерес от страна на малцинствата към обучение и квалификация, а оттам и към повишаване на доходите, неминуемо ще доведе до невъзможността на това население да получава кредити или да инвестира в недвижимости. Дълбоко се подценява и ефекта от застаряващото население. Отмирайки, възрастните хора всъщност оставят наследствени имоти, които в рамките на следващите 15-20 години ще пренасищат предлагането, което както е ясно, ще доведе до нови и нови дъна. Единствената причина да се запази по-бавно падане на цените би била инвазия на инвестиции от чуждестранни инвеститори, което на фона на мрачните перспективи за Европа е .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 39 rate down comment 6
fabric007
преди 12 години
za Bulgaristan NQMA izlizane ot krizata sled kato beshe nabutana tam ot svoite prodajni i smeshni upravnici Bulgaria si zaminava bavno no sigurno cenite na imotite ot tuk she se srinat s oshte 30-50% v blizkite nqkolko godini ABE NEMA TAKAVA DURJAVA BE
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 47 rate down comment 1
mick
преди 12 години
Цените са все още ужасно високи спрямо доходите на българина и живеенето под наем е няколко пъти по-изгодно от купуването на жилище. Да не говорим, че по този начин не се затварят огромно количество пари или се спестява тегленето на огромен заем който трябва да се плаща десетки години в това несигурно време. Всъщност - въобще може ли да има 10 години без криза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 41 rate down comment 1
melon
преди 12 години
Цените паднаха, но все още са високи спрямо качеството, размера, местоположението на имотите. Още има накъде да пада пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 34 rate down comment 1
optional
преди 12 години
има време, докато точно в строителството кризата си отиде. с тия всичките молчета, дето се надпреварват....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 36 rate down comment 1
1914
преди 12 години
няма и да я напусне скоро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още