IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руснаци бавят сделки за ваканционни имоти у нас заради събитията в Украйна*

Купувачите се опасяват от евентуални санкции на ЕС, икономиката ни може да пострада, коментират от GreenLife

12:33 | 06.03.14 г. 11
Руснаци бавят сделки за ваканционни имоти у нас заради събитията в Украйна*

Тенденции на пазара на ваканционни имоти

Данните на компанията сочат, че през миналата година пазарът на ваканционни имоти е продължил устойчиво да се възстановява. Отчетен е ръст на сделките от около 7 на сто, а цените са се стабилизирали.

Рускоговорящите клиенти, които в периода 2010 – 2012 г. са насочвали търсенето си към по-големите градове и курорти на Черноморието (Варна, Бургас, Слънчев бряг), сега променят параметрите на предпочитанията си и се обръщат към по-малките населени места.

Средностатистическите клиенти са с бюджет около 50 хил. евро, а най-масово са се търсили едностайни жилища в комплекси, подходящи за целогодишно живеене. Обикновено купувачите са на възраст 25-40 години, семейни с деца, но не липсват и пенсионери.

„В изтеклите 12 месеца се появи и нова група купувачи – жители на Беларус, Украйна, Казахстан започнаха да проявяват интерес към България. Те имаха значително по-високи бюджети – между 80 000 и 100 000 евро”, казва още Петров.

Още по-голям ръст на сделките с ваканционни имоти през 2013 г. отчитат от компанията Bulgarian Properties – 20 на сто. Оперативният директор на компанията Полина Стойкова коментира за Investor.bg, че интересът на руските купувачи към България е траен.

Очакванията на компанията за пазара на жилища тип “втори дом” през тази година са оптимистични. Най-многобройни ще продължават да бъдат руските купувачи, като след тях втори по активност на ваканционния пазар вече се оформят българските купувачи, които напоследък проявяват доста голям интерес към ски курортите.

Според Стойкова все още не може да се усети пряк ефект върху пазара от събитията в Украйна. "Същевременно обезценяването на рублата протича вече от няколко месеца и притесненията на руските купувачи в тази посока не са от вчера. Те търсят начини да защитя спестяванията си, като вложат в по-сигурни активи, каквито са имотите в една европейска страна с добри перспективи", коментира тя.

"Дори и при по-слаба рубла имотите тук са достатъчно поевтинели през последните години, за да бъдат широкодостъпни за руските купувачи. В този ред на мисли големият спад на цените на имотите в България може да се разглежда през призмата на настоящите събития като нещо положително и оздравително", казва още Полина Стойкова.

Запитванията от руски купувачи през изминалите 2 месеца на 2014 г. са на същите нива като средните за 2013 г. Продажбите на руски клиенти през февруари са с 50% повече спрямо февруари 2013 г., сочат данните на Bulgarian Properties.

"Всяка година има някакви сътресения и месечни колебания, които до момента винаги са отшумявали бързо и бих казала, че и сега е така и не можем да правим прибързани изводи за ситуацията", заключава Стойкова.
Що се отнася до украинските клиенти, те никога не са били голяма група купувачи - присъстват на пазара, но спорадично и в много малки обеми, за да можем да отчетем някакви тенденции, посочва тя.

"От декември посещенията на сайта ни от украинци са се увеличили, но не са стигнали пикови нива, имали сме и повече посетители в месеци от първата половина на 2013 г, което не можем да тълкуваме във връзка с политическата криза там. Към момента като че ли няма такава връзка", коментира Полина Стойкова.

* Актуализирано към 15.30 ч. с коментар на Полина Стойкова

Повече за ситуацията в Русия вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Имоти виж още

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 8
melon
преди 10 години
По-добре съвсем да спрат да купуват *** в бг. В краткосрочн план може да не е добре, ама в дългосрочен е прекрасно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още