Цените на петрола остават без ясна посока в четвъртък въпреки сигналите на Организацията на страните производителки (ОПЕК) и нейните съюзници, че се готвят да продължат споразумението си за съкращаване на добива на суровината до края на 2018 г. и евентуално и през следващата година.
Американският лек суров петрол WTI с доставка през април се търгува за 64,69 долара за барел, което представлява ръст от 31 цента, или 0,48%.
Европейският сорт Брент е на цена от 68,98 долара за барел – понижение от 0,79%.
ОПЕК, както и група държави извън картела начело с Русия, постигнаха споразумение през 2017 г., в рамките на което се договориха да започнат намаляване на добива на „черно злато“, за да може по този начин да се регулира цената му и да се свие пренасищането на пазара.
Оттогава цената на Брента, на базата на който организацията определя стойностите на голяма част от износа си, се увеличи с близо една четвърт, което породи спекулации, че ограниченията на производството може да бъдат вдигнати.
Според източници в ОПЕК, цитирани от агенция Ройтерс, картелът и неговите съюзници имат намерение да продължат споразумението си до края на настоящата година. Въпреки това обаче Брентът остана под 70 долара за барел, а WTI под 65 долара за барел заради увеличаващото се производство и резерви на САЩ.
Американските запаси за търговско ползване се увеличиха с 1,6 млн. барела през последната седмица до 429,95 млн. барела. В същото време производството на суров петрол в страната достигна рекордни стойности от 10,43 млн. барела дневно. Това постави САЩ на второ място по добив, изпреварвайки Саудитска Арабия, и на крачка от лидера Русия.
В Китай цената на фючърсите на шанхайския суров петрол започнаха борсовата сесия в четвъртък с понижение от близо 2%. С това общото поевтиняването на суровината, откакто бе пусната на азиатския пазар, достига 10%.
*Информацията е актуална към 9:40 ч.