Нова глава бе отворена в съдебния спор за съхраняване на биометрични данни от страна на Facebook, а социалната мрежа бе принудена да преглътне поражение.
Съд в Сан Франциско допусна колективен иск срещу компанията. Един подобен колективен иск е най-ефикасният начин за решаване на дискусията за спорното лицево разпознаване, обоснова съдия решението.
Потребители от американския щат Илинойс обвиняват Facebook в използването на програмата без тяхното разрешение. За тях това представлява недопустима намеса в неприкосновеността на личния живот.
Facebook пък твърди, че искът е неоснователен. Софтуерът за разпознаване на лицата позволява систематично да търсите снимки на конкретни хора, например в интернет.
В момента Facebook е под сериозен натиск. Американската компания е изправена пред твърдението, че информацията на до 87 милиона абонати е използвана от Cambridge Analytica по несправедлив начин.
Скандалът разтърси компанията из основи. Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг вече се изправи пред американските депутати. По време на изслушванията в Конгреса той призна грешките и се извини.