IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За пазара на жилища - (без) оптимизъм

Активни на пазара са купувачите със собствени средства, които поемат премерени рискове. Позитивните индикации обаче едва ли ще се превърнат в тенденции скоро

08:21 | 06.08.13 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ръстовете, отчитани при запитванията, огледите и сделките в последно време, едва ли ще имат своето отражение и при цените.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Ръстовете, отчитани при запитванията, огледите и сделките в последно време, едва ли ще имат своето отражение и при цените. Снимка: Investor.bg

Вече повече от година агенции за недвижими имоти, банки, кредитни консултанти и други участници на пазара на имоти говорят за възстановяване. Плахо се възстановява интересът към пазара, увеличават се запитванията за жилищни кредити, нарастват огледите в сравнение с най-тежките, кризисни години за пазара, както и сделките.

От докладите на агенции и кредитори обаче се вижда една обща тенденция – по-активни на пазара на жилищни имоти са хората, които имат някакви собствени средства и не са склонни да ползват кредит за повече от половината от стойността на сделката.

Обикновено кандидат-купувачите досега са отлагали сделка в изчакване на по-ниски цени и по-добри времена. Някои от тях вероятно са склонни да почакат още, за да видят развитието и на политическата криза, обхванала страната от няколко месеца насам.

Ръстовете, отчитани при запитванията, огледите и сделките в последно време, едва ли ще имат своето отражение и при цените, които продължават бавно, но устойчиво да се понижават на фона на високата безработица, свиващата се заетост, влошената демографска картина и продължаващата несигурност както за доходите, така и за икономиката на страната.

Т. е. отговорът на въпроса дали отчетеното най-вече в големите градове на страната оживление ще се превърне в трайна тенденция е по-скоро отрицателен. Очакванията са по-скоро цените да продължат да падат с бавни темпове (от порядъка на 2-5%), а сделките да се осъществяват най-вече от клиенти с достатъчно спестявания и по-добри перспективи пред финансите.

Може да се очаква и ръст на рефинансиранията предвид активността на банките в последните месеци, подобрените оферти и стремежът на кредитополучателите да намаляват задлъжнялостта си в несигурните времена.

Какво казва статистиката

След като през първото тримесечие на годината Агенцията по вписванията отчете 23% ръст на сделките с имоти, през второто повишението се забави до малко над 3%. Общо за полугодието ръстът е малко над 10 на сто.

Агенцията обаче не предоставя данни за отделните сегменти на пазара на имоти, което означава, че не е ясно каква част от това повишение се дължи на по-активния в последните години пазар на земеделски земи. Като индикация за активността на жилищния пазар биха могли да се приемат данните за София и големите градове, където също има известно повишение на сделките, но това е доста условен критерий.

Агенциите-посредници на пазара също съобщават за ръст, но данните им не могат да се приемат за представителни за цялата страна заради ограничения им периметър на дейност.

Последна актуализация: 03:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Имоти виж още

Коментари

13
rate up comment 26 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Мик,само с натиск и преса не става. Ако ставаше нямаше да има(ме) например ромски проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 31 rate down comment 3
mailoff
преди 10 години
Цените на имотите в България са на съвсем нормално цени. Проблемът са ниските доходи. Неслучайно в Европа масово живеят под наем. Просто у нас бизнесът е съсипан, хората не могат да си позволят да купят храна, пък камо ли жилище. А това, че депозитите се увеличават е факт, но да не забравляме, че над 70% от тях са за суми от по 1000-2000 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 13
mick
преди 10 години
Т.е. ако имахме нормален данък имоти. Щяхме да имаме ефективна икономика - стоките нямаше да калкулират тия супернадценени имоти. Щяхме да имаме добра инфраструктура, щото ще има достатъчно пари за нея. Строителството няма да е толкова скъпо както в момента. Хората ще си поддържат имотите, а не да дават цяла заплата само за едно боядисване на 1-2 стаи. И т.н. и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 15
mick
преди 10 години
Не са големи данъците върху имотите. Навсякъде в "белите" държави са около 1% от цената на имота. Само при нас са символични, даже няма данък върху земеделските земи и горите. Това обръща начина на правене на бизнес - всички стоят и чакат... вместо да произвеждат нещо в имотите си, те ги държат заключени и рушащи се. Всички стоят и се радват как видите ли - без нищо да правят цените им се вдигат. Но не забелязват, че мизерията се увеличава. Че няма работа, че на всички стоки произвеждани и продавани тук им се увеличава цената защото калкулира високите цени на имотите. При нас проблемът е, че липсата на нормален данък имоти доведе от балона в цените на всичко. Всъщност балонът върху цените на активите - това е най-страшния балон - съсипва цялата икономика. Защото всичко зависи от имотите. Иначе ако нямаше балон, и при сегашните доходи 1% данък върху имотите нямаше да е проблем за хората./Така, че си направи сметка колко трябва да са цените в момента ;)/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 41 rate down comment 2
Chick-Chirick
преди 10 години
Хубаво се пишат тези статии, а и коментарите са интересни, но незнам защо не се връзват с едно проучване, което лично майка ми направи. Пращам я *** на огледи от вече има-няма 6м. и още не сме срещнали "обекта", който търсиме. В читавите квартали да речем района на немско или руското посолство офертите са 2500 евро/кв.м. обзаведени. Разпределението на апартаментите е повече от трагично. Как се изчисляват кв.м. не питай. Балкони, зимни градини всичко вътре. Други "по-обикновени" квартали под 1000 евро цена няма. Качеството е без коментар. Незнам аз ли съм се побъркал в тази Германия или в БГ просто всичко е нагоре с краката...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 24 rate down comment 0
deant
преди 10 години
А то мойто беше закачка, иначе аз не съм спекулант, а производител:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 30 rate down comment 0
Hahoto
преди 10 години
Мик прегледах ти блога, абсурдно е да считаш частните имоти, като държавен актив и да си мислиш, че като ги обложиш с големи данъци, пазара ще стане по ефективен! Напротив ще има едно грозно преразпределяне на средства от инвеститори и обикновени собственици към държавата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 4
Hahoto
преди 10 години
Логиката ти е вярна! Но в крайна сметка не всичко е фундаменд, гледай тренда направи технически анализ и ще видиш, кога ще се вдигнат цените на жилищата, въпреки всички фундаменти! Тогава разбира се ще има съвсем различни причини/фундаменти/ за ръста!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 13
mick
преди 10 години
Реален ръст в икономиката ще има едва след като се направи данък имоти нормален. Защо? http://mickideas.blogspot.com/2013/07/blog-post.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 13
stefi
преди 10 години
аз ли да ти обясня ,- едва ли бих могъл ;)попитай 100 произволно избрани субекта накъде ще вървят имотите и направи обратното - шанс за печалба-поне 90 %--------понеже всичките сте спекуланти -ето какво казват вашите колеги от "Умната улица " по подобни поводи :в Тренд печелят и Мечките , в Корекция печелят и Биковете свинете в Тренд и в Корекция .........винаги ги колятзалагай винаги Срещу общественото мнение-то се формира от Специалисти,т.е. от ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още