IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МАЕ: Възобновяването на огнищата на COVID-19 застрашава възхода на петрола

Глобалното търсене на петрол вероятно ще се повиши с около 14% през третото тримесечие до средно 94,3 млн. барела на ден, прогнозира базираната в Париж агенция

15:31 | 10.07.20 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) увеличи перспективите си за глобалното търсене на петрол, но предупреди, че възстановяването може да бъде спряно, ако отново пламнат огнищата на коронавирус, които към момента са овладени. 

Сривът в потреблението на горива през второто тримесечие се оказа не толкова дълбок, колкото се очакваше първоначално, като МАЕ прогнозира търсенето рязко да се възстанови през следващите три месеца, тъй като икономическата активност вече се възобновява.

Застрашаващите стабилността на петролните пазари запаси от суровината ще намалеят, тъй като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ удължават предприетите мащабни съкращения на производството, съобщава Ройтерс, цитирайки МАЕ..

Увеличаването на случаите на новозаразени с коронавирус в Азия и в някои американски щати обаче хвърля сянка върху перспективите. 

„Ускоряващият се ръст на броя на случаите на COVID-19 е смущаващо напомняне, че пандемията все още не е поставена под контрол и рискът за нашите пазарни перспективи почти сигурно е в посока надолу“, предупреди МАЕ.

МАЕ МАЕ

Международните цени на петрола постепенно се възстановиха от исторически ниските нива, регистрирани през април, търгувайки се при стойност малко под 42 долара за барел на борсата в Лондон, докато потреблението на гориво расте в международен план.

Шоковите вълни от коронавирусната криза все още се усещат, изтъква базираната в Париж агенция.

Търсенето на петрол в световен мащаб е на път да спадне със 7,9 милиона барела на ден, или с около 8%, през тази година, тъй като блокировките и икономическото свиване намаляват нуждата от петролни продукти като реактивно гориво и бензин. 

И все пак тези очаквани количества, изтрити от глобалното годишно търсене, са по-малки от предишната прогноза за спад от 8,3 млн. барела на ден.

МАЕ повиши оценката си за търсенето през второто тримесечие, в разгара на кризата, с 1,5 млн. барела на ден, въпреки че това все още се равнява на 17-процентния спад в разглеждания период през 2019 г.

Навлизайки в третото тримесечие, потреблението в световен мащаб вероятно ще се повиши с около 14% спрямо предходния тримесечен период, с възраждането на икономическата активност, до средно 94,3 млн. барела на ден, изтъкват от МАЕ.

Възстановяването на търсенето, съчетано със строгите ограничения на производството от страна на ОПЕК и другите съюзници-производители, наред със загубите на добив други места, би трябвало да изтрие част от огромното количество запаси, натрупано през първата половина на годината.

Глобалните доставки на петрол паднаха до 9-годишен минимум в размер на 86,9 млн. барела на ден през миналия месец, тъй като ОПЕК+ осъществи всички ограничения, които обеща, докато съкращаването на инвестициите и ограничената сондажна дейност удариха добива в САЩ и Канада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:17 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 1
дядя Вова
преди 4 години
Елементарно Уотсън, тия които печатат световните пари.За тях ще си напечатат, а другите ще викат: дъждец вали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Sandy
преди 4 години
Целта на Ковид 19 е: Умишлено да бъде забавена значително световната икономика. Твърдя това, щот в някои области съм добър, но не съм Господ да знам всичко. Няма такива хора да са компетентни във всичко. Затова ще оставя на останалите тук да споделят, аджеба кой или кои имат интерес от това. Предварително Ви благодаря !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още