IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След Австралия Ola се прицелва във втори чуждестранен пазар - Великобритания

От днес индийската компания стартира услугите си в Уелс

14:58 | 20.08.18 г.
<p>
	Офисът на Ola в близост до Делхи. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Офисът на Ola в близост до Делхи. Снимка: архив Ройтерс

Индийската компания за споделени пътувания Ola започна да оперира във Великобритания. Фирмата, чийто основен конкурент в бранша е Uber, вече предлага услугите си в Южен Уелс, като впоследвие те ще са достъпни и в английската област Голям Манчестър, съобщава BBC. Изпълнителният директор на подразделението на Ola във Великобритания Бен Лег коментира, че компанията предлага по-високо заплащане на шофьорите в сравнение с Uber, като се съсредоточава върху безопасността на клиентите. Великобритания е вторият чужд пазар, в който индийската група предлага услугите си, след като Ola навлезе в Австралия в началото на 2018 г., припомня Bloomberg TV Bulgaria!

От понеделник платформата на индийската група е достъпна в столицата на Уелс - Кардиф, Нюпорт и областта Вейл ъф Гламорган. Стратегията на компанията за споделени пътувания предвижда експанзията във всички големи градове на Великобритания до края на тази година. Ръководството на Ola, която притежава 125 млн. клиенти в 110 града, обяви, че мобилното ѝ приложение ще се отличава от конкурентните, тъй като е единственото с опция за наемане на велосипеди и черни таксита.

Лег твърди, че Ola ще си сътрудничи с местните власти и ще предлага работа единствено на лицензирани таксиметрови шофьори, за да осигури „повече безопасност“. Преди няколко месеца Uber обяви пред съда, че приема, че лицензът ѝ в Лондон не е трябвало да бъде подновяван през 2017 г., но според нея от тогава насам са извършени мащабни промени. Притесненията за сигурността провокираха вълна от недоволство и призиви за въвеждането на по-строг контрол в сектора за споделени пътувания. Лег обясни, че при опасност клиентите на Ola могат да предупредят полицията с натискането на един бутон на онлайн платформата.

„Целта ни е пътниците да се чувстват в безопасност. Създали сме необходимото за бърза реакция при непредвидена ситуация“, заяви Лег. Той поясни, че фирмата препоръчва на шофьорите да си почиват на всеки два часа. Услугите на компанията за споделени пътувания ще са достъпни в цяла Великобритания до края на 2018 г.

Въпреки това някои таксиметрови шофьори се притесняват, че трябва да изпълняват маршрути в някои непознати райони в Южен Уелс. Те се опасяват, че Ola не е направила достатъчно за осигуряването на тяхната безопасност. Присъствието на Ola на пазара във Великобритания е първото голямо предизвикателство за Uber, която управлява 3 млн. шофьори и оперира в 600 града в 65 държави.

Индустрията за споделено пътуване предизвика реакции от множество места по света. България и Италия предприеха мерки за забрана на подобен вид дейност, а страни като Франция, Испания, Унгария и Холандия временно я прекратяват. Във Финландия Uber поднови дейността си, след като правителството прие нови лицензионни наредби, припомня Bloomberg. 

Uber навлезе в България с услугата си UberХ на 9 декември 2014 г. Чрез платформата пътници правеха заявки за споделяне на превоз в рамките на населено място. Шофьорите установяваха контакт и си поделяха част от разходите за използване на личните си автомобили чрез споделеното пътуване. Това обаче предизвика негативна реакция на таксиметровия бранш и антимонополният регулатор КЗК забрани приложението. 

В края на септември 2015 г. Върховният административен съд (ВАС) потвърди решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), че услугата за превози трябва да "преустанови некоректните практики". Към този момент компанията имаше около 40 хил. потребители в София.

ВАС се произнесе обаче само процедурно относно незабавното изпълнение на решението на КЗК без да се произнася по съществото на спора. Предстои съдът да разгледа по същество жалбата на Uber срещу решението на КЗК. С други думи, ВАС на практика все още не е решил дали Uber нарушава законите на България, или не.  

В средата на ноември 2016 г. в студиото на Bloomberg TV Bulgaria управителят на компанията за България Димитър Радуков каза, че решението на КЗК за забрана на операциите на Uber в България нарушава европейската директива за електронни услуги, както и член 56 от договора за Европейския съюз (ЕС), който не позволява на една държава да ограничава услуги, които се предоставят от фирма от друга държава. 

През януари 2016 г. в блиц интервю за Investor.bg  генералният мениджър на компанията за България  Радуков заяви, че "Uber има нужда да назначи поне 40-50 инженери в София през 2016 г.". В началото на същата година компанията обяви, че стартира кампания за набиране на софтуерни инженери за разширяване на своя център за разработка на софтуер, базиран в София.

 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:33 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още