IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петър Докладал: ЧЕЗ ще запази лицензите си в България

В България ютилити компаниите по правило не се ползват 100% с доверието на своите потребители, смята регионалният мениджър на ЧЕЗ за България

08:40 | 08.03.13 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Петър Докладал: Българският пазар е характерен с това, че е либерализиран само на хартия. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Петър Докладал: Българският пазар е характерен с това, че е либерализиран само на хартия. Снимка: Личен архив

В българския Закон за обществените поръчки има член, базиран на директива на Европейския парламент, относно възлагане на обществени поръчки на свързано предприятие. Съгласно този член Законът не се прилага за договори за доставки, услуги или строителство, сключвани със свързано предприятие, при условие че поне 80 на сто от неговия среден годишен оборот от реализираните в България услуги за последните три години е от предоставянето им на свързани предприятия. В този смисъл „ЧЕЗ Разпределение България” АД и „ЧЕЗ България” ЕАД не са нарушавали Закона за обществените поръчки при договорите за доставки и услуги и не им беше наложена санкция от АДФИ.

В следствие на проверката са съставени няколко акта за установяване на административно нарушение на три физически лица, служители от „ЧЕЗ Разпределение България”. На дружеството е съставен 1 Акт за установяване на административно нарушение, за което е издадено Наказателно постановление, което е обжалвано пред Софийски районен съд.

По повод обвиненията относно подмяната на електромерите искам да разясня, че съгласно Общите условия с клиентите ЧЕЗ Разпределение има право да подменя по своя инициатива и преценка съществуващите средства за търговско измерване с нови или други с по-добри технически характеристики. През 2012 г. ЧЕЗ Разпределение подмени около 300 000 електромера. На месец компанията сменя по над 25 000 електромера. При всяка подмяна задължително се съставя констативен протокол, в който се отбелязват показанията на стария и нов електромер и има проследимост във времето. Разбира се има определен брой случаи, в които констативните протоколи не са подписани, тъй като клиентите са отказали или не са били открити.

Доколко справедливо е разпределението на цената на тока по веригата производител – доставчик – разпределител?

Първо, предлагам да изясним самия механизъм на формиране и така ще може да сами да си направите заключение. Цената на електрическата енергия на регулирания енергиен пазар в България се определя ежегодно от ДКЕВР съгласно Закона за енергетиката. Текущите цени са определени с Решение на ДКЕВР, считано от 01.07.2012 г.

Крайната потребителска цена на електроенергията се формира от два компонента – цена за снабдяване с електрическа енергия и цени за разпределение и пренос на електрическа енергия. Върху сбора от на двете се начислява данък добавена стойност в размер на 20%. Така се получава окончателната стойност по фактурата, която абонатът трябва да плати. ЧЕЗ превежда ДДС на Националната агенция за приходите. По сметките на компанията ни остават само 3 компонента от всичките 8 елемента, които формират стойността по фактурата: стойността за снабдяване, цената за достъп до разпределителната мрежа и цената за пренос през разпределителната мрежа.

Останалите 5 такси се събират от нашата компания, но се превеждат на другите участници от веригата производство–пренос или на други участници на електроенергийния пазар. Тези такси са цена за достъп до електропреносната мрежа, цена за пренос през тази мрежа, цена за зелена добавка, цена за комбинирано производство, „невъзстановяеми разходи”. ЧЕЗ изплаща на участниците във веригата на ценообразуването останалите дължими суми, възлизащи над 90% от стойността на сметката за електричество, независимо от това дали клиентите са платили сметките или не. Реално ние сме само брънка в цялата верига и на практика сме онези, които разнасяме фактурите.

Каква част от всяка сметка за електроенергия остава всъщност в ЧЕЗ?

През годините делът на ЧЕЗ в структурата на крайната цена на електроенергията постоянно намалява и в момента е едва 9,3% в сравнение с 13,28% през 2009 г. В крайна сметка, от сметка в размер на 100 лева за ЧЕЗ остават 9,3 лева. С тези постъпления компанията поддържа и подобрява клиентските услуги, инвестира и обновява електроразпределителна мрежа в Западна България. Останалата сума се изплаща обратно по веригата - производство и пренос, включително добавки за зелена енергия, добавка за енергия от когенерация, невъзстановяеми разходи по дългосрочни договори, данъци и такси.

От КНСБ предлагат на президента Росен Плевнелиев мерки за намаляване на цените на тока с между 8 и 10 на сто. Има ли наистина възможност за намаляване на цената на електроенергията, например чрез намаление на таксата за пренос?

Цената на електроенергията за крайните клиенти в България е най-ниска в сравнение с всички останали страни от Европейския съюз, докато тази за пренос по мрежата високо напрежение е сред относително високите. Това отново показва липсата на баланс при разпределянето на приходите по веригата производство-пренос-разпределение-доставка. Възможността за намаляване на цената на електроенергия чрез намаляване на таксата за пренос е в правомощията на регулатора и не зависи от ЧЕЗ.

През последните дни се чуха идеи, че се обсъжда възможността за намаляване на цената на микса на НЕК Обществен доставчик. Тя е един от ценообразуващите фактори и може да доведе до понижаване на крайната цена. Всяка година ДКЕВР определя за всеки производител на електроенергия индивидуални квоти за участието им в регулирания пазар. Установява се и общата квота за цялото производство, с което НЕК ще се включи на регулирания пазар. Например от произведени 25 млрд. мегаватчаса, НЕК предоставя близо 9 млрд. за регулирания пазар, а АЕЦ „Козлодуй” - 9.5 млрд. мегаватчаса. Става ясно, че има големи различия в дяловете, с които отделните производители участват на регулирания пазар. В крайна сметка цената на микса на НЕК Обществен доставчик за регулирания пазар е 79,18 лева за мегаватчас.

По какъв начин обаче ще бъде намалена цената на тока ще реши ДКЕВР. (б. ред. - интервюто е взето малко преди решението на комисията).

Последна актуализация: 16:26 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 19 rate down comment 9
vzhekoff
преди 11 години
Специално на този г-н ще кажа - Вие сте срам за паметта на заслужилите и направили много за България чехи като проф. Иречек, братя Шкорпил, Любор Байер и още много, които действително са обичали България и българите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 9
vzhekoff
преди 11 години
Слушах преди няколко дни г-на и по програма "Хоризонт". Наглостта му беше стигнала до там, щото водещата да му каже директно "Българските потребители и граждани не са глупави, те достатъчно добре се ориентират за какво става дума", цитирам по памет. Необяснимо остава за мен упорството да се твъди, че за тях оставали едва 9%, без значение с/без ДДС, при положение, че в сметката ми изрично пише - мрежа НН (това са ЧЕЗ) 27% и отгоре. Впрочем ДДС-то е излишно да го намесват непрекъснато, него го плащаме винаги ние като крайни потребители, а задължение на ЧЕЗ е просто да преведе едни пари по сметката на правителството. Странно наистина как за 8 г. не успяха нито на милиметър да подобрят отношението на обикновения българин към тях. Тук е прав г-н Борисов, когато казва, че тези компании тук се държат така, както не биха и помисляли да се държат в собствените си държави - ако в Чехия се държат по този начин, ще станем свидетели на трета дефенестрация !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още