Китай обяви инициатива за утвърждаване на глобални стандарти за сигурност на данните, заявявайки, че иска да промотира многостранността в областта в момент, в който „отделни държави“ „тормозят“ други „преследват“ компании, предава Ройтерс.
Новината, разкрита от държавния съветник Уан И, се случва месец, след като Съединените щати обявиха, че разчистват „ненадеждни“ китайски приложения в рамките на програма, наречена „Clean Network”.
Китайската инициатива призовава технологичните компании да предотвратяват създаването на т.нар. задни вратички в продуктите и услугите им, които могат да позволяват данните да бъдат събирани незаконно, а участниците да уважават суверенитета, юрисдикцията и правата за управление на данните на други държави.
Освен това призовава участниците да не се ангажират с големи програми за шпионаж на другите страни или незаконно да придобиват информация за чуждестранни граждани чрез информационни технологии.
Текстът не включва подробности за инициатива, нито казва дали и кои други държави са се присъединили.
„Глобалните правила за сигурност на данните, които отразяват желанията на всички страни и уважават интересите на всички страни, могат да бъдат постигнати на базата на универсално участие от всички страни“, посочва Уан.
Китай строго контролира и цензурира своето киберпространство чрез т.нар. си Great Firewall, който от години ограничава достъпа на фирми като американските технологични гиганти Twitter, Facebook и Alphabet, собственикът на Google.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп се насочи срещу големи китайски фирми като Huawei Technologies. Tencent Holdings и собственика на TikTok, ByteDance, позовавайки се на притеснения за националната сигурност и събирането на лични данни. Компаниите отричат тези обвинения.
Тръмп блокира износа към Huawei и планира да блокира TikTok в Съединените щати този месец, освен ако ByteDance не продаде американските операции на TikTok.