IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Бум" и "лудост" - новите асоциации за жилищния пазар в големите градове

Един от основните въпроси е върви ли пазарът към надуването на нов, опасен балон

15:42 | 01.01.17 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Най-силни увеличения се отчитат в „Младост“ в София - квартал, предпочитан и от купувачи за собствени нужди, и от инвеститори заради добрата инфраструктура и близостта до много от фирмите, които разкриха работни места в Бизнес парка, в района на Околовръстния път, както и по протежението на „Цариградско шосе“.

Силни ръстове на наемните нива се отчитат и в другите предпочитани квартали – в района на „Студентски град“, „Гео Милев“, „Надежда“ заради метрото и други.

Ваканционни имоти – купуват българите

Местното търсене вече е основен двигател и на пазара на ваканционни имоти, като по-активният сегмент през последната година е пазарът в зимните и спа курортите, отколкото по Черноморието.

Българите все повече се осмеляват да направят и такава инвестиция – било то сънародници, работещи в чужбина, или пък хора, които търсят възможности за инвестиция на свободни пари.

За пръв път 50% от сделките на ваканционния пазар са от българи, т.е. местното търсене прелива и в други сегменти на пазара, каквито от възникването им през 2003 г. до момента са били винаги доминирани от чуждестранни купувачи, коментира Полина Стойкова.

Заради засилената активност цените в ски курортите тръгнаха нагоре, като очакванията са интересът и позитивните тенденции като цяло да се задържат и дори засилят с началото на сезона.

Какво да очакваме през 2017 г.

През следващата година възходящият тренд в София и другите големи градове ще продължи и отново ще бъде движен от местното търсене, прогнозира Полина Стойкова. Създалата се конкуренция между новите сгради и обектите на вторичния пазар ще доведе до една по-пъстра картина на предлагането, която все по-добре ще успява да удовлетворява търсенето, посочва тя.

Очаквам по-значимо увеличение на обема продажби, отколкото на цените на имотите, където темпът на нарастване ще се забави с балансирането на пазара и ще остане в рамките на 10% през 2017 г., каза още Стойкова.

Не може да се говори за надуване на балон, допълват от Адрес. Действително се строи активно, но и изчерпването на качествените нови проекти, каквито са повечето, е динамичен процес. Т.е. ако пазарът се движи с настоящите темпове, новото строителство ще бъде усвоено от интереса на купувачите, смятат експертите.

Допълнителен тласък на активността ще дава очакваното продължаващо понижение на лихвите по кредитите и ръста на наемите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Имоти виж още

Коментари

15
rate up comment 3 rate down comment 0
Crux
преди 7 години
Пропускаш тънкия факт, че в големите градове една голяма част от жилищния фонд са панелни коптори, от които всеки, видял се с малко пари, гледа да избяга. Панеляците се гетоизират с бързи темпове. Тъй че има огромен мегдан за развитие на имотния пазар в големите градове, където хората са и по-добре платени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
Crux
преди 7 години
Нищо ненормално. След пика през Q3 2008 последва гръмотевичен срив докъм края на 2010, след това плато за 3-4 години и от година - година и нещо - ръст. И понеже в България всичко е истерично, ръстът и спадът също са истерични. Скокообразни, а не плавни. Та сега 3-4 години балонът ще се надува здраво, докъм 1300-1400 евро средна цена на кв. м в София, после БУМ! и бърз срив до 800 - 900, известно време плато да съберат хората сили и парици и хайде пак на балона. ;-) За *** не важи поговорката, че светкавицата никога не пада два пъти на едно и също място :-D :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 0
Веск
преди 7 години
Въпрос на време. Малко е късно за купуване. Момента беше преди 2, даже 3 години като цени и като потенциал за растеж. Сега с тази яка намеса на банките балона е реален и всеки трябва да мисли кога ще се спука. ЕС е доста нестабилен и предизборен. Изненадата може да е по-бърза от предния път. Само няколко града и области се развиват. Повечето области са в застой. Относно икономиката например - голямо мъртвилио е в рекламата, няма такъв растеж, какъвто тръбят и той не е пазарен , а уреден. За какви реални пазари въобще да говорим. Набор 97 с 60 000 души влезе в живота. Как? 20 процента вече в чужбина, 1/3 *** без образование. За какъв точно потенциал да теглим кредити? Смешно е. Кой ще наема? Големите следвоенни набори са градско население, което поради възрастта си ще освобождава десетки хиляди жилища годишно при млади набори 60 000 души. Жилищния фонд ще застарява и само местенето към 3-4 града ще движи .... тинята на загиващата нация и държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 1
ratten
преди 7 години
оп, трейдърко, това не се отнася за теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 8
ratten
преди 7 години
не разбирам защо се хабите да пишете прогнози, очаквания и минуси,като повечето от вас ще си бъдат доживотни наематели на квартири или ще чакат да наследят семейният панел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 9
supertrader
преди 7 години
Ако ЕС вземе че се разпадне 10к евро ги минават като малка гара в момента в който еврото все още го има но стане ясно че е валута от миналото. И понеже и долара е много "стабилен" и ще си имаме глобална полухиперинфлация. Тя ще се случи през 2021 година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 7
supertrader
преди 7 години
Чакаме да дойдат китайците, там квадрата на по лошо качество строителство от нашено е 10 000 еврака. От 2000 до 2008 като най силно се бяха окопитили през 2005 - 6 надуваха цените с по над 20 процента на година, после знаеш последва срив и надуха главите на хората че инвестиция в имот е много лошо неща, сега пак цените трябвало да се качват с 20% на година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
dani de vito
преди 7 години
Между другото биткойна мина 1000 долара сутринта в Китай.При цена 7100 реминби за биткойн и курс 6,95 CNY/USD това си е балистичен отскок :) Не знам дали не е във връзка с централната им политика на контрол ,или скоро ще девалвират пак .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 10
dani de vito
преди 7 години
Не съм търсил ,но следя цените наоколо. За купуване беше времето около 2000 -та година.Тогава цените на средно жилище 60-70 м2 в голям град бяха 6-7000 долара .Пак ще му дойде времето за купуване , като или цените ще са същите при съответна девалвация на лев-евро което е по -вероятно ,или както през 1997-99 рязко се сринаха ,но за това трябва гърмеж на еврозоната и съответно валутния борд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 2
tony1975
преди 7 години
е хубаво де, бетон се лее яко навсякъде!Всеки купува, че да отдава под наем.... е кой ще живее под наем тогава? И как ще им излезе сметката като ха са вдигнали наема, ха квартиранта е теглил ипотека, че му е по-изгодно и се е изнесъл?Малко не е логичен в момента пазара май?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още