IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

В дългосрочен план членството във валутния блок ще донесе позитиви на страната ни, но трябва да преценим внимателно момента за това, посочва икономистът

08:00 | 10.07.12 г. 23
Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

В този смисъл устойчиво ли изпълняваме числовите критерии за членство и доколко някои от тях не са в приетите граници заради кризата?

- От гледна точка на публичния дефицит мисля, че е реалистично да кажем, че България се вписва в този критерий. В някоя лоша година може и да излезем извън допустимите граници, но България покрива дори по-тежкия критерий за структурния дефицит, който беше въведен с новия фискален пакт.

От гледна точка на публичния дълг нямаме никакъв проблем с устойчивостта. Не очаквам той да нараства с големи темпове. Може дългът да мине сегашните си нива, може да надвиши и 20%, но не очаквам да има неудържим ръст към границата от 60%.

При дългосрочния лихвен процент също не виждам голям проблем, защото той се изчислява  основно по дългосрочните ценни книжа. България, докато поддържа тази отлична фискална позиция, по-скоро би трябвало да очаква спад по спредовете с Германия и по-ниски нива спрямо референтните стойности на този критерий, отколкото има в момента.

Инфлацията обаче е големият проблем. Не би трябвало да очакваме устойчиво изпълнение на този критерий, защото сме настигаща страна, която се интегрира към по-голям и по-скъп пазар. В тази връзка би следвало да очакваме по-бърз ръст на цените в България, отколкото е средният за Европа, при това за продължителен период от време. Нормалното положение на нещата би било да не изпълняваме този критерий и евентуално да се изискват усилия той да бъде изпълнен с оглед на това България евентуално да влезе в еврозоната.

Да приемем хипотетично, че България влиза в чакалнята за еврото и в последствие приема единната валута. Какво би могло да се случи, след като не изпълняваме устойчиво критерия за инфлацията?

- Просто няма да влезем, ще имаме отрицателен доклад на Еврокомисията. И тук има поучителен пример – Латвия, която една или две години преди Словакия искаше да приеме членството. Тя изпълняваше всичките критерии, включително и качествените, но инфлацията по референтната стойност, която беше в доклада на ЕЦБ, не се изпълняваше с 0,1 процентен пункт. Грешката беше в рамките на закръглянето и не ги приеха. Не се ли изпълни инфлационният критерий, няма никакъв шанс България да бъде определена за членка на еврозоната.

Доколко е удачен моментът изобщо да мислим за влизане в еврозоната предвид опасенията за разпад, въпреки че тези опасения намаляха в последните седмици след изборите в Гърция...

- Аз мисля, че опасенията за разпад намаляха не толкова заради резултатите от изборите в Гърция, а поради факта, че Европа успя да издигне достатъчно убедителна стена около евентуалния гръцки проблем, който в момента изглежда сякаш не е толкова остър.

Еврозоната е подложена на огромен натиск поради свои вътрешни, архитектурни слабости. Натискът дойде от световната буря, но тя всъщност показа, че къщичката нещо не издържа.

Аз лично се опитвам да запазя някаква неутралност по въпроса трябва ли или не трябва да бързаме с членство в еврозоната, но съм чувал доста крайни позиции – и пълен отказ, включително отказване от валутния борд и провеждане на самостоятелна парична политика, и възможно най-голямо бързане, включително и оказване на натиск от страна на България да бъде отстранен този критерий за 2-годишното членство в ERM ІІ.

На мен ми се струва, че е добре да останем в готовност да влезем в ERM ІІ, с внимателна преценка и от гледна точка на това, че България трябва да допринася с повече пари за различните фондове и от гледна точка на момента, в който да понастъпим малко инфлацията. По-добре е да си избираме сами темпото, нямаме голяма и бърза работа в момента. Имаме възможността по-внимателно да си преценим момента на присъединяване. Смятам, че в дългосрочен план членството в еврозоната има по-големи плюсове.

