IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Расте достъпността на жилищата у нас

През 2011 г. апартамент в страната се изплаща за 3,5 години, в сравнение с 6,9 години по време на пика, сочат изчисления на МКБ Юнионбанк

13:41 | 17.08.11 г. 25
Расте достъпността на жилищата у нас

Нараства достъпността на жилищата на българския пазар на имоти, показват изчисления на МКБ Юнионбанк. Коефициентът за достъпност (с който се измерва времето, необходимо да се закупи един имот с получаваните доходи) е паднал до най-ниската си стойност – 3,5 при 6,9 по време на бума през 2007 г. С други думи, ако домакинствата заделят целия си доход за покупка на собствен имот, то на тях ще са им необходими 3,5 години сега (по данни към второто тримесечие на 2011 г.), което е с 3,4 години по-малко спрямо 2007 г., когато беше пикът на имотния пазар.

В световен мащаб като “достъпно” се определя жилище, чиято цена е под три пъти годишния доход на едно домакинство. Данните сочат, че България е близо до това ниво.

Като причини за повишаващата се достъпност на жилищата се сочат продължаващият спад в цените на имотите в страната (които се сринаха с около 40-50% от пиковите си стойности), в комбинация с ръст в доходите на населението, отчитан от НСИ. Трябва да се има предвид обаче, че нарастващата достъпност за покупка на жилище се отнася единствено за заетите, като от началото на кризата поради растящата безработицата коефициентът обхваща все по-малък кръг от домакинствата.

Подобно на движението в страната, коефициентът за достъпност на жилищата в София също достига най-ниската си точка за разглеждания период през 2011 г. В столицата обаче върхът на показателя е отбелязан през 2008 г., като намалението за последните 30 месеца е още по-осезаемо (на практика двойно) и е в размер на 4,2 години.

Изчисленията показват още, че въпреки строителния бум от последните години ролята на нововъведените в експлоатация новопостроени жилища върху средните нива на цените на пазара не е толкова голяма. Анализът на банката показва, че новото строителство съставлява под една десета от продажбите на жилищния пазар. През второто тримесечие на 2011 г. делът им чувствително се понижава до 5,2%. Най-голям дял от осъществените продажби (11%) новите жилища регистрират през 2009 г., когато голяма част от сградите, започнати преди кризата, бяха завършени.

Малко по-рязко се изменя картината в София, особено през последната година. Благодарение на инерцията, набрана през годините на имотния бум, през 2009 г. делът на новите жилища в продажбите в столицата достигна връх от 13,3%. Това се дължи на големия брой жилища, построени през този период. От 2010 г. тази инерция затихва, но все още делът на новите жилища в продажбите остава относително висок поради довършването на вече започнати проекти и възобновено строителство.

Анализът показва още, че тежестта на ипотечните жилищни кредити върху домакинските бюджети намалява с течение на времето (ниската стойност през 2005 г. е изключение и се дължи на по-малкия размер на изтеглените тогава ипотеки). Низходящата тенденция през годините се обяснява най-вече с намаляването на средния размер на изтеглените ипотечни кредити (тенденцията започва да се наблюдава след 2008 г.), както и в по-малка степен на нарастването на средния доход на домакинствата, отчитан от НСИ.

Най-съществената разлика е между 2008 г. и 2009 г., когато тежестта на ипотечните кредити върху домакинските бюджети намалява с цели 4,5 пр. п. През второто тримесечие на 2011 г. вноската по ипотечни кредити съставлява 32,7% от домакинските бюджети. Въпреки това заради по-ниските доходи за българските домакинства ипотечният кредит е по-голямо бреме в сравнение с американските, където същият показател е 13%.

Източник: МКБ Юнионбанк

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:06 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 0
radkoDI
преди 13 години
Значи по скромните ми сметки 3,5 години по 12 месеца прави 42 месеца, да предположим,че цената на 65 кв.м апартамент е 42 000 евро - значи едно домакинство трябва да получава 1000 евро общ доход, без да се храни, облича и всички човешки права на жител на ЕС. Смятам, че 1000 евро доход на домакинство в София е достижим, но липсата на човешки права в 21-ви век в държава от ЕС ми идва в повече. PS - Посочените примерни доходи трябва да са официални, защото статистиката преди няколко месеца или година отчете, че домакинства с доход (мисля) над 1500 - 2000 ЛЕВА са богати семейства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
Бате Пешо
преди 13 години
Като чета тази простотия си мисля че скоро ще чукам Джулия Робъртс.Толкова убедително лъжат че чак си вярват.Не случайно доходите не са посочени никъде.Айде бе юнаци я напишете колко е средния доход на едно софийско домакинство и колко е един среден наем?Ако ви стиска разбира се?!!!!!!!!Или се мислите за по умни от хората.Смешници.Дръжте си миризливите *** и се молете Главния да не прати 6.5 по Рихтер щото няма да сте измежду живите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
Mesoiadess
преди 13 години
За панелките е много , но за качествените имоти е малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 13 години
Объркано е мястото на запетаята от 69г. на 35г. Що се отнася до възможностите за изплащане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 0
rootoffselo
преди 13 години
Тия измислени платени репортажи не могат да не дразнят. 1-во Колко е средния доход на едно домакинство за България ? 2-ро Колко струва жилище от 65 квадрата ?Ако някой успее да изчисли, че за 3,5 години може да се изплати, тогава ще му подаря един голям банциг, за да си подрязва Пинокиевия нос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 1
Tony
преди 13 години
Двустайните апартаменти в София, трябва да са не повече от 36 000 лв.:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 0
BigBear
преди 13 години
Всъщност при внимателен прочит се разбира че още не е време за покупки защото коефициента трябва да падне под 3 и тъй като това е анализ на заинтересована от покупката страна то коефициента трябва да е примерно 2 или най много 2 .5
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 0
MarginCall
преди 13 години
"Средна цена на апартамент от 65 кв. спрямо доходи на домакинство."Апартамент ново строителство 65 квадрата е оксиморон. Какво домакинство би се свряло на 40 кв. чиста площ? Що не вземат 115 виртуални квадрата за база (реални 75), каквито са повечето тристайни апартаменти и да видим дали ще им излезе сметката за достъпност на жилище.И защо вместо безсмислените графики не вземете да напишете какъв е средния доход на домакинство в София, който ползвате, та да се посмеем после заедно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 1
stoian777
преди 13 години
Ех,ех.ехххххххх господине яд ме е, че си прав в това което пишеш. Само другарите у парламента още не са разбрали, че идва сетният им час и май комунизама или по-скоро национализацията ще връхлети със стршна сила. То кражби, кражби ама хайде и народа залъжете с някой комат хляб бе КРАДЦИ НАРОДНИ. Бетон ще почнем скоро да ядем, ама тъкмо ще му свикнем и ще почнем да умираме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 1
mick
преди 13 години
Високите цени на жилищата не правят икономика. Обратното колкото са по-балонизирани цените толкова по-калпава е икономиката. Поради простата причина, че по-този начин се отнемат пари от другите отрасли. Закопават се едни грешни пари в бетон. Цените на жилищата трябва да са колкото 10 годишни наема/плюс/минус малко/. Всичко останало пречи на икономиката. Да не говорим за сегашната ситуация - балонизирани цени и неподдържани и неизползвани имоти. Рушащи се имоти. Рушащи се градове. Никакво качество на живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още