Мерките разпалиха гнева на мнозина европейци, виждащи в тях единствено брутална демонстрация на германската политическа мощ. Ако сте запознати с европейската история не може да не усетите студени тръпки, когато се замислите за това. И все пак може да станем свидетели и на по-лоши неща.
Крайно десни популисти набират все повече подкрепа в Австрия, където резултатите на Партията на свободата (чийто лидер дори не крие връзките си с неонацистите) се доближават непосредствено до тези на традиционните партии.
Във Финландия антиемигрантската партия на Истинските финландци получи изключително силна подкрепа на изборите през април. При това става въпрос за богати страни, чиито икономики се справят доста добре в условията на глобална криза.
Ситуацията изглежда още по-зловеща в бедните страни от Централна и Източна Европа.
Миналия месец Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отчете рязък спад в подкрепата за демократичните ценности в „нова Европа“ - страните, които се присъединиха към Европейския съюз (ЕС) след падането на Берлинската стена. Не е изненада, че загубата на доверие в демократичните ценности е най-силно изразена в страните, които претърпяха най-тежък икономически спад.
При това най-малкото в една европейска страна (Унгария) устоите на демократичните институции биват подкопавани дори в настоящия момент.
Една от основните унгарски партии - Jobbik, изглежда като призрак от 30-те години. Партията не крие антициганските и антисемитските си възгледи и дори разполага с полувоенизирана фракция. Непосредствената заплаха обаче произтича от управляващата в Унгария дясноцентристка партия Fidesz.
преди 13 години Не беше ли Американска мечтата? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нещо не можах да разбера, автора се бои да не би Унгария да стане неонацистка и да предизвика 3 война ли или какво? Глупава статия с глупави доводи. А протестите на работещите хора са напълно обосновани защото социалните придобивки се ползват от хора, прекарващи системата и натоварващи я с непродуктивността си. Ама кой ще се сети да направи реформа там - никой. Всеки гледа да е социално справедлив защото ако каже,че имигрантите в много случаи са ***, има опасност да го заплюят и да се размине с облагите на властта. И казвам само имигрантите, защото местните малко или много са си заслужили правото да цоцкат от системата. Ако и когато политиците реформират социалната сфера и я направят по малко социална и повече справедлива, тогава ще се види кой какви са му намеренията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ne e link kam originalnata statija, no e dosta interesno, osobeno snimkata отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/11/central-european-shadows/ Eto i link kum originalnata statiq отговор Сигнализирай за неуместен коментар