България е сред петте държави в света, в които програмистите демонстрират най-голямо разнообразие от познания и интереси в различните технологии. Това показват данните на софтуерната компания DataArt, базирани на статистиките на платформата Skillоtron, чрез която софтуерни специалисти от различни части на света имат възможност да тестват своите умения и знания.
За целите на проучването са използвани три критерия: оценяване на умения в различните технологии, спектър на познания (брой различни технологии, които участниците владеят най-добре) и време, прекарано в платформата Skillotron.
В статистиките са включени общо 57 страни, представители на които са участвали активно в игровата платформа.
Държавите, в които програмистите демонстрират най-голямо разнообразие от познания и интерес към различни програмни езици, са Армения, Камбоджа, Иран, Узбекистан и България, показват обобщените резултати.
Най-популярният програмен език у нас е C# (15,6% от българските потребители в Skillotron), следван от JavaScript (12,53%) и Java (11,25%).
Програмни езици като Python, PHP, C++ и Ruby също са използвани от българските участници по време на тестовете, макар програмистите у нас да демонстрират по-слаб интерес към тях и по-малко познания, сочат данните на DataArt.
Участниците от Аржентина демонстрират най-добри резултати по отношение на цялостното си представяне в тестовете, следвани от тази в Украйна, Беларус и Полша.
По отношение на критерия „Време, прекарано в платформата Skillotron”, най-много време за тестове са отделили участниците от Казахстан, следвани от програмистите от Великобритания.
Skillotron e платформа, насочена към ИТ специалисти и базирана на геймификацията (технология, която заимства различни елементи от игрите). Чрез нея те могат да проверят своите умения, да задават въпроси, както и да съпоставят своите резултати с останалите участници.
Инициатор и разработчик на платформата Skillotron e технологичната компания DataArt, която обяви началото на проекта през юли 2017 г. За този период игровата платформа вече е използвана от над 7000 потребители от 57 различни държави.
В базата данни на Skillotron са налице над 2000 въпроса, изготвени от софтуерни специалисти и допълвани ежедневно от самите участници.
DataArt е международна консултантска компания в областта на технологиите, която проектира, разработва и поддържа индивидуални софтуерни решения.
преди 6 години защо му е да се мъчи на някой германец да става учен, инженер или програмист. Това изисква ранна подготовка още от 5-6 клас и продължава цял живот. Като станеш на 40 осъзнаваш, че си много добър и ти предстои следващите 6 месеца да учиш поредния нов фреймуърк, език за програмиране или нова платформа, това в извън работно време и за сметка на близките ти. Не е ли по-добре да завърша един за един мениджър, да стана един супервайзор и да крещя по цял ден по маймуните колко са глупави и как за нищо не стават. След работно време се прибирам гледам си Америка търси таланти, Роки-12 пия си бирата и ме боли фара. От източното полукълбо напират програмисти инженери и само трябва да му сложиш мениджър. ЕС ти е дал новите нормативни изисквания и трябва да адаптираш новите продукти за новите нормативи. Кеф ти за GDPR, кеф ти за Евро 7. Лепиш лепенка BMW на новата тенекия и пъпчивите комплексари продават нивите на бабите и залагат къщите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Изстрелват ракети и летят в космоса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Абе нещо не ви ли прави впечатление - всички програмисти,класирани по всички показатели на водещи места,са все от "изостанали" страни!Къде са онези,"великите",дето правят хубави филмчета за "стъпването" на Луната и "заладяването" на Марс?!Или може би те нямат време за такива "глупости",тъй като са заети да организират състезания по дрогиране и множене на половете?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар