IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Правилният начин за санкции срещу Путинова Русия

Стратегия на Запада от много време е да въвлича Русия по-дълбоко в международната система, и тази цел си остава правилна

21:50 | 22.08.18 г. 17
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

САЩ и техните съюзници изпитват нарастваща фрустрация от зловредните действия на Русия. Москва води война в Украйна, води подстрекателска политика в Сирия, меси се в избори, трови опонентите си. В отговор Вашингтон наложи санкции и затвори руските консулства в Сан Франциско и Сиатъл, както и вилите за отдих (на дипломатите им) в Мериленд и Ню Йорк - всички тези места, както се предполага, се използват от правителството на Владимир Путин за разузнавателни цели, пише в свой анализ Уилям Кортни* от Ройтерс, цитиран от БТА. Тази седмица САЩ обявиха нови санкции, като се очаква да наложат и още занапред. 

Изборът на санкциите изисква внимателен подход. Тяхната цел трябва да бъде да наказват Русия за лошо поведение, например чрез ограничаване на достъпа й до западни финансови ресурси и енергийни технологии, но не да изолират руснаците, например като ограничават човешките контакти или политическия диалог със Запада. Русия е твърде важна, за да бъде изолирана, и американските съюзници биха се противопоставили на такъв подход. Русия е най-големият световен износител на природен газ и на пшеница, вторият най-голям износител на петрол и третият на въглища. Тя е най-големият и най-евтин доставчик на газ за Европа. Русия е главният сухоземен и въздушен коридор между Китай и Европа и е ядрена свръхсила. 

Стратегия на Запада от много време е да въвлича Русия по-дълбоко в международната система, и тази цел си остава правилна. Москва проявява по-голяма склонност да сътрудничи, ако има по-голям залог от участието си в глобалната система. Както отбеляза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, "лошото поведение" не е причина Русия да бъде изолирана; когато напрежението се повиши, да се разговаря (с нея) става още по-важно. 

През последните години има известен напредък. След като се присъедини към базираната на правила Световна търговска организация (СТО) през 2011 г., Русия действа в рамките й, макар и с известна неохота на моменти. В резултат на последните действия на СТО повечето от възраженията на Москва срещу правилата на ЕС за газовия пазар бяха отхвърлени, но въпреки това тя пое ангажимент да прекрати онези аспекти от дейността на своята автомобилна индустрия, които са несъвместими със задълженията й като член на СТО. 

Международният валутен фонд дава висока оценка на "силната макроикономическа рамка" на Русия, макар че остават структурни пречки, като прекалена държавна интервенция в икономиката, недостатъчна инфраструктура и застаряващо население, които намаляват производителността. Русия изложи на риск близките си икономически връзки с Иран, работейки с другите велики сили за постигането на ядрената сделка с Техеран през 2015 г. 
Тези положителни развития обаче в редица случаи се засенчват от лошо поведение. От Вашингтон се очаква да въведе санкции в отговор на твърденията на британските власти, че Москва е използвала забранено нервнопаралитично вещество през март, за да отрови бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания. Същият химикал по-късно уби и британска жена. (Русия многократно отрече отговорност за тази (химическа) атака). 

Мерките на Вашингтон срещу Москва ще включват и затягане на контрола върху износа на американски технологии за Русия. Ако до 90 дни Русия не даде достатъчно уверения за действията си с химически оръжия, САЩ вероятно ще въведат още по-строги санкции, както предвижда американския закон (от 1991 г.) за контрол върху химическите и биологическите оръжия и тяхното унищожаване. 

Освен това Конгресът обсъжда законопроекти, внесени и от двете партии, включително за "Защита на американската сигурност от агресия на Кремъл" (от 2018 г.), санкционен "законопроект от ада", който може да въведе забрана за покупка на руски дългови книжа от американци, санкции срещу руски държавни банки и ограничения върху американски или други чужди инвестиции в руски енергийни проекти с държавно участие. 

Преценявайки опциите си, Вашингтон трябва да помни, че санкциите са най-ефикасни, когато предлагат стимули за добро поведение - с други думи, ако Москва вярва, че санкциите ще бъдат смекчени или премахнати, в случай, че спре зловредните си действия, но ще продължат да действат, ако тя не стори това. 

САЩ трябва да избягват санкции или други мерки, които имат за цел да оградят Русия от останалия свят. Според Закона за химическите и биологическите оръжия, например, Вашингтон може да забрани на Аерофлот да лети до Америка, но това би лишило руските студенти, туристи и бизнесмени от възможността да опознават (САЩ) и да установяват контакти в нечувствителни сфери. 

