Цените на петрола спадат в сряда, след като от Международната агенция по енергетика (МАЕ) представиха прогноза за пазарен излишък през първата половина на тази година. Въпреки това твърденията облекчиха страховете за предлагането, породени от намаления суровинен добив на Либия, информира CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 26 цента, или 0,40%, до ниво от 64,33 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI възлизат на стойност от 58,09 долара за барел, което е понижение от 29 цента или 0,50%.
Ръководителят на МАЕ Фатих Бирол заяви във вторник, че очаква пазарът да се намира в излишък от един милион барела на ден през първата половина на тази година.
„Прогнозирам изобилие от енергийни доставки по отношение на петрол и газ“, каза Бирол на срещата на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
„Това е причината, поради която последните инциденти, на които станахме свидетели не оказаха продължително въздействие на международните цени на петрола“, каза Бирол, имайки предвид убийството на иранския командир Карем Солеймани от САЩ и отмъщението на Техеран, които повишиха цените за кратко по-рано този месец.
От Националната петролна корпорация на Либия обявиха форсмажорни обстоятелства в понеделник, след като предишния ден две находища в югозападната част на страната бяха подложени на военна блокада.
„Пазарните участници вече започват да пренебрегват тази история, вярвайки, че прекъсването на производството е временно“ каза Хелима Крофт, глобален стратег в RBC Capital Markets.
Въпреки това Крофт предупреди, че „многогодишната прокси война поставя либийското производство под висок риск от продължителни прекъсвания и че не се забелязват признаци за подобряване на отношенията в страната“.
Ако нефтените съоръжения не бъдат въведени бързо обратно в експлоатация, петролната продукция на Либия ще бъде намалена от около 1,2 милиона барела на ден до само 72 000 барела на ден.
Все пак се очаква производството в САЩ да се повиши до рекордни стойности през февруари, въпреки че темпът на увеличение вероятно ще бъде най-ниският за около година, съобщиха от Администрацията за енергийна информация във вторник.
Настроенията на търговците са понижени поради появата на нов щам на коронавирус извън Китай на фона на опасенията относно въздействието на възможна пандемия върху глобалния икономически растеж.
От своя страна цената на златото бележи спад от 0,37% до ниво от 1552,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:27 ч.