IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Красимир Кумчев: Земеделската политика на Европейския съюз е тотално сбъркана

Българското овощарство, производството на зеленчуци и консервната индустрия загиват заради недалновидността на политиците

09:11 | 27.03.12 г. 14
<p>
	Красимир Кумчев, Снимка: Investor.bg</p>

Красимир Кумчев, Снимка: Investor.bg

Как стои въпросът с проверките?

- Правят се. Как се проверява  едно пасище например. Това пасище ли е - пасище е. А за него не се полагат никакви грижи. Субсидират се декари, но не се търси формулата за подпомагане на продукцията. Поради тази причина в момента в България единственият сектор от отрасъл селско стопанство, който се развива добре, е зърнопроизводството. И се пита защо. Причината е чисто икономическа. Производствените разходи на един декар пшеница са около стотина лева. Ако фермерът получи продукция за 100 лв, вземайки 30 лева субсидия си осигурява 30 на сто рентабилност.

Така ли е в действителност?

- Така е. А той си получава и печалба плюс тази субсидия. Там се генерираха много пари, обновиха си машинния парк, станаха хора с положение, в което няма нищо лошо. Лошото е, че не се потърси и не се намери механизъм това да се случи и със секторите овощарство и зеленчукопроизводство.

Както върви ще ядем хляб най-вече, то и без това консумацията на хляб у нас постоянно расте заради обедняването на хората.

При зеленчукопроизводството и овощарството разходите са 8-10 пъти по-големи от тези в зърнопроизводството. При равни други условия моите разходи са 1000 лева на декар, но получавам също 30 лева субсидия. Като резултат от тази грешна политика в момента според статистиката на нашето Министерство на земеделието и храните между 80 и 85% от плодовете и зеленчуците, които консумираме – в годишен аспект, не тези, които консумираме по сезони, са вносни.

Много правителства се смениха за тези повече от 20 години. Нито едно от тях обаче не показа, че има стратегическо мислене за отрасъла. Работи се на парче – каквото изскочи като проблем му се търси някакво решение. Каква е причината?

Според мен е заради неможене. На мен трудно ми го приема главата, че е възможно някой министър да не иска след мандата си да остави добро име. И ако приемем това за аксиома – остава другото – некомпетентност, липса на възможности, на капацитет, за да очертае проблемите и да се търсят решенията.

Бедата е, че когато им се подсказват решения от хора от бранша, които са вътре в нещата, те даже и тогава не си правят труда  да си кажат: това е добро, нека да го направим.

Примерно тази година са определени, мисля че 15 милиона, с които по някакъв начин да се подпомогне зеленчукопроизводството  и овощарството. Всеки учен ще потвърди, че зърнопроизводството е проста технология. Всичко е механизирано и това дава възможност да се гледат големи площи. И този зърнопроизводител, дето получил 31 милиона и министъра на финансите Симеон Дянков го погна, той какво е виновен? Да не ги е откраднал тези пари? Взел си ги е по правилата и министърът е наредил плащането им. Това са доказани пари.

Заместник-министърът на земеделието Светла Боянова е вкарала някои  предложения, но са много малко. За да тръгнат овощарството и зеленчукопроизводството  с темповете на зърнопроизводството, субсидията би трябвало да бъде от порядъка на 200-250 лева на декар. Сега като го чуят това ще им настръхнат косите. Обаче  тук става дума за много малко площи, защото не можеш да отглеждаш зеленчуци на 15 хиляди дка, а още по-малко – на 1 милион декара. 

Ефектът от съживяването на тези два отрасъла обаче ще е много голям по няколко направления - ще се възстанови хранителната промишленост, защото ще има суровина. В момента над 70 на сто от фабриките затвориха поради липса на суровини. А там бяха инвестирани милиони левове. Другият проблем, който ще се задълбочава, ако нещата не се обърнат като тренд, са кадрите. И производството на зеленчуци, и на плодове, изисква определени умения и познания. Не можеш да хванеш от улицата един човек и да му кажеш: ела да орежеш една ябълкова градина. Ще я съсипе. И от там нагоре вървим към специалистите и към мениджмънта. Просто по веригата се изискват специфични познания, за да управляваш това производство.

