IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

В дългосрочен план членството във валутния блок ще донесе позитиви на страната ни, но трябва да преценим внимателно момента за това, посочва икономистът

08:00 | 10.07.12 г. 23
Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

Разговаряме с икономиста и програмен директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев за това готова ли е България за членство в еврозоната, както твърди Министерството на финансите, къде сбъркахме в прочита на оценката на Европейската централна банка за готовността ни да приемем еврото и за посланието на Европейската комисия в последната й оценка на програмата за реформи и Конвергентната програма.

Г-н Ганев, финансовото министерство и Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро влязоха в един задочен спор за това готови ли сме или не сме за членство в еврозоната. Какво не беше наред с интерпретацията на данните?

- И двете спорещи страни не са компетентни да се произнасят по въпроса дали една страна е или не е готова за членство в еврозоната. Може би в България това не се знае, но ЕЦБ не е меродавната институция, която се произнася дали дадена страна е готова за членство в еврозоната. Институциите, които могат да го направят, са две – Европейската комисия (ЕК) и Европейският съвет. ЕЦБ само изготвя доклади, в които е забранено да се ангажира с препоръки. Банката само съобщава числата.

Според мен неразбирателството дойде заради лош превод на прессъобщението от страна на Министерството на финансите. В българския вариант на прессъобщението присъства думата „числови“ и се твърди, че България изпълнява всички „числови критерии за членство“. В английския вариант думата „числови“ липсва и се казва, че „България изпълнява всички критерии за членство“. Според мен това е вътрешен пропуск във финансовото министерство и ако трябва да търсим отговорност за неразбирателството, вероятно трябва да я търсим там.

Числовите критерии са публичният дефицит, публичният дълг, инфлацията и дългосрочният лихвен процент. България обаче не изпълнява един от качествените критерии – две години в ERM ІІ. В момента ЕЦБ тотално е пуснала кепенците на ERM ІІ и без никакви обяснения не пуска никого вътре. Това е обаче последното място по пътя за еврозоната, за което ЕЦБ има думата. Не изпълняваме и критерия за юридическа независимост на централната банка, но това са дребни юридически въпроси.

Отговорът на ЕЦБ, който дойде след зададен от българска медия въпрос, има няколко етажа. Конкретно за дългосрочния лихвен процент от банката признаха, че се цитира стойността за май, а референтната стойност трябва да е към март 2012 г. и е недопустимо по методологията на оценка на изпълнението на критериите да се посочва стойност извън референтния период. В това отношение технически от ЕЦБ са напълно прави, но дори и да вземем стойността на дългосрочния лихвен процент за март, България пак изпълнява този критерий.

От гледна точка на преценката за устойчивост на изпълнението на критериите ЕЦБ може да твърди, че има някакви „много тънки“ преценки, но в крайна сметка не е точно така. Изпълниш ли числовите критерии, значи си вътре, а не ги ли изпълниш – не си вътре. Изключително поучителен е случаят със Словакия.

Докладът на ЕЦБ за Словакия по повод нейното желание да влезе в еврозоната буквално „крещеше“ на бюрократичния си език, че банката не желае страната в еврозоната, но Братислава беше изпълнила всички числови критерии. Основният аргумент на ЕЦБ беше, че Словакия изпълнява тези критерии неустойчиво и след влизането в еврозоната автоматично ще излезе извън приетите граници, но съветът взе решение Словакия да влезе в еврозоната.

Последна актуализация: 15:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 2
LuckyYou
преди 12 години
Искам и аз да внеса малко яснота, тоя не го знам какъв е, но тук отново не се дава ясно какво точно представлява този критерии ERM II. Аз не знам нарочно ли го правите или интервюираният нарочно го прави, като говори, че от ЕЦБ нищо не зависи. Мониторингът върху ERM II се прави именно от ЕЦБ, което автоматично я прави решаваща, за най-важния критерий за влизане в Еврозоната(най-важният за България, защото този критерий няма въобще да ни е лесно да го покрием)!Какво е ERM II? За да може България да влезе в Еврозоната тя ТРЯБВА 2 ГОДИНИ ДА ИМА СВОБОДЕН ВАЛУТЕН КУРС, НЕОБВЪРЗАН С ВАЛУТЕН БОРД КЪМ КОЯТО И ДА Е ВАЛУТА.Защо ми говорите за Бюджетен дефицит, държавен дълг, инфлация ?!?!!? Вие имате ли представа какво ще стане с лева, ако той бъде отвързан от еврото ?! Как е възможно мин. на Финансите да говори за готовност и отговаряне на всички критерии, когато само и единствено 2 години след като бъде отключен лева от еврото ние бихме могли да кандидатстваме, не да ни приемат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
vzhekoff
преди 12 години
Докога за пенсионната система ще се натиска за т.нар. капиталов модел, при положение, че УПФ губят (да не кажа крадат) парите на осигурените на провала ? Ще пожелае ли г-н Ганев да коментира как така за времето на своето съществуване УПФ не просто нямат доходност, не просто не покриват дори инфлацията, ами са на откровена загуба, при това имат наглостта да събират такси за управление - нещо силно напомнящо буквално данък зъби, който турските спахии са изисквали от раята, че и ядат гозбите ? Нека защитникът на т.нар. капиталов модел да си избере кой да е от фондовете и да види какво се е случило с едни 100 лв. внасяни всеки месец там. После може да провери ако същата сума сме я внасяли на 3 годишни депозити в банка, какво бихме получили и чак тогава да си развива корумпираните теории.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още