IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарът на жилища в големите градове се съживява

Експерт очаква до 5% ръст на цените на жилищата ново строителство и в централните райони на големите градове

13:07 | 11.02.14 г. 44
<p>
	Освен търсенето се засилва и предлагането на жилищния пазар, заради което цените като цяло са стабилни. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Освен търсенето се засилва и предлагането на жилищния пазар, заради което цените като цяло са стабилни. Снимка: Investor.bg

България е сред четирите европейски държави, в които през миналата година е отчетен ръст на сделките с жилища, сочат данните на консултантската компания ЕРА, която оперира на 14 европейски пазара на имоти.

Освен България, повишения на сделките са регистрирани в Германия, Швеция и Турция, посочи Теодора Димитрова, изпълнителен директор на ЕРА България.

Данните на компанията сочат, че през миналата година сключените сделки в София, Варна и Бургас са нараснали с 43% спрямо 2012 г.

Съживяването на търсенето на жилища според Димитрова се определя от по-ниските цени, както и понижението по лихвите на ипотечните кредити. „Повишеното търсене и предлагане, ниските, но стабилни цени и понижените лихвени проценти по ипотечните кредити са основните причини за стабилизирането на цените на жилищата в градовете“, коментира тя.

По думите ѝ спадът в цените, който се наблюдаваше през последните 5 години, е приключил и хората, които са отлагали покупката на ново жилище, се възползват от по-благоприятните пазарни условия.

Въпреки подобрението при лихвите по ипотеките обаче България е сред държавите с най-високи лихвени нива и най-висок общ разход за обслужването на ипотеките, коментира Димитрова. Докато лихвите по ипотеките у нас се движат в порядъка на 6-7 на сто, средно за европейските пазари, на които оперира ЕРА, лихвените нива са около 4 на сто.

Цените на жилищата на квадратен метър у нас обаче са най-ниски в цяла Европа – средно около 740 евро в столицата, а в някои по-малки общински центрове варират от порядъка на 200-300 евро, каза Антон Андонов от ЕРА.

Най-високи са цените в Швейцария (9 900 евро за кв. м), в Париж цената за квадратен метър жилищна площ в добър, централен квартал е средно около 8 240 евро, в Германия – 2 500 евро, в Холандия – 3 хил. евро, в Швеция – около 3 600 евро.

Водещи тенденции на жилищния пазар в България

В годините на кризата България е била една от страните с най-рязък спад на броя на сделките с жилища, но миналата година показва обрат и покупко-продажбите на жилища са започнали да нарастват. През миналата година броят на сделките на българския пазар е бил най-висок от последните четири години, коментира Андонов.

От компанията очакват тази година също да има ръст на сделките с жилищни имоти на фона на засиленото търсене не само от страна на купувачите на първи дом, но и на имоти за инвестиция (с цел отдаване под наем).

Последна актуализация: 15:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Имоти виж още

Коментари

3
rate up comment 38 rate down comment 2
alwayastrue
преди 10 години
Още стържат шипящите съгласни ррррррръссссстт в ушите на хората от периода 2003-2008г. Почакайте още малко да позабравят, пък тогава надигайте вой с рррррррррръста
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 49 rate down comment 2
toto
преди 10 години
те "експертите" всяка година прогнозират ръст на цените от 5-10%, ама в края на годината никакви ги няма да коментират своите прогнози дали са се сбъднали. То така е лесно да прогнозираш без да носиш отговорност! ама ПР агенциите на са много креативни напоследък по въпроса с имотите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 49 rate down comment 2
melon
преди 10 години
Това разбрахме - цените ще се вдигат и има оживление на пазара. През ден го чуваме от някой брокер;)Само едно да уточним 1м2 в България на колко м2 в германия примерно се равнява?Дали не е нещо от рода на 1м2 български = 0.6м2 германски...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още