Цените на петрола се понижават във вторник на фона на очакванията, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и ключовият ѝ съюзник Русия постепенно ще увеличат добива си след квотната си сделка, приета през 2017 г., съобщава Ройтерс.
Ескалиращият търговски спор между САЩ и Китай, в който и двете страни се заплашват взаимно с нови мита върху ключови износни стоки, също държи пазарите на тръни и доведе до остро разпродаване на китайски акции.
Фючърсите върху петрола сорт Брент поевтиняват с 63 цента, или 0,84%, до 74,71 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 57 цента, или 0,87%, до 65,12 долара за барел.
ОПЕК заедно с други производители извън картела, сред които и Русия, приеха квотната си сделка през 2017 г. с цел да подкрепят цените на суровината.
След остър ръст на цените на суровия петрол от дъното им от около 30 долара за барел през 2016 г. на 22 юни групата ще се срещне във Виена, за да реши как да продължи напред.
Грег Маккена, главен пазарен стратег в брокерската къща AxiTrader, коментира, че до края на седмицата вероятно ще има волатилност на цената на петрола.
„ОПЕК е разцепен или разцепващ се“, казва Маккена, тъй като Иран, Венецуела и Ирак „искат вето върху увеличаването на добива“.
„Може да видим как дългосрочните отношения между саудитците и Русия поставят ОПЕК на второ място“, допълва той.
Другото ключово развитие на глобалните пазари е ескалиращият спор между САЩ и Китай, в който и двете страни се заплашват взаимно с тежки мита върху ключови стоки.
Ако бъдат приложени, Китай може да отговори на митата на САЩ, налагайки 25-процентов налог върху вноса на суров петрол от САЩ, който расте от 2017 г. насам. Налогът ще удари бизнес, който в момента е на стойност 1 млрд. долара на месец.
Според консултантската компания Wood Mackenzie САЩ „трудно биха намерили алтернативен пазар, който да е толкова голям, колкото Китай“.
Китай поема около 20% от целия износ на петрол от САЩ, посочват още от компанията.
* Информацията е актуална към 9:25 ч. българско време.