IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

YouTube е изтрила 5 млн. видеоклипа за нарушение на съдържанието за три месеца

Автоматизираната система не е идентифицирала още 1,6 милиона видеоклипа, които YouTube е свалила, след като са били докладвани от потребители

09:24 | 25.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

YouTube, собственост на Google на Alphabet Inс, е изтрила около 5 млн. видеоклипа от платформата си заради нарушения на политиката по съдържанието през четвъртото тримесечие на миналата година, преди който и зрител да ги види, се казва в нов доклад, който подчертава отговора на концерна на натиска за по-добра политика към онлайн общността.

YouTube беше критикувана от правителства, които заявяват, че не са взети достатъчно мерки за премахване на екстремисткото съдържание, както и от рекламодатели, като Procter & Gamble Co и Under Armor Inc, които бойкотираха услугата, след като несъзнателно пуснаха реклами до видеоклипове, за които се смята, че са неподходящи, предава Ройтерс.

YouTube заяви в доклада си, че автоматизираното прилагане на политиките чрез софтуер "се отплаща" при по-бързото отстраняване. Компанията заяви, че няма сравними данни от предходни тримесечия.

Компанията пояснява, че все още се нуждае от вътрешен екип от хора, за да провери автоматичните констатации за още 1,6 милиона видеоклипа, които са били премахнати едва след като някои потребители са ги гледали.

Автоматизираната система не е идентифицирала още 1,6 милиона видеоклипа, които YouTube е свалила, след като са били докладвани от потребители, активисти и правителства.

„Те все още имат много работа, но трябва да бъдат похвалени междувременно", казва Пол Барет, който изследва YouTube като заместник-директор в Центъра за бизнес и човешки права в Нюйоркския университет "Стърн".

Facebook Inc. заяви в понеделник, че е отстранила или наложила предупредителен етикет на 1,9 милиона екстремистки съдържания, свързани с Ислямска държава или Ал Кайда през първите три месеца на годината, или около двойно повече от предишната тримесечие. 

Коригирането на проблемни видеоклипове, било то чрез хора или машини, може да помогне на YouTube, която е основен двигател на приходите на Google, да предотврати регулирането и евентуален срив на продажбите. Засега анализаторите твърдят, че търсенето на реклами в YouTube остава стабилно.

Служителите на YouTube твърдят, че компанията премахва видеоклипове, които съдържат думи на омраза или подбуждат към насилие. Компанията издава "предупреждение" на качващия във всеки случай и забранява достъпа на потребителите с три предупреждения за тримесечен период. Също така са забранени определени от правителството "терористични организации" и материали, които подобни групи биха качили, ако биха могли. YouTube споделя цифровите отпечатъци от премахнати видеоклипове с консорциум от технологични компании.

Видеоклиповете с граничещо съдържание се подчертават "графично" и се премахват от функции, които биха им придали изключителна видимост. YouTube добавя опции за рекламодателите, за да избегнат спонсорирането при тези видеоклипове. 

Автоматизираните сканирания на YouTube са ускорили свалянето на видеоклипове, свързани с ИДИЛ или Ал Кайда. Но се затруднява да разграничава клипове на бели крайнодесни екстремисти, които познават добре правилата и не проявяват очевидна омраза.

Компанията признава, че се затруднява с идентифицирането на неистинни материали.  От есента тя популяризира т. нар. "авторитетни източници", като CNN и NBC News в резултатите от търсенето, за да отблъсне проблемни материали. YouTube също планира да показва описания от Wikipedia заедно с видеоклипове, за да се справи с измамите.

През миналата година YouTube започна да премахва видеоклипове и да прави предупреждения, когато заснемането може да е поставило дете в опасност или когато анимационен герой се използва неуместно.

Компанията не предупреждава правоприлагащите органи и собствениците на интелектуална собственост за тези видеоклипове, тъй като YouTube твърди, че не може лесно да идентифицира качващите ги и притежателите на права. Собствениците на авторски права, които смятат, че даден видеоклип нарушава указанията или нарушава авторските права или запазената марка, може да подаде сигнал в YouTube. 

Вижте повече в материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:32 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още