IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Мъск настрои китайците срещу себе си?

Два инцидента със спътници на SpaceX от програмата Starlink за малко не предизвикаха космически катастрофи

17:00 | 29.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Американският милиардер Илон Мъск изпадна в немилост пред китайските интернет потребители заради два инцидента със сателити на неговата космическа компания SpaceX. Призивите за бойкот на производителя на електрически автомобили Tesla на Мъск и за санкции бяха споделени милиони пъти в китайското интернет пространство през последните часове. Според Пекин китайската космическа станция Tiangong (небесен дворец, б.ред) е трябвало да промени курса си два пъти, тъй като сателитите от програмата Starlink на SpaceX са били напът да се сблъскат с нея. В единия от случаите сателитът на Starlink е бил само на 4 километра от китайската станция, пояснява Bloomberg. 

Инцидентите са станали през юли и октомври, се посочва в изявлението. „Стратегията за маневрата е неизвестна, а орбиталните грешки са трудни за оценка", заяви Пекин за инцидента през октомври. Предприети са мерки за „гарантиране на безопасността и живота на астронавтите в орбита“. Сблъсъкът с космическата станция вероятно щеше да я „унищожи напълно“ и да убие всички на борда, казва астрофизикът Джонатан Макдауъл Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, цитиран от DPA.

И в двата случая орбиталната лаборатория е осъществила маневри за избягване на спътниците Starlink. Според данните, събрани от астрофизика Макдауъл възможността за почти пълно разминаване през октомври е можела да бъде само няколкостотин метра, ако астронавтите на борда на космическата станция не са се преместили на друга височина.

Близките срещи са накарали китайското правителство да разкритикува SpaceX в меморандум от 6 декември до комитета на ООН, който наблюдава операциите в Космоса. Оплакването на Китай може да предизвика глобални действия за управление на претоварването в космоса.

„Първоначално, когато видях този китайски документ до ООН, си казах: „Това е малко прекалено от страна на китайците, като се имат предвид космическите отпадъци, които са генерирали те", каза пред Bloomberg Макдауъл. “Но мисля, че това е добър знак”.

Имиджът на Tesla страда

Инцидентите предизвикаха голямо възмущение в китайските онлайн услуги. „Колко иронично е, че китайците купуват Tesla и дават големи суми пари, за да може Мъск да изстреля Starlink, а след това той [почти] се разбива в китайската космическа станция", коментира един потребител.

„Подгответе се да бойкотирате Tesla", пише друг. Някои потребители предположиха, че правителството на САЩ би наложило санкции, ако китайска компания беше заплашила американска космическа станция. „Защо просто не направим това, което те биха направили?“, пише един от тях.

Starlink на SpaceX управлява повече от 1700 спътника. Целта на програмата е да предостави на голяма част от света достъп до интернет. „Откакто Starlink работи, наблюдаваме увеличаване на броя на близките прелитания“, казва Макдауъл. Въпреки това маневрите за избягване в околоземните орбити обикновено стават все по-необходими, тъй като там се тълпят все повече и повече обекти.

Мъск се превърна в обект за възхита от мнозина в Китай. Tesla продава едно на всеки четири от своите превозни средства на китайския пазар. Американският производител е една от малкото чуждестранни компании, които управляват изцяло притежаван завод в Шанхай. Съвсем наскоро обаче имиджът на Tesla пострада и в резултат на няколко инциденти, скандали и проблеми със съхранението на данни.

Космическата надпревара

Космическата станция Tiangong беше изстреляна в космоса тази година и се очаква да започне да функционира напълно през следващата година. Китай осъществява амбициозна космическа програма. Страната вече изпрати марсоход до Марс и сонди до Луната.

През последните години съперничеството между САЩ и Китай в областта на космонавтиката се изостря. Този месец водещ китайски учен заяви, че страната му може да е в състояние да изпрати астронавти на Луната за първи път до 2030 г., което създава възможност за дуел между две от най-добре финансираните космически сили в света.

Китай изстреля космическия кораб Shenzhou -13 на 16 октомври, изпращайки трима астронавти на шестмесечна мисия до космическата станция Tianhе, припомня информационната агенция Синхуа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още