Цените на петрола се понижиха по време на азиатската търговия в четвъртък вследствие на увеличаващото се американско производство и свиването на китайската рафинираща дейност, въпреки че силното потребление в САЩ осигури известна подкрепа за стойността на суровината.
Фючърсите върху американския сорт WTI поевтиняват леко с 0,03% до 66,62 долара за барел.
По-значително е понижението при международния бенчмарк Брент – 0,46%, до 76,39 долара за барел.
В четвъртък Китай съобщи за свиване на рафиниращата си дейност от 12,06 млн. барела дневно през април до 11,93 млн. барела през май, въпреки че стойностите на годишна база бележат ръст от 8,2%, съобщава Ройтерс.
Отражение върху цената има и поредното увеличение на производството в САЩ, което миналата седмица достигна рекорд от 10,9 млн. барела дневно. Добивът в страната е нараснал с почти 30% през последните две години и в момента е близо до стойностите на най-големия световен производител Русия – 11,1 млн. барела дневно през първите две седмици на юни.
САЩ успяха да изпреварят и другия основен производител Саудитска Арабия, която добива малко над 10 млн. барела дневно.
Данните обаче идват и на фона на силно търсене, което според търговците пречи на цените да се понижат още.
Потреблението на бензин в САЩ достигна до рекордните 9,88 млн. барела дневно през миналата седмица.
В същото време агенция Ройтерс съобщи по-рано днес, че Венецуела обмисля да произвежда гориво от вносен петрол за първи път в историята си, въпреки че Каракас има най-големите резерви от „черно злато“ в света.
Държавната петролна компания PDVSA може да обработва до 57 000 барела дневно чуждестранна суровина още през юни, става ясно от документи, съдържащи планове за процедурите. Това ще помогне на страната, която се намира в тежка икономическа криза, да изпълни договорите си с руски и китайски клиенти, както и ще намали покупките на горива за вътрешно ползване.
В същото време цената на златото се покачва леко с 0,41% до 1306,6 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 10:05 ч.