IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

С. Вътев: Крайно време е рефренът, че лихвите в България са високи, да утихне

Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ

08:35 | 07.03.13 г. 66
<p>
	Стилиян Вътев <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Стилиян Вътев Снимка: Личен архив

Стилиян Вътев е Председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на Обединена българска банка АД. Роден е в София през 1956 г. Завършва столичния техникум "Вилхелм Пик“ (сега „Хенри Форд“) със специалност "Ядрена енергетика". Притежава магистърска степен по „Финанси и  кредит“ в тогавашния  ВИИ "Карл Маркс" (сега УНСС) през 1981 г. Веднага след завършването постъпва по разпределение в БНБ, където работи през следващите 11 години, заемайки различни позиции.

През 1991 г. е назначен за Началник управление „Международни финансови институции“. Взема активно участие в проекта на Световната банка за  преструктурирането на българската банкова система. В началото на 1993 г. се присъединява към ръководния екип на новосъздадената Обединена българска банка, първоначално като  директор на отдел "Капиталови пазари", а в края на същата година  е назначен за изпълнителен директор и член на Съвета на директорите. През следващите няколко години ръководи съвместния проект с ЕБВР за институционалното укрепване на ОББ и подготовката й за приватизация. След приватизацията на Банката с водещ инвеститор ЕБВР през 1997 г.  поема поста на Главен изпълнителен директор.

Стилиян Вътев има специализации по банково дело в Швейцария, Англия и Япония. Женен с 2 деца и един внук.

Г-н Вътев, нетният лихвен доход на банките продължава да намалява, кога тази тенденция може да спре?

- Нетният лихвен доход на банките намалява по две причини. От една страна има абсолютно намаление на приходите от лихви от необслужваните кредити, а от друга видима е тенденцията на свиване на лихвените маржове. Второто е напълно естествен процес, където основната причина е свитият кредитен пазар,  конкуренцията и все още ограниченият достъп до по-евтино външно финансиране.

Маржовете ще продължават да се свиват заради по-бързия темп на намаление на лихвите по кредитите в сравнение с тези на депозитите. Не мога да прогнозирам  къде ще е равновесното им ниво, много ще зависи от пазара, конкуренцията и разбира се, от относителната вътрешна ефективност на банките.  До голяма степен тези тенденции ще зависят и ще определят от състоянието на международните парични пазари, при уговорката на тяхното скорошно нормализиране.

Продължава ли тенденцията на спад на лихвите по депозитите и какви лихви по 1-годишните депозити в лв. може да очакваме след година?

- Продължава да, макар и със значително по-забавено темпо, отколкото лихвите по кредитите. Това е безспорен факт и аз отново ще попитам – кои точно лихви са високи – тези по кредитите ли или по депозитите. И друг път публично съм го казвал – в най-трудно положение са най-вече хората, които не могат да плащат взети кредити и при нулеви лихви, иначе отдавна да са постигнали някакво разумно споразумение с банката.

А иначе упреците срещу  високите лихви идва от лица, които или нямат кредити, или ако имат, нямат никакво намерение да ги връщат. Мисля, че е крайно време рефренът за високите лихви в българската банкова система да утихне или най-малкото да не се използва неоснователно за нездрави публични изяви и меркантилни цели. Все пак банковият кредит не е стока от първа необходимост, така че всеки може да прецени съобразно нуждите и възможностите дали да тегли кредит или не.

Със сигурност може да очаквате средно намаление на лихвите по депозитите една година напред не по-малко от 50 базисни точки или половин процентен пункт.

Банковата система като че ли намери печеливша ниша, а именно поскъпващите ДЦК дадоха на банките една печалба, която е добре дошла в настоящия момент. На колко оценявате ефекта за ОББ от поскъпващите български ДЦК в периода от 1 юли насам и време ли е да се слиза от кораба на ДЦК?

- По дефиниция за класическа търговска банка, каквито са повечето български банки, инвестициите в ценни книжа са инструмент за управление на ликвидността, а не за генериране на печалби. Основните критерии при взимане на решение за такъв тип инвестиции са качеството на книжата, т. е. техния рисков профил, степента на тяхната ликвидност на пазара, т. е. за колко време могат да се продадат при необходимост, и разбира се – тяхната текуща доходност.

Във вашия въпрос се крие още един критерий – ценовата волатилност, който не е от първостепенна важност за шефовете на Трежъри отделите, когато взимат споменатите инвестиционни решения. С други думи никоя универсална банка не инвестира в ценни книжа, за да генерира печалби от покачване на цените, или най-малкото има силно консервативни лимити за т. н. пазарен риск, който включва и ценовия риск. Голяма част от българските банки управляват ликвидността си чрез инвестиции в български ценни книжа главно поради факта, че те най-много отговарят на споменатите по-горе критерии за инвестиции в момента.

За съжаление, търсенето на такива книжа е огромно, а предлагането далеч недостатъчно. Това е и основният фактор за  поскъпването на нашите книжа през последните месеци. Споменатата от вас печалба за банките е факт, но тя е все още счетоводна. За да стане реална съответната банка трябва да ги продаде на пазара, което пък зависи от много и други фактори, често пъти противоположни, които няма да коментирам.

