Тази група инвестиции обаче много силно зависи от политиката на държавата. Всеки инвеститор сравнява България с други страни от региона.
Очаквате ли, че този превес на българските спрямо чуждите инвеститори ще се задържи за един по-дълъг период от време?
Ако ситуацията в страната се запази, бих казала да. Но от друга страна на пазара вече има активи, които отговарят на изискванията на международните инвеститори – нещо, което липсваше в годините на бума в инвестициите. Това са завършени проекти с наематели, отдадени под наем на разумни нива, които са привлекателни за типичните инвеститори в имоти, без значение български или чуждестранни.
Говори се много активно за интерес към портфейли от проблемни имоти в страната. Наблюдавате ли такъв и какъв е потенциалът на този пазар според Вас, особено от гледна точка на чуждите инвеститори?
Ако гледаме през призмата на недвижимите имоти, мисля, че има интерес по-скоро към конкретни активи. Ако те са добри, биха могли да бъдат продадени. Отново давам за пример “Панорама мол“ в Плевен. Това не е продукт, за който международен инвеститор би поел риска. Обикновено такива активи се придобиват с много проблеми и малко документация, необходимо е инвеститорът да бъде много добре запознат с условията на пазара и да има опита да се справи с предизвикателствата по довършването на проекта.
Какъв е според Вас потенциалът за развитие на пазара на бизнес имоти в България предвид пренасищането със строителни проекти, особено в столицата?
Очакваме да се получи вакуум на пазара на офис площи клас „А“. Броят на сградите, които предстои да бъдат завършени, е силно ограничен, а през миналото тримесечие бяха завършени само 10 хил. кв. м. През следващите 18 – 24 месеца ще бъдат завършени един или два по-значими проекта.
Данните ни показват, че заетостта в десетте най-добри сгради клас „А“ се увеличава. В момента незаетите площи в тях са само 13,7 процента. Ако се появи наемател, който търси по-голям офис, ще му бъде трудно да го намери. В тази връзка смятаме, че пазарът има потенциал за развитие и някои инвеститори биха могли да поемат риска да опитат да се вместят в този вакуум.
Що се отнася до търговските площи, по много търговски центрове се работи активно в момента. В процес на строителство са 122 хил. кв. м отдаваема площ само в София, а отделно заработи и Strand в Бургас, което постави града на първо място в страната по търговски площи на хиляда жители. Това са проекти, които по един или друг начин са започнати преди кризата, а инвеститорите са вложили много и имат нужда да ги реализират. След като приключи строителството на тези площи, очаквам да настъпи затишие.
преди 11 години Липсата на нещо в главата води до качествен вакум:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз пък твърдя, че в моя град има излишък на първокласни офис площи. Ама верно за повечето анализатори няма друго освен София. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз пък прочетох статията, но все още си мисля за оня първокласния вакуум, който може да създаде една блондинка :) :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години еми хубавица е ... ( признавам не прочетох статията, а кликнах заради блондинката) отговор Сигнализирай за неуместен коментар