Последна актуализация: 15:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Ами никога. Т.е. "автентичното" българско население ще се изпарило (по един или друг начин) преди да настъпи промяна. Тук грешиш според мен. Няма да сме Швейцария на балканите, а гетото на ЕС. Въпрос на време е чужденците да си разпродадат имотите (някои от тях на загуба) и да се махнат. Вече има такива позиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
amanotumnici
преди 12 години
Страната ни няма минимални мотиви да излиза от валутния борд. Ние не притежаваме експертни кадри, които да водят парична политика. В БНБ се е събрала поредната групичка некомпетентни търтеи, които тихичко и необеспокоявано си прибират тлъсти заплати и премии.С борда ние напрактика сме с евро. Разликата е такава, че когато го закъсаме, никой няма да го е грижа толкова за нас. Евентуално може да се примолим на МВФ, но той за да даде пари ще иска нещо в замяна, т.е. да управлява държавата.Единственото ни спасение е да станем една република, но не на Русия, а примерно на Германия, Франция или Англия. Техните граждани си купуват имоти при нас, значи ни харесват. Ако народът го осъзнае, с това може да станем втора Швейцария. Само това е начина да изметем *** от парламента. Те са като пиявици, които ни смукат кръвта. Търпението на българина е безгранично, простотията му също .... кога ще му дойде края?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 3
ale1
преди 12 години
Цитат : --------Критерият за влизане в ERM II е валутният курс да се движи МАКСИМУМ в границите +/- 15%! Максимум означава, че сегашният фиксиран курс към еврото не само, че изпълнява, но и преизпълнява този критерий---------Припомни си III (третия) Закон на финансовите Пазари:Историята винаги се повтаря --------Критериите за изпълнимост се постигат на Междубанковия пазар при свободно конвертиране - ние Нямаме такова и съотв НЕ знаем дали ги изпълняваме или не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
ale1
преди 12 години
ЦИТАТ : --------------Възможно е, има прецедент, но до сега никой не е казал, че ще бъде позволено, без да сме се отвързали от валутен борд да кандидатстваме.----------с неудоволствие трябва да призная,че може да се окажеш Напълно прав!никъде не е гарантирано влизането при сегашния курс 1.95583!-----Има Закон за борда , но той може да се промени за 20 мин , всички помним долара през 1996 - от 1800 лв/долар през Септември 1996 - на 3150 лв/долар през 1997 , след което 1450 лв/долар пред пролетта при Софиянски.Вложенията в Евро са гарантирани но По-добре в активи отколкото в Евро ! една "разходка" на междубанковия пазар ЕВРО/ЛЕВ може да притесни доста хора !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
MZ/X
преди 12 години
Не стига, че пишеш глупости, ами го правиш и с главни букви!!! Критерият за влизане в ERM II е валутният курс да се движи МАКСИМУМ в границите +/- 15%! Максимум означава, че сегашният фиксиран курс към еврото не само, че изпълнява, но и преизпълнява този критерий!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
LuckyYou
преди 12 години
Възможно е, има прецедент, но до сега никой не е казал, че ще бъде позволено, без да сме се отвързали от валутен борд да кандидатстваме. Още нещо - 2 години не са малко време. Не може ония да ми излизат, че сме готови сега, когато ние не сме! Ако кажат - влизаме в ERM II, минат 2 години и тогава кажат готови сме - да, съгласен съм. Но в момента България не може да помирише Еврозоната и да иска!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 12 години
И що реши че България трябва да излезе от системата на валутен борд за да влезе в ERM II ?"Естония е и първата държава с валутен борд, приета в еврозоната. Стриктната бюджетна политика е въведена от Талин през 1992 г. Валутен борд в ЕС имат още България и Литва."Има вече и прецедент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 5
dean.jordanov
преди 12 години
С този темп според вас кога ще можем да се отвържем от марката? А ще можем ли някога? Ако няма да можем никога това автоматично значи, че борда не върши никаква работа и по-добре да дадем на някоя държава да ни управлява като щат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
amanotumnici
преди 12 години
Колега, ти искаш да внесеш малко яснота, но нещата май доста не са ти ясни. ERM II е мониторингов период. Състои се от две години. Валутният борд не се променя, нито валутната система. Целта на двугодишния изпитателен период е да се види, дали поставените цели за ниво на външния дълг, инфлацията, текущата сметка са устойчиви. Примерно, управляващите правят сега едно голямо увеличение на тока, за да другата година няма. Така тази година сме с висока инфлация, а другата не. В случая другата година ниската инфлация няма да бъде приета за устойчива. А валутата няма никаква логика да бъде освободена на пазарен принцип, след като с влизането си в еврозоната, нашата БНБ няма да има никакви лостове във валутната политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
LuckyYou
преди 12 години
Престанете да заблуждавате хората - България в краткосрочен, дори и средносрочен план не може ДОРИ ДА СИ ПРЕДСТАВИ ДА ВЛЕЗЕ В ЕВРОЗОНАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още