След като през миналата година парламентът отхвърли предложенията за промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализира неплащането на осигуровки от страна на работодателите, темата пак излиза на дневен ред. Подобни предложения за поправки са заложени в проекта за нов Наказателен кодекс, чието обществено обсъждане тече в момента.
Предлага се работодател, който не плати задължителните здравни и пенсионни осигурителни вноски, като наема работна сила без договор, обяви възнаграждение в по-малък размер от действително изплащаното на осигурено лице или състави документи с невярно съдържание, да се наказва с лишаване от свобода до шест години и лишаване от право да заема определена длъжност и да упражнява определена професия или дейност.
По-леки наказания се предлагат за работодателите, които внесат дължимите осигурителни вноски до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд.
Не се предвижда осигуряваните лица да носят наказателна отговорност в тези случаи.
Бизнесът отново се противопоставя на тези предложения за законодателни промени. Българската стопанска камара (БСК) е изпратила позиция по предложенията за поправки до министър-председателя Пламен Орешарски, с копие до министрите на правосъдието и на труда и социалната политика, в която посочва, че проектът за нов Наказателен кодекс вменява синдикални функции на съдебната система.
Организацията настоява също така проектозаконът да бъде обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество, тъй като засяга трудовите и осигурителни отношения.
„Проектът на нов Наказателен кодекс поставя в общ режим на наказателна отговорност неплащането на осигуровки и на данъци и такси. Подобно аналогично третиране е в противоречие с Конституцията, която постановява, че общественото и здравно осигуряване е право, докато плащането на данъци е задължение“, посочват от камарата.
Отделно БСК настоява и осигурените лица да носят отговорност в случаите за неплащане на осигуровки, тъй като вноските са разпределени 60% за работодателя и 40% за работника или служителя.
Законопроектът не дава определение на понятието „работодател“ и не третира случаите на неплащане на осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица и други осигурители, посочват още от организацията. Държавата също е работодател и задължено лице по Кодекса за социално осигуряване, което означава, че законопроектът би поставило под заплаха от наказателно преследване високопоставени длъжностни лица, в т.ч. ключови за стабилността и развитието на страната фигури, като министър-председателя, министъра на финансите, министъра на правосъдието и т.н., посочва се в позицията на камарата.
Според бизнеса изплащането на възнаграждението няма отношение към заплащането на осигурителните вноски, тъй като в много случаи осигуряваните лица получават заплати, които са по-ниски от минималния осигурителен доход за професията или пък надвишават максималния осигурителен доход.
В законопроекта освен това не се разграничават малките, средните и големите предприятия, което ги поставя в неравностойно положение, посочват от БСК. „Подобни наказателни мерки и репресивни текстове срещу бизнеса няма в нито една европейска страна“, заключават от организацията.
преди 10 години Ха, Ха... - и с умните също :)))))))))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Напълно съгласен.Тази заигравка на "тука има-тука-нема криминализиране" е само политическа заигравка с простите гласоподаватели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не случайно имаме Данъчно-осигурителен процесуален кодекс. Осигуровките и данъците на много близки по своя характер. Но неплащането на данъци и осигуровки е глупаво да се криминализира. Може да се криминализира укриването, но не и неплащането. Ако някой е декларирал, че дължи данъци и осигуровки, но не ги е платил, то държавата трябва да си ги потърси, включително и чрез принудително изпълнение, включващо всички неприятни последици като запори, възбрани, такси, разноски. Затова трябва да има ефективно държавно събиране на публичните задължения или пък да се дават на съдебните изпълнители те да ги събират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много смисъл има в отговора - Ние сме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А...... забравих нещо съществено..... а след тях и на престъпниците от ГЕРБ, разбира се. :)Но първи по право трябва да са БСП/ДПС дето умишлено държат държавата ни в батака вече 34 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Направо разстрел на управляващата коалиция.Предлагам да се проведе референдум "за" и "против" публичния разстрел на управляващата коалиция на националните предатели от БСП и мафиотите и терористите от ДПС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Who is John Galt ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какъв затвор? Направо народен съд и смъртно наказание, евентуално, ако даде на съда малко рушвет - каторга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И понеже държавата е най-некоректния платец на осигуровки, съм съгласен цялото правителство на Орешарски да влезне в затвора ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар