Цените на петрола започват седмицата несигурно под влиянието на коментарите на Саудитска Арабия, че ще продължи да ограничава износа си в съответствие с квотната сделка на ОПЕК.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поскъпват с 11 цента, или с 0,17%, до 63,66 долара за барел, а върху петрола сорт Брент бележат минимален спад от 1 цент до 67,03 долара за барел към 9:35 ч. българско време.
По-рано през деня и двата сорта достигнаха най-високите си нива от три седмици, съобщава Ройтерс.
За миналата седмица WTI отчете повишение на цената от почти 3%, а Брентът - от около 3,8%.
„Ръстът при акциите улесни купуването на рискови активи като петрола“, коментира Томомичи Акута, старши икономист в Mitsubishi UFJ Research and Consulting в Токио.
„Но на фона на тревогите около производството на суров петрол в САЩ, което е близо до рекордни нива, движенията на петрола са трудни“.
Цените са подкрепени от изказването на саудитския петролен министър Халид ал-Фалих, който в събота заяви, че производството на страната му за периода януари-март ще бъде под квотите, а износът ще бъде средно със 7 млн. барела на ден по-малко.
Саудитска Арабия се надява Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ да успеят да намалят квотите следващата година и да създадат постоянна рамка за стабилизиране на петролните пазари, след като сегашната сделка приключи тази година, добави Фалих.
„Провежда се проучване и веднага щом знаем какво балансиране е нужно на пазара, ще обявим следващата стъпка. Тя може да е облекчаване на ограниченията върху производството“, каза той пред репортери.
„Моята оценка е, че това ще се случи в някакъв момент през 2019 г. Но не знаем кога и не знаем как“, допълни той.
Миналата седмица американските енергийни компании са добавили един петролен кладенец, което е петото поредно седмично увеличение. Така общият им брой става 799 – най-високото ниво от април 2015 г., съобщи компанията за енергийни услуги Baker Hughes в петък.