В края на юли фондът LAUNCHub, който управлява 9 млн. евро по инструмента “Entrepreneurship Acceleration and Seed Financing” по JEREMIE, избра първите 9 стартиращи компании, на които да отпусне първоначално финансиране. Фондът дава реален шанс на група млади предприемачи да осъществят идеите си и да ги превърнат в работещ и устойчив бизнес.
С Любен Белов, един от партньорите в LAUNCHub, разговаряме за селекцията на бизнес идеите, отражението на бизнес средата в България върху нагласите на младите предприемачи и за потенциала на рисковото финансиране.
Г-н Белов, наскоро избрахте първите стартиращи компании, които ще получат начално финансиране от LAUNCHub. Измежду колко кандидати избрахте тези и как протече селекцията на проектите?
Имахме около 300 кандидатстващи компании, а процесът на избор беше сериозен, за да изберем най-добрите от тях. Оценявахме кандидатите за финансиране в 4 кръга. В първия кръг прегледахме документите и изчетохме всички предложения, след което отделихме около 120 компании, които разпределихме на 6 екипа от наши и външни специалисти за по-детайлен преглед. След това обсъдихме детайлните оценки на тези 120 компании и решихме да направим персонални срещи с екипите на 40 от тях. От тях накрая останаха 16 компании, които поканихме на т. нар. от нас „дълъг уикенд“, който се състоя от 12 до 15 юли. През първия ден кандидатите презентираха идеите си пред останалите екипи, на втория ден екипите се срещнаха с нашите съветници, след това бяха направени презентации пред менторите – около 130 души, и накрая – пред нашия инвестиционен комитет. Няколко дни по-късно решихме да инвестираме в 9 от тези компании.
- Какво предстои за екипите на тези 9 компании оттук насетне и гарантирано ли е, че ще преминат на следващ етап от финансирането?
Не е гарантирано, че ще преминат на следващ етап от финансирането. Това зависи от постигнатите резултати. Предстои предприемачите да преминат през една интензивна програма под формата на мастър класове и уъркшопи със специалисти, които могат да им бъдат полезни. Още от първия ден започнахме да работим с тях, така че да рафинират бизнес идеите си, да наберат контакти и предстои да ги подготвим за следващите инвестиционни етапи.
- Какво се очаква да постигнат екипите през следващите месеци?
За всяка една от компаниите сме подготвили персонализиран план, определени са цели, които трябва да бъдат постигнати. Нямаме стандартизирани процедури за това, имаме персонално отношение към всяка една компания и към нейните нужди. Стремим се да дадем най-добрите условия на екипите, така че да постигнат заложените цели – за една компания може да бъде изкарване на прототип, за друга - набиране на определен брой клиенти, a за трета - определен брой потребители и т. н.
преди 12 години за какво им е обратна връзка ;)желаещите са си изложили идеите безплатно , едва ли са ги защитили с патентнищо чудно след време да се появи друг автор на вече представена идея (отхвърлена като непродуктивна) !-----злите езици говорят , че ФасеБукот е чужда отхвърлена идея , но реализирана успешно по-късно под друго име ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Надявам се никой не си е правил илюзии, че в България може да се случи нещо, което да не е контролирана от пост-социалистическата конюктура, вижте кой е премиер за Бога. Показателно е и, че голяма част от предприемачите (би ми било любопитно да видя точна статистика) споделят общо образование - една среда, градена с много ентусиазъм в продължение на години. Бяха положени и многогодишни целенасочени (и успешни) усилия в рамките на ФМИ на СУ тази микро-среда да бъде разбита. Уравниловката не прощава.Въпреки това в случая говорим за още една възможност. Каквато и да е тя - това е реалността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Любопитно, поддържат ли акселераторите НЯКАКВА обратна връзка с подалите проектни предложения? Щото нещо ми се губи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Достатъчно ми беше да видя името на Тодор Брешков... и спрях да чета! отговор Сигнализирай за неуместен коментар