Американският технологичен концерн Google обещава да съсредоточи усилията си върху най-слабо представените в демографски аспект свои служители: чернокожите и испаноезичните жени.
Анонсът бе направен, след като годишният отчет за разнообразието на служителите в интернет гиганта показа, че цветнокожите жени сред работната сила значително изостават от своите колеги мъже от същата етническа принадлежност.
Мениджърите, включително главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай, планират да направят цветнокожите жени "умишлен фокус" на усилията на компанията за разнообразие, казва директорът по многообразието на Google Даниел Браун.
Най-сериозният недостиг в Силициевата долина е на жени от афроамерикански произход и испаноезични жени, които съставляват 1% или по-малък дял от работниците. Цветнокожите жени са представени в други индустрии с много по-високи дялове, съответстващи на техния дял от общото население на САЩ, което предполага, че технологичната индустрия има проблеми в това отношение.
Четири години след публикуването на първия си доклад за разнообразието Google все още изпитва затруднения да наеме и запази недостатъчно представените малцинства въпреки многократните обещания да направи така, че работната ѝ сила да отразява милиардите хора, които обслужва по света.
Но има и още нещо притеснително. Не само, че чернокожите и испаноговорещите са наемани по-рядко, но те и напускат по-често от другите служители, сочи докладът на компанията за разнообразието, публикуван в четвъртък.
От близо 56 000 души, наети от Google в САЩ през 2017 г., 544 са чернокожи жени спрямо 348 през 2016 г. През същия този период Google е наела 799 чернокожи мъже според последните документи, подадени от Google във федералното правителство. Афроамериканците съставляват 2,5% от работната сила в САЩ.
Испаноезичните жени и латиноамериканките са били 945 през 2017 г. спрямо 566 през 2016 г. Това е около половината от броя на испаноговорящите мъже и латиноамериканците, наети от Google в САЩ през този период от време. Google твърди, че 3,6% от нейните служители са испаноговорящи и латиноамериканци. Работната ѝ сила в САЩ през 2017 г. се е състояла от 53,1% белокожи, 36,3% хора с азиатски произход, а 30,9% от служителите са били жени. Google
Докато усилията за привличане на повече чернокожи и испаноезични жени засега не са се отплатили, Google е постигнала напредък в назначаването и задържането на други жени и отбелязва ръст в диверсифицирането на своите лидерски позиции, като делът на жените лидери в Google достига 25,5%, което представлява ръст с 4,7 процентни пункта спрямо равнището от 2014 година.
Това е и първият доклад по многообразието на компанията, откакто инженерът Джеймс Дамор бе отстранен от концерна заради несъгласието си с политиката на полово равенство в компанията. Той възмути колегите си с вътрешна паметна бележка, в която приписваше разликите в позициите и заплащането при жените и мъжете на биологическите им характеристики. По-късно тя бе разпространена публично, а Google го уволни, защото разпространява полови стереотипи.
Дамор напуска Харвард, след като Google му предлага платен летен стаж със заплата над 100 000 долара. По-късно той прави кариера в компанията, а в началото на 2017 г. вече ръководи проекти, свързани с търсачката, като заплатата му е можела да достигне и 300 000 долара годишно. Тогава обаче открива, че е недоволен от опитите на концерна да привлече повече представители на малцинствата и повече жени - заради подхода, избран от ръководството. Това го кара да напише документа, който ще промени целия му живот.
Паметната му бележка обвинява компанията, че общуването в компанията се е изродило до "ехо стая", която възпрепятства откровените дискусии. Той също така твърди, че проблемът с липсата на достатъчно жени в технологичната индустрия се дължи и на биологическите разлики между двата пола. Според него Google умишлено е започнала да наема хора въз основа на пола и расата им, а не на талантите, с които разполагат.
Неговата бележка и последвалото съдебно дело предизвикаха дебат в Силициевата долина за усилията за справяне със значителния недостиг на жени и малцинства. А никъде дебатът не е яростен, колкото в Google.
От една страна, бивш служител на YouTube обвинява компанията, като твърди, че тя използва незаконни квоти за набиране на жени и малцинства. От друга страна, служители, които доброволно се занимават с инициативи за разнообразието, казват, че компанията не е направила достатъчно, за да ги предпази от лични нападки и кампании за насилие от страна на колегите им, които са започнали след изтичането на паметната бележка на Дамор.
Изпълнителният директор на YouTube Сюзан Войжицки защити решението за отстраняването му, като даде за пример собствените преживявания за дискриминация и сексизъм. Изследователи на половете пък твърдят, че Дамор наистина има право, доколкото генетичните особености на мъжете и жените предполагат разлики в потенциалните им интереси към технологиите или хуманитарните науки.
Още технологични новини вижте в материала на Bloomberg TV Bulgaria!
преди 6 години На това хората му викат Комунизъм. Да наемаш хора просто защото трябва да бъдат наети а не заради способностите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар