-А приемането ни в Шенген?
Приемането ни в Шенгенското пространство за мнозина е само гишета без опашки и преминаване през границите със 100 км/час. Шенген е нещо друго - той е инструмент за конкурентоспособност. Когато твоите тирове стоят на опашките и трябва да предоставят документ, сертификат и т.н коства време. А времето е пари.
Освен това говорим и за административен ресурс. Аз не приемам упреци от порядъка, че българките производители са с ниска производителност и конкурентоспособност. Има и такива причини, но по-голямата част от тях се коренят в управлението на държавата. И в договорите и в резултатите, които сме постигнали с други страни.
- Очакват ли се още фалити на малки и средни предприятия?
Разбира се, че се очакват. Аз не съм оптимист за това, което става. Нещата стават все по-тежки и заради това ние много притискаме правителството бързо да действа. Притискаме ги по всички възможни линии: организираме директни срещи с министрите, медийни изяви, чрез нашия Съюз „Произведено в България“, чрез работодателските организации.
- Новото правителство по-отворено ли е за дискусия?
Мисля, че да – по-отворени са за дискусия. Мисля, че благоприятно действат барабаните под Министерския съвет. Действайки под натиск, работят по-добре и това е разбираемо.
Те коментират бъдещи мерки за стимулиране на малките и средни предприятия непрекъснато. Това, което сме направили ние, е да им предадем нашите искания – какво да се промени, за да може бизнесът да се развива.
- Какво искате?
Нашите искания са прекалено много, за да бъдат вкарани в един отговор. Нека започнем от Агенцията по храните, който е един паразитен орган, буквално убиващ българския бизнес и свършим с Комисия за защита на конкуренцията, която въобще не си върши работата. Не говорим само за оптимизиране на работата на Агенцията по храните, а пълно намаляване на бюрокрацията.
Аз запознах колеги и вицепремиера Даниела Бобева с някои факти, които са напълно неприемливи с оглед ширещата се мизерия в страната - например как действат здравните инспектори и какви формални изисквания поставят на износителите.
Износителят трябва да пише номера на камиона или превозното средство, с което се изнася стоката му. Ами откъде да го знае износителят, като то ще пътува със спедиторска агенция – само тя има информация за тези номера.
Здравните инспектори проверяват и партидата за износ. Протоколът им трябва да бъде разписан от директора на агенцията, но когато той липсва, всички стоят и го чакат. Защо трябва да го чакат - процедурите трябва да се олекотят. Все неща от практиката.
- Не ви ли се струва, че новото правителство твърде бързо започна да въвежда мерки. Възможно е някои от тях да са не дотам обмислени и дискутирани с бизнеса.
Бързането на правителството е за всекиго в България. Всеки в България бърза, защото те знаят, че това е единственият начин да се закрепят и да продължат работата си по-дълго време. Ако те успеят да осигурят условия, по-добри за родния бизнес, ако той заработи, наеме нови работници и повиши заплатите – правителството ще си е свършило работата, без значение кой и как протестира срещу него. Аз мисля, че и протестите биха могли да се променят, ако видим положителните резултати, тъй като в България най-тежкият проблем си остава бедността.
- Какви са механизмите за финансиране на малкия и среден бизнес?
Напоследък най-актуални, освен банковото кредитиране и механизмите му, са европейските средства. Те са болната тема. У нас има едно залитане по крупното усвояване на европейски средства с инфраструктурни проекти,
Затова не тръгна оперативна програма „Конкурентоспособност“, затова и мярка 123 е до никъде. Просто защото целият административен капацитет на държавата е съсредоточен да не изпуснем големите средства. А малките пари, които не са никак малко за нашите предприятия, остават на заден план.
- Как би се стимулирало потреблението на български продукти?
Ние в нашия съюз сме заложили на една кампания, която преговаряме с правителството и медиите - „Избирам българското“. В момента, в който един българин посегне в супермаркета, за да си купи нещо и види, че то е българско, бихме искали неговото съзнание да сработи, че парите дадени за български продукт, остават в страната. Купувайки вносна стока парите заминават навън.
преди 11 години Само 6 години ли?.... Че то се виждаше от много повече години, не само от началото на кризата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години (-) Моля *** да не ме четат! - има достатъчно статии за четене... убеден съм, че там истината за ВАС е повече, отколкото можете да научите от мен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години правилно мислиш, ама защо трябваше да минат 6г за да се сетиш?... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ситуацията в България е толкова абсурдна, че си мисля че не е просто некомпетентност, а малкият и среден бизнес се задушава преднамерено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар