Новото строителство – безапелационен лидер
На практика 2016 г. може да се определи като годината на новото строителство, казват от Адрес. Купувачите в началото на годината усетиха, че цените на новите сгради ще нараснат допълнително, което ги мотивира да бъдат активни.
От Bulgarian Properties пък за пръв път отчитат такъв огромен недостиг на качествено ново строителство, което да отговори на скокообразно нарасналото търсене. Затова се стигна и до бурното развитие при сделките „на зелено“, които в много случаи излизат ако не колкото, то дори и по-скъпо в сравнение с покупка на завършено жилище.
Тази тенденция се наблюдаваше още от края на миналата година, тъй като повечето купувачи се насочват към нови жилища заради лошото състояние на стария сграден фонд и по-добрата енергийна ефективност на новите сгради.
Реализираните продажби на жилища ново строителство съставляват около 50% от общия обем продажби в София, а цените, на които се предлагат, са по-високи от тези на имотите на вторичен пазар средно с около 80-100 евро на кв.м, достигайки средните 950 – 1 000 евро, отчита Стойкова.
По данни на различни агенции около две трети от закупените жилища са дву- и тристайни. Увеличава се и интересът към жилища с три и повече спални в новостроящи се сгради, т.е. все повече хора залагат на по-просторни, съвременни жилища, включително и чрез обединяване на апартаменти при закупуване на имот на ранен етап от строителството.
Вторичният пазар – по-високи очаквания
Продавачите на готови имоти се заредиха с оптимизъм в началото на годината заради нарастващата активност и цени, посочват още от Адрес. В резултат някои от тях предложиха на пазара имоти, чиито цени се оказаха завишени.
„Това, което тези продавачи не отчетоха, беше сериозната конкуренция в лицето на новото строителство. Така, към средата на годината, станахме свидетели на задържане както в активността, така и в цените на сделките с готово строителство“, посочват от агенцията.
Допълнителен баланс се очаква да внесе все по-големият обем ново строителство, което излиза на пазара и конкурира старото. И ако в момента цените в едни и същи райони на София варират в широки граници – от 800 до 1 500-1 600 евро, то догодина диапазонът се очаква да се свие и предлагането да е при по-адекватни ценови нива.
Този дисбаланс доведе и до лек ръст на периода, за който имотите се застояват на пазара през тази година за сметка на бързата реализация на строителните обекти. По-дългите срокове за реализация все още свидетелстват за прекомерен оптимизъм на продавачите и е необходима корекция, за да се постигне продажба в разумен срок.
Наемите – ръстът може и да не е здравословен
Агенция, специализирана в наеми, вече предупреди през лятото, че бързите ръстове може и да не се отразят много здравословно на пазара заради риска от „прегряване“, още повече, че вноските по ипотеките при достатъчно съфинансиране са по-атрактивни в момента.
В много квартали на София ръстът на наемните равнища надвишава 10 на сто за година. Така ако миналата година средностатистическо жилище е струвало на наемателите 500-600 лева, през тази година наемът на същото жилище е 550-650 лева и повече.
преди 7 години дани, търсил ли си да купиш нещо в последните 1-2 години? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е, и Миглена трябва да яде нещо. По-добре да пише за имоти отколкото някаква долна геополитическа пропагнда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Раздвижване на пазара има , но е глупост да се купува с кредити . Ясно е че хора като Тошо Тошев ще пускат такива статии , нали трябва да има балъци които да теглят кредити . Лихвата от следвашата година почва да расте . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Поне до момента няма никакъв ръст в цените на имотите.Напротив - стабилно бавно снижение ,като това важи и за курортите ,и за луксозните жилища ,и за кварталите ,и за селските къщи.Цените на жилищата неповлияни от спекула и заемни средства се определят от доходите на населението в съответния регион.Средно жилище от да речем 70 квадрата трябва да е около 100 наема или 3 годишен брутен доход според учебника по микроикономика.Цената на разход за строителен предприемач е с около 20 процента по-ниска от тази и гарантира норма на печалба. Всичко нагоре е със завишена цена ,може да има купувачи ,но не може да има масово раздвижване поради липса на такива средства у средния купувач. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това платена публикация ли е ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар