- Как успяхте да привлечете за партньори едни от най-големите акселератори?
Концепцията ни очевидно обещава успех, а от друга страна самите те се интересуват от това, което се случва на пазара у нас. Това е една възможност за тях да се представят тук и да видят отблизо какво се случва в региона. Те освен това имат вътрешната потребност да помагат, така че това е допълнителен стимул за тях.
- Доколко този тип финансиране е алтернатива на традиционното за България финансиране на бизнеса чрез кредити?
Със сигурност е алтернатива, като „ситото“ за достигане до него е всъщност една стандартна процедура за осигуряване на финансиране от рисков капитал. От друга страна банките никога не биха финансирали стартиращ проект, защото те се интересуват от обезпечения и предвидимост на финансовите потоци, което нас не ни вълнува. Ние гледаме хората и какво те искат и имат възможност да направят, да са с амбиции, желание и възможности да работят, за да постигнат целите си.
- Рисковото финансиране е нещо сравнително ново за България. Какъв интерес генерира за момента и разпознава ли се неговата специфика?
Немалко компании вече са минали по пътя на рисковото финансиране, така че не е напълно непознато, но малко или много с появата на фондовете по JEREMIE то се институционализира. Забелязвам, че все повече и повече хора вече знаят за него, вижда се потенциалът, случват се сделки, а имаме и успешни примери.
- Способно ли е рисковото финансиране да запълни вакуума на пазара?
Според мен да. Целта на рисковото финансиране е да открива и да прави бизнеси, до момента до който те се превърнат в устойчиви. Що се отнася до недостига на банково финансиране... Такъв всъщност няма, защото банките са пълни с пари. Те просто трябва да намерят точния бизнес, на който да ги дадат. Рисковото финансиране няма как да замести банковото, но и както казах – в нашата област банково финансиране няма. Рисковото финансиране по-скоро може да попълни вакуума от неразвиването на бизнеси, ще спомогне за откриването на нови работни места, ще се преодолее негативният ефект от липсата на банково финансиране за малкия и средния бизнес.
- Един въпрос встрани от предприемачеството. Съществуващият бизнес се оплаква от липсата на достатъчно квалифицирани кадри. Доколкото има връзка между образованието, квалификацията и предприемчивостта? Вие забелязвате ли такъв проблем и действително ли е толкова дълбок?
Предприемачите, с които аз се виждам, са изключително фокусирани, със страхотни умения и възможности да развият идеите си за бизнес. Аз виждам, че има много способни хора, а дали им липсват определени черти, за да бъдат успешни в световен мащаб – да, това е така. Средата до момента не е помагала на предприемачите. Губят се някои от предпоставките за реализирането на един добър и устойчив бизнес проект, но с течение на времето това ще се преодолее. Малко или много предприемачите ще започнат да се замислят не само за продукта, който да предлагат, а и как да го маркетират, какви клиенти да търсят, какъв е таргетът, какви са бизнес моделите, как една идея може да се монетизира. Като цяло, хората, които аз виждам, са на много добро ниво.
преди 12 години за какво им е обратна връзка ;)желаещите са си изложили идеите безплатно , едва ли са ги защитили с патентнищо чудно след време да се появи друг автор на вече представена идея (отхвърлена като непродуктивна) !-----злите езици говорят , че ФасеБукот е чужда отхвърлена идея , но реализирана успешно по-късно под друго име ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Надявам се никой не си е правил илюзии, че в България може да се случи нещо, което да не е контролирана от пост-социалистическата конюктура, вижте кой е премиер за Бога. Показателно е и, че голяма част от предприемачите (би ми било любопитно да видя точна статистика) споделят общо образование - една среда, градена с много ентусиазъм в продължение на години. Бяха положени и многогодишни целенасочени (и успешни) усилия в рамките на ФМИ на СУ тази микро-среда да бъде разбита. Уравниловката не прощава.Въпреки това в случая говорим за още една възможност. Каквато и да е тя - това е реалността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Любопитно, поддържат ли акселераторите НЯКАКВА обратна връзка с подалите проектни предложения? Щото нещо ми се губи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Достатъчно ми беше да видя името на Тодор Брешков... и спрях да чета! отговор Сигнализирай за неуместен коментар