И когато в един момент най-после се сетят, че трябва да се отделят средства за тези сектори, вероятността да няма подготвени кадри, които да ползват тези средства и тези програми, е много голяма. И ще се получи това, което стана с проектите по САПАРД.

Един съвсем произволен пример: Прави се малиново насаждение по програмата. След две години това малиново насаждение го няма. Всъщност то си е там, но в него има трева, висока два метра, зарязано е, защото човекът, който е решил, че ще се занимава с този бизнес, през ум не му е минало да си направи сметката колко работници ще му трябват, за да обере тези дребни малинки. Всяко плодче трябва да се откъсне от човешка ръка. А в проекта са изчислили само толкова декара по толкова приходи, разходи равно на толкова печалба. И изгоряха. Така че, ако няма и подготвени кадри нещата няма да станат и когато вече ги има парите.

Последна актуализация: 01:11 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 12 години
И аз съм съгласен да няма субсидии, но нека започнем с фермерите във Франция, Испания, Гърция, Германия. Вместо това да изпратим евробюрократите да копат - като компенсация за неполучената субсидия. Ще бъде много по-ефективно а и полезно. Човекът се опитва да ви посочи проблеми, а вие му давате акъл. Не съм се занимавал със земеделие, но 5 000 лева ПЕЧАЛБА от декар ми се струва прекалено оптимистична мноооооого меко казано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
За застраховка примерно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Дори в някои държави, произведена, продадена / ИЗНЕСЕНА, тогава има % добавък. Т.е., когато се "вкарват" пари в държавата. Да не говорим за влиянието на това върху външнотърговското салдо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
bbzz24
преди 12 години
мисля, че му убягва този простичък факт: субсидираме производства за износ, за да може в някакви арабски държави да ядат по-евтин хляб, а това, което консумираме и е с по-висока добавена стойност, например зеленчуци, го внасяме. затова сме бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
Боян
преди 12 години
Аз за разлика от другите тука не съм против субсидиите, но според мен специално за зеленчукопроизводството е да са насочени изцяло към създаване на работни места там, в България може в това производство да са заето поне 200 000 души и то това да са хора с доходи над 600 лева. Но за жалост тоя човек изобщо не мисли в тая посока, а в съвсем друга както и повечето "бизнесмени " в БГ, то и затова ни е това дереджето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
partner
преди 12 години
Government's view of the economy could be summed up in a few short phrases: If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it. Ronald ReaganОсвен неефективни, субсидиите се и неморални, защото субсидират едни производители за сметка на други. В крайна сметка субсидиите са по-вредни и разрушителни от ГМО, изкуствените торове и антибиотиците взети заедно. Ако можете да си го позволите - не купувайте нищо субсидирано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
lashov
преди 12 години
Още една *** на клона ревяща за пари от държавата ...........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 12 години
Проблема е *** и видим в секторите живитновъдство и производство на плодове и зеленчуци : поради субсидиите в тези сектори в страните от западна европа - нашите не са конкуретни дори на собствения си пазар . Може и да се съгласим че това е нормално - но трябва да се откажем от тия сектори в нашата страна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 12 години
Земеделието винаги се е субсидирало : няма социализъм , няма капитализъм
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Боян
преди 12 години
Ами като много ги разбира нещата, понеже казва че министрите на земеделието са ***, да беше дал някакво добро предложение да не кажа няколко. А той какво иска пари от държавата, ами омръзна ми да слушам само хора дето единственото им нещо в главата им е да лапат пари от държавата. Ако е добър ръководител от декар зеленчуци които се напояват качествено и се отглеждат по последни стандарти може да си докара по поне 5000 лева приходи от ДЕКАР, някъде ми се губят тия 200 лева на тоя фон и не виждам с какво биха му помогнали изобщо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още