Миналата година Fidesz спечели внушително парламентарно мнозинство, не на последно място поради икономическата криза, обхванала страната. Унгария не е във валутния съюз, но беше жестоко засегната от проблемите в еврозоната поради огромното количество заеми, изтеглени в чуждестранна валута (главно швейцарски франкове и евро), и за да бъдем честни и поради лошото управление и корупцията в управлявалата до изборите социалистическа партия. Сега Fidesz, която през пролетта успя да наложи нова конституция, иска да узурпира властта.
Детайлите са комплексни. Накратко, Fidesz разчита на цяла палитра от мерки, с които да подтиска опозицията. Внесен в парламента закон за изборите създава почти непреодолими препятствия пред останалите партии да сформират кабинет. Независимостта на съдебната система е компрометирана, а съдилищата са окомплектовани с хора, верни на партията.
Държавните медии са превърнати в партийни трибуни, а независимите медии са подложени на жесток натиск. Току що предложена конституционна поправка, ако бъде приета, на практика ще криминализира основната опозиционна лява партия.
Това е завръщане към авторитарно управление под маската на демокрацията в самото сърце на Европа и вероятен сценарий за много други страни, ако сегашната депресия продължи.
Не е ясно какво може да бъде направено за авторитарното подхлъзване в Унгария. САЩ следят отблизо ситуацията в Будапеща, но като цяло това е европейски проблем. ЕС пропусна шанса да предотврати тоталното заграбване на властта от Fidesz, донякъде защото новата унгарска конституция беше наложена докато страната държеше ротационното президентство на Съюза. Намесата ще бъде доста по-трудно сега, но европейските лидери трябва да опитат, тъй като в противен случай рискуват да предадат ценностите зад които стоят.
Европейските лидери трябва да преосмислят и своята провалена икономическа политика. Ако не го направят, разпадането на еврото може да се окаже най-малката им грижа.
преди 13 години Не беше ли Американска мечтата? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нещо не можах да разбера, автора се бои да не би Унгария да стане неонацистка и да предизвика 3 война ли или какво? Глупава статия с глупави доводи. А протестите на работещите хора са напълно обосновани защото социалните придобивки се ползват от хора, прекарващи системата и натоварващи я с непродуктивността си. Ама кой ще се сети да направи реформа там - никой. Всеки гледа да е социално справедлив защото ако каже,че имигрантите в много случаи са ***, има опасност да го заплюят и да се размине с облагите на властта. И казвам само имигрантите, защото местните малко или много са си заслужили правото да цоцкат от системата. Ако и когато политиците реформират социалната сфера и я направят по малко социална и повече справедлива, тогава ще се види кой какви са му намеренията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ne e link kam originalnata statija, no e dosta interesno, osobeno snimkata отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/11/central-european-shadows/ Eto i link kum originalnata statiq отговор Сигнализирай за неуместен коментар