IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Левон Хампарцумян: Влизането в еврозоната е печат за качество на икономиката ни

Вероятно не всички банки ще вземат дигиталния завой, твърди пред Investor.bg главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк

08:15 | 13.02.17 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Левон Хампарцумян по време на публична лекция за предприемачеството пред студентите от СУ, организирана от Investor.bg.</p>
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg&nbsp;</em></p>

Левон Хампарцумян по време на публична лекция за предприемачеството пред студентите от СУ, организирана от Investor.bg.

Снимка: Investor.bg 

– Преди време призовахте хората да използват ниските лихви, за да купуват жилища и да ходят на екскурзии. Само потреблението ли ще стимулира икономическия растеж?

– Разбира се, че не! Потреблението до голяма степен се базира на увереността на хората в устойчивостта на средата, в която живеят и работят, както и в положителните перспективи. От нея зависи вземането на кредити както в корпоративния сектор, така и от физическите лица.

Всъщност един кредит е заем от бъдещите ви доходи, и ако се чувствате достатъчно уверени, вие вземате от бъдещия си доход, потребявате по-рано, отколкото ако само спестявате.

Няма рецепта кое е правилно и кое е грешно. Има знаци, които ни показват как да вземем информирано решение, или като хора, които раздават заеми, или като кредитополучатели, като това решение трябва да е устойчиво и да позволи на икономиката да расте по-бързо.

Но няма как само потреблението да движи стопанството напред, трябва да си развиваме индустриалната инфраструктура, производството на стоки и услуги, които да не са такива, каквито ние харесваме, а да са привлекателни за повече хора в света.

Това, разбира се, иска устойчива икономическа и политическа среда, справедлива и добре работеща съдебна система, както и много други неща, за които сега не се сещам, но са важни, за да имаме усещането за успех и предсказуемост на средата, в която работим.

– Очаквате ли ръст на кредитирането през 2017 г. и кои сектори ще отбележат най-висок растеж?

– Не бих се наел да правя секторни прогнози, още повече, че българската икономика е доста диверсифицирана. Ако очакваният ръст от 3-4% се потвърди, бихме могли да очакваме и умерено увеличаване на кредита в системата.

– Каква ще е лихвената обстановка в България през годината и ще има ли съществена промяна на лихвените нива от страна на ЕЦБ и Федералния резерв? Какво влияние ще окаже това на България и банковия ни пазар?

– Ако знаех точния отговор, нямаше да разговаряме сега, щях да правя нещо друго (бел. ред. смее се), но надали ще има рязка промяна в политиките в еврозоната, а всички очакват определено повишаване на лихвите в САЩ. И двете посоки ще се отразят на България – не веднага, не директно и не много рязко.

Всичко това е валидно, ако страната ни не е подложена на някакви външни или вътрешни шокове, които биха създали несигурност и предпоставки за по-резки промени на лихвените нива.

– В лекция пред студенти от УНСС заявихте, че предстои битка между банките за клиенти. Едно от оръжията ще бъде дигитализацията, но какво ще спечелят от нея клиентите?

– Битка може би е прекалено силна дума, но банковият пазар е конкурентен, леко пренаселен, а технологичното развитие в банковия сектор е такова, че предполага разработването на дигитални платформи, които биха позволили да имаме достъп до парите си 24 часа, седем дни в седмицата, през различни канали, по различен начин, по-лесно, вероятно и по-евтино.

Това ще бъде съществен елемент от конкуренцията между банковите институции и във финансовия сектор през следващите години.

В никакъв случай не трябва да мислим за дигитализацията като цел, тя е средство за постигане на по-качествени, разнообразни, достъпни, надеждни и евтини услуги. Работим в тази посока много усилено, за да оправдаем очакванията на клиентите си.

– Има ли стратегия при дигитализацията, с която банките да привличат повече клиенти?

– Естеството на дигиталните платформи позволява „демократизиране“ на финансовите услуги и потенциално обхващане на повече клиенти с по-разнообразни услуги, с работно време, което практически е непрекъснато.

Естеството на дигиталните платформи позволява „демократизиране“ на финансовите услуги

От тази гледна точка отговорът е да. Може да се очаква повече хора да ползват различни канали за предоставяне на услугата, както и по-разнообразни услуги, въпреки че същността на услугата в нашия бизнес не се е променила в последните 500 години. Начините за предоставяне на нашите услуги обаче в момента са в период на много бурно развитие.

Последна актуализация: 11:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 0
serafima
преди 7 години
Господин Хампарцумян е химик, преориентирал се в едни смутни времена в правилния бизнес за собствено благополучие. Разбира се, не е глупав и може да скалъпи сносно твърдение.Но в случая си мисля за неколцината наши (главно ***), които много се възторгват от идеята БГ да влезе в еврозоната (те не ни допускат още в приемната) и никога не дават конкретни аргументи къде ще ни бъде ползата. Няма да им помагам, но ще попитам друго - ако някой си купува фабрика у нас на 8 септември 1944 г. за какъв го смятаме? Еврозоната си има огромни проблеми, които и тя не вижда как ще ги реши, а Гольо тръгнал да се глави при нея. НИКОГА не казват ще има ли потенциал страната да приеме финансовите ангажименти освен регулярните и тези на закъсали държави като Гърция, Италия и т.н. Ще дава ли химикът от неговите авоари? Вместо това замъглено подсказват колко ШИК ще бъде да сме в тази група, защото няма да има нужда да сменяме валута. Нашата валута и без това е фиксирана към еврото. Е, и???!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 4
khao
преди 7 години
умен, умен ... колко да е умен :) добре е да влезнем, но не съм съгласен че тоя е умен :) тарикат, да
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 9
misanthrope
преди 7 години
Така е у нас. Когато един умен човек каже истината, дингилите дори не могат да я разберат. Дори не искат да я прочетат, те само знаят да се*атПоложението за това, тъне цялото в Л*н***Е долу защо сме били влизали където всичко се тресе. Човека ти е обяснил защо тресенето ни тресе и нас вече от 20 год. ама кой да чете? Чукча писател, не читател
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
rmarkov
преди 7 години
https://***.youtube.com/watch?v=7G7rZKkywMg&t=276s
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 1
крас
преди 7 години
ХАМПИ,В БНБ се случват неща които пораждат повече въпроси, отколкото отговори. През последният месец в баланса на У - ние Емисионно на БНБ си наблюдава едно странно натрупване на парични средства в чужда валута.КАК ДА СИ ОБЯСНИМ увеличаването на средствата във валута с близо 50% в рамките на по малко от ДВА месеца?ТЕГЛЕНЕ НА ВАЛУТА ОТ ВЛОЖИТЕЛИ НЯМА, КАКТО И ПРЕДСТОЯЩИ ПЛАЩАНИЯ ПО ВЪНШНИЯ ДЪЛГ.Внушението ти, че ще приемем еврото като разплащателно средство, е нереалистично. КОЙ ЩЕ ПОЗВОЛИ НА БНБ ДА ЕМИТИРА БЪЛГАРСКО ЕВРО КОЕТО ДА Е ОБЕЗПЕЧЕНО С АКТИВИ НА ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА? КАК ЩЕ СТАНЕ ТОВА КОГАТО АКТИВИТЕ НА БНБ СА В ЧУЖДИ КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ?!Всъшност не подготвяте ли БНБ смяна на ФИКСИРАНИЯ курс евро / лев или пък освобождаването на лева?Последното изглежда по правдоподобно. ИГРАТА НА БАНКИТЕ С ПАРИТЕ ОТ ЕВРОПРОЕКТИТЕ Е НА ПЪТ ДА ПРИКЛЮЧИ.Време е да бъдат постригани НАБЪБНАЛИТЕ депозити.ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ СТИГАТ!ВРЕМЕ Е ЗА ПРОМЯНА!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 4
redcretin
преди 7 години
Иде 2020та, а с нея и края на лапачката :)После Хъмпти ще се покрие, а раята ще плати масрафа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 0
bertram
преди 7 години
Те и гърците така казваха докато лапаха заемите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 3
scott
преди 7 години
прочее, къв печат си слага икономиката ни, като дори не е в ерм 2?Качествено,некачесвено, липсващо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 5
scott
преди 7 години
Всеки път, когато Хъмпти-дъмпти си отвори устата, ТЕЧЕ ЗЛОВОНИЕ.....хъмпти, да ти кажем кво напарви Дянков с ени 1.6 милиарда лева от здравната каса? Кво беше офицялното алиби у пресата? ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕРМ 2 И ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗИСКВАНИАТА, ЗАТВА ГИ КРАДЕМЕ ТЕЗ ПАРИ. ВСЪЩНОСТ, НЕ ГИ КСРАДЕМЕ, ШЕ ГЩИ ВЪРНЕМ.... срока мина, парите не се върнаха. Който имал пари, плащал за здраве, вноските му ги вземахме.КАЖИ ПАК ЗА ЕВРОЗВОНА, ЕРМ 2, ФИНАНСОВА................Дори не ми е забавно. Колко хора уби и пак ти дават да се изказваш, кукловодите ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 35 rate down comment 6
sdar
преди 7 години
Малко е тъпо да искаш да влизаш някъде, където в момента всичко се тресе. Освен ако нямаш някакви скрити интереси.Вчера много се издразних на интервюто на Кирил Домусчиев, човека живее в някаква измислена реалност, бил недоволен от статуквото, но подкрепял бил ГЕРБ, все едно не ГЕРБ са статуквото вече 10г. И бил недоволен и нямало вече да работи в БГ-то, а реално използва евтиния труд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още