Ето, вижте поради политическата криза в момента българските книжа поевтиняха с 15-20 базисни точки само за няколко дни. Все пак да не забравяме, че основната дейност на банките е да кредитират реалната икономика, а не се качват на „кораба“ на публичните финанси. Моментът, при който банките предпочитат да инвестират парите си в държавен дълг, а не в кредити, се нарича на английски „crowding out“ и е типичен за кризисни икономики и висока инфлация, каквато беше ситуацията у нас преди доста години. Дано отново не стигнем дотам.

Последна актуализация: 09:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

59
rate up comment 1 rate down comment 1
varbanov
преди 11 години
Крайно време е рефренът че банките в България са на печалба да утихне и хората да си изтеглят парите от депозитите да видим от къде наще банки ще изкарат 30 и нещо млрд :) тогава кой рефрен ще запеете мошеници???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 0 rate down comment 1
Сините камъни
преди 11 години
Започнах да правя и правописни грешки, та узаконяването на сложната лихва е още една кофти игра на банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 1 rate down comment 1
Сините камъни
преди 11 години
Това не е проста лихва все пак. ...........Лихва на лихвата, само това да се каже е ясно, че е повече от отвратително. Кога, защо и от кого е наложена сложната лихва? Да олихвяваш нещо, което даже не е обезпечено с нищото, не е ли озаконен грабеж?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 6 rate down comment 2
stoiloff
преди 11 години
А само да Ви попитам, знаете ли колко от работодателите, които са откровенно не компетентни, и необразовани в сферата в която оперират , разбират от работата на служителите си, знаят колко време реално е необходимо да се изпълни, качествено? Ами о, много са малко! Познавам много работодатели, които на две копърки, планктона не могат да разделят, но перат милиони в сфери които си нямат хал хабер за какво става дума! Подставени лица перачи на пари, с гръб, който и да е на власт. Имат вече финансов ресурс и тровят с него конкуренцията си, нищо че са по-*** от листни въшки! ТРАГЕДИЯТА Е ПЪЛНА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 4 rate down comment 1
todortk
преди 11 години
Колкото до дискусията на календар и чек-чирик - аз лично смятам, че работа повече от 40 часа седмично е безмислено и вредно явление. Ако някой го допуска или изисква това означава голям проблем във въпросната организация. И голям проблем в ефективността на хората.Какво означава да работиш 100 часа седмично - това са над 14 часа дневно или 20 часа при петдневна работна седмица. При 80 това са над 11 часа дневно или 16 при петдневна работна седмица. Никой не може да ме убеди, че може да е ефективен ако работи по 11 часа дневно. Много по-вероятно е да работи по 11 часа дневно защото е неефективен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 9 rate down comment 1
todortk
преди 11 години
Проблемът с лихвите в момента не е, че са високи. Проблемът е, че банките отказват да намалят лихвите които вдигнаха пре 2008-2009 година до нивата от преди кризата или по-точно до нивата по които финансират нови клиенти.В края на 2008 изтеглих ипотека при 6,3 процента лихва.В момента лихвата по кредита е 7,96 процента.В същото време новите ипотеки на същата банка са на 6,6 процента с промоция 4,6% първите 2 години.Тоест разликата между стандартните условия на банката и новите условия по вече изтегления кредит е минимум 1,36 %.Ето това вече е проблемът според мен. След време и сегашните кредитополучатели ще ги изненадат с лихвите и така докато има кой да се навие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 7 rate down comment 1
stoiloff
преди 11 години
ХеллуичНали не очакваш един банкер, в повечето случаи набеден , иначе лихвар, както икономист, финансист да ти отговори на въпросът с "повишена трудност"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 2 rate down comment 1
stoiloff
преди 11 години
ИваноффНа това което описваш с ентропията му се вика във финансовите среди - източкване!А иначе във физиката води до колапс, черна дупка така да се каже, каквато е банковата система по света!:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 9 rate down comment 3
stoiloff
преди 11 години
Лихвите у нас са не само високи, те са убийствено високи необосновани, както и възнагражденията на повечето служители на банките! Банките като един паразитен сектор, успяха да съсипят световната икономика и още го правят безпрепятствено! Спрете да давате трибуна на хора като гуспудина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 2 rate down comment 4
kalendar
преди 11 години
пецан вземи прочети какво съм писал по-долу-ако има работа по нещо конкретно всеки на всякъде по света ще остане(поне така предполагам). А чик-чирик тук си чеше езика-той не е в щатите, защото в момента трябваше да спи. И погледни целият разговор-хвалбите за 16 часов работен ден докато си пише в инвестора...ако е така и аз имам същият работен ден:) а дечото, дето вече допускам, че мие чинии някъде, реши да изкриви разговора в посока кой-кой-е и "аз съм голям капацитет и не допускам чужди мения". А във Франция вярно им е такава работната седмица. Във Германия съм чувал, че има инвестиционни банкери с по 60 часа, ама...кво да ти кажа-и там чиновниците са с под 40 часа. А ако вярно славеят баца като инвестиционен банкер в Германия, то пак ще го посъветвам същото-да вземе да си смени работата, че явно от тая става трал-ла-ла:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още