Петролът се движи на червена територия във вторник на фона на притесненията по отношение на търсенето след последните сигнали, че международните търговски спорове забавят глобалната икономика, въпреки че рискът от избухване на конфликти в Близкия изток предлага известна подкрепа на цените.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,16% до 57,57 долара за барел за контракти с доставка през август. Сортът Брент регистрира понижение с 0,02% до 64,10 долара за барел за доставка през септември.
Цените на петрола са подложени на натиск от продължаващите притеснения, свързани с търсенето, тъй като търговската война между САЩ и Китай намалява перспективите за глобалния растеж. Това, от своя страна, рефлектира и на търсенето на петрол.
Поръчките за японските машиностроителни компании са намалели за първи път от четири месеца насам през май, което е сигнал, че напрежението в световната търговия оказва влияние върху инвестициите на бизнеса.
Междувременно от други данни за Япония стана ясно, че реалните заплати в страната са се понижили за пети пореден месец.
„По-слабите глобални икономически перспективи поддържат цените на петрола под натиск, но напрежението в Близкия изток в същото време повишава рисковете за доставките“, коментира Стивън Иннес, управляващ партньор във Vanguard Markets.
В понеделник Иран заплаши да рестартира спрените от работа центрофуги и да ускори обогатяването на уран до 20%, което допълнително застрашава ядреното споразумение от 2015 г., от което Вашингтон излезе през миналата година.
Миналия месец президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е отменил въздушен удар срещу Иран в последната минута, с който възнамеряваше да отмъсти за това, че Техеран е свалил американски дрон над залива, както и за последвалите атаки срещу два петролни танкера в близкия Омански залив от неизвестни нападатели.
От Goldman Sachs заявиха, че растежът в производството на шистов петрол в САЩ ще изпревари ръста на световното търсене най-рано през 2020 г., ограничавайки повишаването на цените на петрола въпреки свитото производство от страна на ОПЕК.
Според предварително проучване на Ройтерс данните за запасите от суров петрол в САЩ ще покажат, че те намаляват за четвърта поредна седмица с 3,6 млн. барела.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,38% до 1394,70 долара за тройунция заради засилването на долара. Царевицата, пшеницата и памукът отчитат спад в цената си с по над 1%, докато какаото поскъпва с 4,63%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,05% до 97,43%. Доларът поскъпва с 0,06% спрямо йената до 108,78 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,26% до 0,6954 долара.
*Информацията е актуална към 9:13 часа