Съединените щати свиха прогнозата си за производството на петрол през 2020 г. с над 1 млн. барела дневно, след като сривът на цените на суровия петрол и отслабващото търсене заплашват да спрат добива в най-големите находища в страната, пише Bloomberg.
Очаква се производството да достигне средно 11,76 млн. барела на ден до декември, което е по-малко от предходната прогноза за 12,99 млн. барела, обяви Администрацията за енергийна информация (EIA). Освен това агенцията намали своите очаквания за производството през 2021 г. с 1,6 млн. барела на ден до малко над 11 млн. барела дневно.
Това стана ясно само дни преди представители на ОПЕК, Русия и други страни производителки да се срещнат, за да преговарят за кръг от координирани ограничения на добива, чиято цел е да се прекъсне историческият спад на цената на суровия петрол.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който се опитва да сключи сделка за прекратяване на ценовата война между саудитците и руснаците, е под натиск от други страни да се присъедини към глобалното споразумение за намаляване на доставките, след като цените се сринаха до най-ниското си ниво от близо две десетилетия.
EIA също намали прогнозата си за глобалните доставки на петрол за 2020 г. с 2,7 млн. барела дневно и обяви очакван излишък от 11,4 млн. барела дневно за второто тримесечие. Това надминава свиването с 10 млн. барела дневно, което Тръмп предложи на ОПЕК+ в опит за стабилизиране на пазара.
Американско министерство на енергетиката приписва мрачните си перспективи за производството на „безпрецедентното въздействие на Covid-19 върху търсенето в световен мащаб, съчетано с разрушителните действия от продължаващия спор между страните от ОПЕК+“, посочва говорителят на агенцията Шейлин Хайнс. „Министърът е уверен, че и двете сили са временни и пазарът ще се възстанови“, допълва тя, визирайки министъра на енергетикта Дан Бройлет.
преди 4 години Е как бе, при подходящо "стимулиране" винаги ще се намерят "съюзници" готови да го купят по "пазарни" цени, даже и с авансови плащания, само и само да се оттърват от "руската зависимост". Както се казва "Свободен пазар в действие". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години То няма проблем да ги произведете, но на кого ще ги продадете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар