Липсата на достатъчно инвестиции в петрол и природен газ ще окаже натиск върху цените на глобалния петролен пазар в посока нагоре, смята ръководителят на американската инвестиционна банка Goldman Sachs Джефри Къри в интервю за CNBC.
Според него всички пазари, с изключение на пшеницата, се сблъскват с дефицит и това със сигурност ще тласне цените нагоре, пише Oilprice. Но това, което Къри нарича недостатъчно инвестиране, ще окаже влияние и върху цените през следващата година. Ефектът от този тренд ще се осети особено силно при петрола, където липсата на достатъчно инвестиции се дължи до голяма степен на глобалния преход към възобновяема енергия.
Тази промяна обаче може да стимулира краткосрочното търсене на петрол, отбеляза още Къри, очаквайки то да се повиши през следващите няколко години, докато се изгражда т.нар. зелена инфраструктура. Впоследствие, когато тази инфраструктура започне да работи, ще има отрицателно въздействие върху търсенето на петрол и вероятно върху цените на суровината.
Петролните цени стартираха тази седмица с ръстове, след като САЩ стартираха масова ваксинация срещу коронавируса сред здравните служители от първа линия.
Актуализираната оценка на търсенето и предлагането от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) оказа отрицателен натиск върху цените, след като картелът преразгледа в посока надолу своята прогноза за търсенето на петрол за тази и следващата година.
Доклад на Baker Hughes в същото време показа нарастване на сондажните съоръжения в САЩ, което допълнително подхрани опасенията от свръхпредлагане на петролния пазар.
Либия продължава да увеличава своя добив, като към момента страната изпомпва средно 1,28 млн. барела на ден спрямо 1,25 млн. барела дневно към края на ноември.
Въпреки настоящите предизвикателства сред експертите на Goldman Sachs царят бичи настроения по отношение на петролните цени за 2021 г., като банката очаква цената на Брент да достигне средна стойност от 65 долара за барел. Кредиторът се позовава на масовите ваксинации и ограниченото увеличение на производството на петрол от страна на алианса ОПЕК+, определяйки ги като основни фактори, движещи благоприятната ценова тенденция.
Като допълнителен положителен фактор Goldman определя и увеличеното търсене на петрол в Азия, което ограничава натрупването на запаси.
преди 3 години Това е твърде оптимистична прогноза на Голдман Сакс Средната цена през 2021 вероятно ще бъде около 60 долара за барел През второто тримесечие ще нарастне търсенето но ще се увеличи и производството - Русия Либия американските шистови компании ел автомобили отговор Сигнализирай за неуместен коментар