САЩ могат също така да прекратят дипломатическите отношения за първи път, след като Франклин Рузвелт ги установи с Москва през 1933 г., но това би било непропорционален отговор на отравянето на семейство Скрипал. Нещо повече, скъсването на дипломатическите отношения би могло да повиши риска от недоразумение или дори от военен конфликт.

В началото на 1980-е години, въпреки съветската война в Афганистан, съветските сплашвания срещу Полша и гнева на САЩ от свалянето на корейския пътнически самолет, летящ от Ню Йорк за Сеул, президентът Роналд Рейгън не тръгна да изолира СССР. Той го накара да плати цена за тези действия, но също така предложи преговори за премахване на ядрените оръжия със среден обсег и рязко намаляване на стратегическия ядрен арсенал.
Така той положи основата, години по-късно, съветският реформатор Михаил Горбачов да подпише договори, намаляващи ядрените заплахи. Изолирането на Москва днес едва ли би имало повече смисъл, отколкото в онова сложно време. 

*Авторът Уилям Кортни е старши изследовател в мозъчния тръст "Ранд корпорейшън". Бил е посланик на САЩ в Казахстан, Грузия и американски представител в комисията по спазването на Договора за забрана на ядрените опити. Изразените в статията мнения са негови собствени.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:18 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

14
rate up comment 8 rate down comment 2
michaelis12
преди 6 години
не знам ко се опитват преписвачите с първи клас до обед да ни кажат с "Путинова Русия" .... първо тя не е негова, нит на чича му нит му е бащиния, второ тоя е само служител сложен от неговите апапи за репрезентант и лице, ако те (военните, службите, и т.н.) решат, че интереса им е застрашен тоя ше е свален за нема и 1 час .... мисля и децата в детските градини разбраа, че таквиз понятия кат "диктатори, царова, путинска Русия или Тръомпетски Сашш, или че Пинко бил абсолютен властелин в С.Корея" просто не съществуват щот драги ми Тиквестори ВЛАСТТА се упражнява от организирани ГРУПИ повтарям ГРУПИ които издигат представител .... щот никоя група нема търпи Едноличен Търговец койт да дава разпореждания на 200млн. двукраки самоходи и те да го гледат в очите ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 0
TomaNeverni
преди 6 години
Мераци,мераци .......Що не се опитат и да възкресят ЕБН
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 6 години
Вие неграмотниците, защо просто не напишете Владимир Шаломов Путин. Аз все пак не мога да разбера само защо след като майка му е Шаломова, се твърди че фамилия му е Циновер(истински евреин). Това не е срамно и не виждам какво лошо има, просто се потвърждава старата руска сентенция-кругом одни еврей.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 5
panther
преди 6 години
Статията накратко: бла бла бла бла... "санкциите ни и за *** за зеле не стават" бла бла.На мен ми харесва - проблясък на разум дори при една от най-бреин-уошнатите *** от ранд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 31 rate down comment 6
ABBA
преди 6 години
"Разликата между двамата е тази, че на Путин майка му е еврейка, а на Жириновски баща му. "***, на Путин майка му не е еврейка ИЗОБЩО!Дори го е кръстила навремето в православен храм тайно от баща му....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 20
Стоян Петров
преди 6 години
Със или без Доналд Дау Джонс ще стигне 50 000. Друг е въпроса ако твърдиш, че с негова помощ това ще стане по-скоро. Аз предупреждавах русофилчетата да не се радват на победата на Тръмп. Те ликуваха. Момчета млади и зелени, Вие не знаете ли че на малко прасе и нов началник не се радва, защото не се знае каква ***(нерез) ще излезе от него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 21
Стоян Петров
преди 6 години
Разликата между двамата е тази, че на Путин майка му е еврейка, а на Жириновски баща му. Познай кой признават юдеите за техни?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 4
KMETA
преди 6 години
Едно към едно с държавата.Ко са оплакваш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 6
majnata
преди 6 години
Баси нивото до което е стигнала инвесторовата " журналистика " !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 8
ABBA
преди 6 години
"Заради ей-такива *** с големи усти пламват войни. Добре че Русия е "путинова", а не е жириновска, защото такива мpъсни усти щяха да се затварят със "Сармат"-и !!! "Ъмдам, Жириновски си го каза в прав текст предизборно: ще ги тресне профилактично, да знаят с кого си имат работа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още