IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ ли са в дъното на проблемите, надвиснали над ОПЕК

Действията на Вашингтон влияят и върху двата лагера в картела, застанали на противоположни позиции за увеличаването или не на добива на петрол

13:59 | 14.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Двама от най-големите купувачи на суров петрол в Азия обмислят да обединят сили и да започнат покупки на американска продукция в опит да се противопоставят на доминацията на ОПЕК на пазара.

Индия и Китай – въпреки търговския си спор с Вашингтон, обсъждат увеличаване на вноса от САЩ, като по този начин двете страни искат да намалят зависимостта си от страните в картела. Това посочва индийски държавен представител, цитиран от Bloomberg.

Американските власти предприеха увеличаване на производството си на „черно злато“ през последните месеци, като според официални данни от сряда миналата седмица то е достигнало рекордните 10,9 млн. барела дневно. Страната вече изпревари втория по големина производител Саудитска Арабия и догонва първенеца Русия.

С действията си Пекин и Делхи искат да окажат натиск върху производителите в ОПЕК, за да се запазят нарастващите цени на петрола под контрол, посочва още източникът, което е и едно от желания на Вашингтон.

Възможното сътрудничество между страните е предизвикателство за ОПЕК, която се бори за дял в Азия, заплашвана от наводнението на пазара от суровина от Мексиканския залив и Тексас.

„Диверсифицирането на източниците на доставки ще е от полза както за Индия, така и за Китай, увеличавайки конкуренцията между петролните производители“, посочва Абхишек Кумар, анализатор за Interfax Global Energy в Лондон. „Производството на петрол на най-евтините възможни цени е от съществено значение за гладните за енергия азиатски потребители“, посочва още той.

В същото време руският президент Владимир Путин и саудитският принц Мохамед бин Салман ще се възползват от започващото днес Световно първенство по футбол и откриващия мач между двете страни, за да се срещнат и да обсъдят начините за стимулиране на производството.

Двамата най-големи световни производители трябва да намерят начин за предоговаряне на своя безпрецедентен, и засега успешен съюз, чиято цел е контрол върху цената на петрола. Те също така ще трябва да се изправят срещу американския президент Доналд Тръмп, който обвинява ОПЕК заради действията ѝ за поскъпването на суровината.

Всичко това допълнително ще увеличи напрежението около Организацията на страните производителки, която вече е разкъсвана от вътрешни разделения, след като някои от основните ѝ членове и съюзници застанаха на различни позиции относно необходимостта от облекчаване на съкращенията в производството, наложени миналата година. Единият лагер, представляван от Русия и Саудитска Арабия иска увеличаване на добива, тъй като – според тях, ограниченията са изпълнили целта си и са довели до ръст в цените

От другата страна застават Ирак, Иран, Венецуела и други страни, според които за подобно облекчаване все още е рано. Техният довод също така е, че не трябва да се правят отстъпки пред САЩ, които настояват за увеличено производство.

Постигането на разбирателство между Саудитска Арабия и Русия може да се окаже по-лесно от договарянето между 24-те страни от ОПЕК+. Следващата среща на картела е предвидена за 22-23 юни във Виена, като се очаква тя да стане основна арена на противоречията в организацията

Рияд и Москва вече предложиха план на тяхната група ОПЕК+, според който производството ще се увеличи с до 1 млн. барела дневно, въпреки че Саудитска Арабия предпочита по-малък ръст, посочва още Bloomberg. Това показва, че между двете страни все още остават противоречия, въпреки тясното им сътрудничество през последните две години.

В сряда Техеран илюстрира назряващия сблъсък като заяви, че настоящите нива на производство са адекватни и групата не трябва да се поддава на американски натиск.

„Администрацията на Тръмп се опитва да се намеси в дейността на суверенна организация“, заяви иранският представител в ОПЕК Хосеин Каземпур Ардебили в интервю. По думите му подобни опити са се проваляли в миналото и няма да бъдат успешни и сега.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:02 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още