Цените на петрола се повишават леко във вторник. Най-голямо влияние върху тях имат опасенията, че напрежението в Близкия изток може да доведе до прекъсвания в доставките, предава Ройтерс.
Надеждите, че разговорите между САЩ и Китай ще предотвратят търговска война между двете най-големи икономики в света, също подкрепят глобалните пазари.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се повишават с 11 цента, или 0,17%, до 65,66 долара за барел, а върху петрола сорт Брент - със 7 цента, или 0,10%, до 69,59 долара за барел към 9:45 ч. българско време.
Джеймс Мик, управляващ директор и мениджър на енергийното портфолио в компанията за управление на активи Tortoise, коментира, че „нарастващите геополитически напрежения“ подкрепят цените. Най-големият риск е САЩ да въведат отново санкции срещу Иран.
„Суровият петрол получава подкрепа от страните членки на ОПЕК като Саудитска Арабия и Русия, които потвърдиха, че целят удължаване на квотната сделка“, допълва Мик.
Ирак, вторият по големина производител в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), заяви в понеделник, че също подкрепя продължаване на ограничението на добива.
ОПЕК, заедно със страни извън картела, водени от Русия, сключиха сделката за ограничаване на производството през 2017 г., за да подкрепят цените. По план споразумението трябва да продължи през цялата 2018 г., но напоследък формалният лидер на ОПЕК Саудитска Арабия заявява подкрепата си за удължаване на сделката и през 2019 г.
Някои трейдъри обаче все пак предупреждават, че този ход си има и противници.
Стивън Инес, ръководител на търговията за Азиатско-тихоокеанския регион в брокерската къща OANDA в Сингапур, коментира, че има „значителна съпротива“, тъй като сегашните и по-високите цени откриват възможността нови американски шистови производители да започнат още работа.
Производството на петрол в САЩ вече скочи с почти 25% от средата на 2016 г. насам до 10,4 млн. барела на ден. Така страната задмина Саудитска Арабия и е съвсем близо до топ производителя Русия, която добива по около 11 млн. барела на ден.