Около 500 хил. са имотите, собственост на руски граждани, на територията на областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен, съобщи днес генералният консул на Руската федерация във Варна Юрий Соловьов, цитиран от БТА.
По думите му на територията на консулския окръг постоянно живеят повече от 6 хиляди негови сънародници, а около 300 хил. са тези, които посещават страната ни регулярно.
Според дипломата руските граждани в България се чувстват добре и нямат оплаквания. Неговата прогноза за започващия летен сезон е, че броят на туристите от Федерацията няма да намалее и дори може да се повиши.
По данни на консултантската компания Bulgarian Properties към момента около три пети от купувачите на ваканционни имоти по Черноморието са рускоговорящи.
Руснаци обаче са се насочили и към Банско. Рускоговорящите са сред активните групи купувачи и на пазара на селски имоти.
Правителството планира да облекчи визовия режим за руските собственици на имоти, за да може по-често те да посещават собствеността си. Миналата година хотелиери алармираха, че записват и фиктивни нощувки, за да може рускоговорящи граждани да посещават закупените у нас имоти.
Не липсват обаче и скептици за ситуацията на пазара на ваканционни имоти по крайбрежието. От строителния сектор се опасяват, че в района може да се спука жилищен балон.
преди 10 години В другата страна на кантара са най-високата цена която плащаме за руския газ в ЕС и потенциалният риск от анексия на български територии в бъдеще! Преди анексията на Крим последното изглеждаше като лош сън на някой болен мозък, но днес това си е напълно реална възможност! :( НАТО си го казаха в доклада, че нямат реална възможност да защитат Източна Европа от евентуална руска агресия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 500К имота, ами ето ти ги едни 20 милиарда евро,с които рашките са ни спонсорирали за последните 10 години, без да броим износа за РФ и това, което са изхарчили като туристи тук. От най-висок приоритет задача е , БГ ДРЪЖавниците да поставят въпроса за компенсации и пропуснати бъдещи ползи, които се очертават при спазване на единната позиция и външно политически курс на ЕС спрямо РФ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар