IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Tesla разкри какви данни съхранява локално в Китай

За втори път в рамките на месец главният изпълнителен директор на пионера в електромобилите Илон Мъск ласкае азиатската страна

10:23 | 27.09.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск. Снимка: Bloomberg LP

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск потвърди ангажимента на компанията си към Китай, като заяви, че автомобилният производител ще продължи да разширява инвестициите си в страната.

Коментарите на Мъск се случиха в предварително записано видео в стил „въпроси и отговори" в рамките на  Световната интернет конференция, организирана от администрацията по киберпространството в Китай.

Това е вторият път този месец, в който Мъск изказва много комплименти на страната, която е жизнено важна за компанията му за електрически превозни средства. По думите му Китай е „световен лидер в дигитализацията“. Преди по-малко от две седмици, по време на друг предварително записан видео разговор на Световния конгрес за нови енергийни превозни средства, Мъск заяви, че китайските автомобилни производители са „най-конкурентоспособните в света“. 

„Моето откровено наблюдение е, че Китай изразходва много ресурси и усилия, прилагайки най-новите цифрови технологии в различни индустрии, включително автомобилната индустрия, което прави Китай световен лидер в дигитализацията“, каза Мъск в последното видео. „Tesla ще продължи да разширява нашите инвестиционни и научноизследователски и развойни усилия в Китай“, поясни той, цитиран от Bloomberg. 

Tesla се опитва да подобри репутацията си в Китай след множество негативни отразявания в пресата. Компанията е изправена пред регулаторен контрол по отношение на поверителността си и няколко сервизни акции в Китай. Твърди се, че Пекин е ограничил или забранил използването на електрически превозни средства на Tesla от някои държавни и военни служители. 

Производителите на автомобили в Китай са длъжни да съхраняват данни, генерирани от превозни средства на местно ниво, и трябва да получат регулаторно одобрение, когато трябва да изнасят особено важни данни в чужбина. По-рано през тази година Пекин поиска изрично и от Tesla да съхранява всички данни, събрани от автомобилите си, на местно ниво, след като на превозните средства беше забранено да влизат във военни бази и някои правителствени зони поради опасения, че камерите им могат да бъдат използвани за шпионаж.

Пионерът на пазара обеща да спази разпоредбата и да създаде центрове за данни в страната. През миналия месец Tesla публикува обяви за работа за редица нови позиции, включително за адвокат по поверителността на данните, както и за мениджъри по външни отношения.

Сега Мъск засегна темата за защитата на данните в речта си, като уточни какви видове данни се съхраняват локално.

„В Tesla се радваме да видим редица закони и разпоредби, които бяха приети за засилване на управлението на данните“, каза Мъск. 

„Tesla създаде център за данни в Китай, за да локализира всички данни, генерирани от нашия бизнес тук, включително от производство, продажби, обслужване и зареждане. Цялата лична информация за идентифициране е в магазини за сигурност в Китай, без да се прехвърля в чужбина. Само в много редки случаи, например за резервни части от чужбина, данните се одобряват за трансфер в международен план", посочи той.

Компанията започна строеж на голяма фабрика в Шанхай през 2019 г. През август Tesla продаде 44 264 автомобила, произведени в Китай, включително 31 379 за износ. Това е увеличение спрямо 32 968 автомобила, произведени в Китай и продадени през юли, и 33 155 броя, продадени през юни.

През миналия месец Tesla временно спря някои операции в завода си в Шанхай, тъй като световният недостиг на чипове се отрази и на производителя на електрически автомобили. Част от производствена линия в завода в Китай беше спряна за около четири дни през август поради липса на ключови компоненти.

Китай е най-големият пазар на електромобили в света и е от решаващо значение за Tesla, особено след няколко по-трудни месеца, които засегнаха репутацията ѝ в страната.

След като първоначално се радваше на много топли чувства в страната, включително като единственият чуждестранен автомобилен производител, на когото бе позволено да притежава изцяло местните си операции и да получава подкрепа за фабриката си в близост до Шанхай, Tesla претърпя редица неуспехи в азиатската страна през тази година. Протест на недоволна собственичка на автомобил от марката по време на автомобилното изложение в Шанхай през април се разрасна в социалните мрежи и беше последван от поредица от катастрофи и засилен регулаторен контрол над безопасността, данните и проблемите с обслужването на клиенти.

Освен това Tesla е изправена пред по-ожесточена конкуренция в Китай от местни стартъпи в сектора, включително Xpeng Inc., Li Auto Inc. и Nio Inc.

Дистанционно участие в събитието взеха и Пат Гелсингер, наскоро назначеният изпълнителен директор на Intel Corp., и Кристиано Амон, който пое Qualcomm Inc. през лятото. Включването на тези американски бизнес лидери заедно с местни фирми като Alibaba Group Holding Ltd. и Xiaomi Corp. може да възстанови чувството за нормалност в разгара на 11-месечна кампания за овладяване на мощта на големите технологични компании.

Амон от Qualcomm похвали скоростта на разпространението на 5G в Китай и многото отношения, които неговата компания поддържа с местните производители на устройства, призовавайки американските и китайските компании да работят повече заедно. Изпълнителният директор на Cisco Systems Inc. Чък Робинс също се присъедини към дебата, съгласявайки се с визията на президента Си Дзинпин за споделена общност в киберпространството в полза на всички.

Този помирителен международен тон е в контраст с голямото вътрешно сътресение за китайските интернет фирми. От Alibaba и Ant Group Co. Джак Ма до Tencent Holdings Ltd. и Didi Global Inc., най-големите технологични компании преживяха поредица от репресии, които се разшириха в различни области - от онлайн търговията до игри, забавления и онлайн финанси. Всички те се сблъскват с повишената несигурност, тъй като Пекин предприема стъпки за овладяване на непокорните интернет сфери и насочва младите китайци към по-продуктивни забавления. Технологичните милиардери от Ма до основателя на Meituan Уан Син и Чен Уей от Didi бяха „взети на мушката“, след като множество укази започнаха да заделя парчета от богатството им, а регулаторите предупреждават други технологични лидери да не коментират темата.

„Компаниите с платформен бизнес модел трябва да се изправят, за да помогнат за решаването на основните опасения от страна на обществеността и правителството относно корпоративното управление, защитата на поверителността на потребителите и сигурността на данните“, заяви изпълнителният директор на Alibaba Даниел Дзен във видео съобщение. Той и съоснователят на Xiaomi Лей Дзун подчертаха важността на големите компании в насърчаването на по-малките да просперират. „Икономиките с платформен бизнес модел могат да се развиват устойчиво само ако са по-приобщаващи, по-справедливи, по-стандартизирани и позволяват да участват повече хора и повече малки и средни фирми“, добави Дзен.

„Правителствата от цял свят трябва да работят заедно, за да поддържат мрежовата инфраструктура в безопасност“, каза вицепремиерът на страната Лю Хъ. Задължение на световните лидери е да поддържат равнопоставени условия за интернет фирмите, а Китай ще се отвори още повече за останалия свят и ще подкрепи предприемаческия дух, добави той. Страната е в състояние да управлява рисковете в икономиката си, добави вицепремиерът.

Tesla, Intel и Qualcomm са сред шепата американски компании с амбиции да разширят бизнеса си в Китай. Страната е най-големият пазар в света за електрически превозни средства, както и за смартфони, което я прави изключително важно бойно поле за привличане на нови клиенти. Процесорите на Qualcomm доминират на китайската арена за смартфоните, докато Intel може да се възползва от разширяващите се инвестиции на страната в центрове за данни и интернет инфраструктура за поддръжка на облачни услуги. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:16 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още