IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на кобалта скачат, но не миньорите обират лаврите

Продуктът очевидно не носи ползи на конгоанската икономика, а от него печелят предимно прекупвачите

22:49 | 23.02.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Миньори в Конго. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Миньори в Конго. Снимка: Ройтерс

На световния пазар цената на кобалта - метал, който се използва  при батериите на високотехнологични продукти като смартфоните iPhone и електрическите коли Tesla, почти се утрои за две години до 81 500 долара за тон.

В Демократична република Конго (ДРК), която е покрила две трети от световното предлагане на силно търсения метал миналата година, ръчно работещи копачи продават най-висококачествената си руда за около 7000 долара за тон. Те са в неведение колко много е скочила световната цена на метала, пише в свой анализ AFP, цитирана от БТА.

В Колвези, миньорски град в югоизточна ДРК, китайски предприемачи доминират на средния сегмент на пазара, като купуват суровия кобалт от миньорите и го продават за преработка.

Сумите при сделките в изкупните пунктове зависят от чистотата на рудата. Има около 30 основни вида скали с кобалт и над 100, в които металът присъства в по-малки количества.

Табели, написани на ръка, в изкупните пунктове в Колвези показват вариращите цени, които се предлагат за един тон: "3 %=500 долара", "15%=7000 долара". Съдържанието на кобалт се определя от машина, наречена "Metorex", която се използва от купувачите. 

Купувачите увеличиха цените от началото на годината с пет процента, каза миньорът Дейвид, който не знае, че цените на кобалта на световния пазар са скочили до небето.

Посредниците, предимно китайци или понякога индийци, след това продават суровината на оператори за полупреработка.

80% се изнасят за Китай

Големите имена в тази част на процеса са чуждестранни: China Molybdenum, Rangold, швейцарската фирма Glencore, австралийско-китайската MMG и индийската Chemical of Africa.

В момента само първоначалната обработка на кобалта е възможна в ДРК. При нея резултатът е междинен продукт, съставен предимно от хидроксид със съдържание на кобалт между 20% и 40%.

ДРК не изнася крайни продукти, които са готови за употреба от Apple, Samsung или други компании, ползващи батерии, казва икономистът и активист Флоран Мюша.

Изнася минерален продукт, който е в процес на обработка, допълва той.

80% от производството на страната отива за Китай от пристанищата Дар ес Салаам в Танзания и Кейптаун в Южна Африка. В Китай металът се пречиства от около дванадесетина компании.

Сред най-големите производители са Jinchuan Nonferrous Metals Corp., Huayou Cobalt, Jiangsu Cobalt Nickel Metal и Shenzhen Green Eco-manufacture Hi-tech, като всяка е с годишен капацитет за производство на кобалт от 7000 метрични тона.

Производството на пречистен кобалт в Китай се е увеличило с 20%. При 62 000 тона това са 60% от световното производство, посочва Darton Commodities.

Облагите?

Колко големи обаче са облагитете за народа на Конго от бума в цената на кобалта? Днес най-големият продавач на кобалт е Китай, казва конгоанският икономист Флоран Мюша.

Продуктът очевидно не носи ползи на конгоанската икономика, допълни той.

Кобалтовият сектор привлича множество критики от неправителствения сектор за това, че използва детски труд, работи се при опасни условия, има корупция и кражби.

На миньорите, работещи ръчно, се падат между 14% и 16% от 80 800 тона кобалт, добит в страната миналата година, според лондонската компания Darton Commodities,  специализирана в сделките с този метал.

ДРК би желала да пречиства минералите си, но се натъкна на проблеми - по-конкретно инфраструктурни проблеми като несигурното електроснабдяване.

Има надежди за промяна

Правителството миналата година даде сигнал, че възнамерява да реформира минния кодекс от 2002 година, който се възприема като по-благоприятен за чуждестранните инвеститори за сметка на местната икономика.

Властите искат да осигурят връщането в страната на най-малко 40% от приходите от минералите, продавани за износ, и да увеличи данъчните приходи от "стратегическите минерали".

Към момента държавата налага данък от 2% при цветните метали, като мед и кобалт, която се базира на стойността на продажбите, от които се изваждат някои разходи.

Сегашният проект на ревизирания план, който в момента е в ръцете на президента Жозеф Кабила, предвижда данъкът да се повиши до 10%.

Акционерите в големите минни корпорации с интереси в ДРК писаха на Кабила, за да изразят притесненията си с надеждата, че този вариант на закона ще бъде преразгледан, според източници от сектора в Киншаса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 8
khao
преди 6 години
Като прочете статията поне светна ли ти най-после що цръните в африка са зле и бягат насам? ... или ще си останеш пак долна расиска ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още