След тестово стартиране американската платформа за микроблогинг Twitter въвежда функция, с която потребителите могат да поддържат финансово операторите на любимите си профили по целия свят. По този начин потребителите могат да подпомагат създателите на любимото си съдържание в мрежата. Акаунтите, които са готови да получат такива „бакшиши“, могат да бъдат разпознати по символа на банкнота до бутона „Следвай“. Функцията първоначално ще бъде въведена за iPhone и след няколко седмици трябва да последва и версия за устройства със системата на Google Android, обяви Twitter в четвъртък.
Самата компания няма да обработва самите преводи, но ще позволява на профилите да интегрират доставчици на платежни услуги, към които потребителите след това се препращат. С възможността да печелят пари чрез функцията „бакшиш“ Twitter се опитва да запълни празнината, която накара потребителите да прибегнат до други услуги като Patreon.
Възможни са и плащания в криптовалути като биткойн. „Това е най-доброто решение за региони, в които предлагането на банкови услуги е слабо“, каза мениджърът на Twitter, отговорен за проекта, Естер Крофорд, цитиран в прессъобщение.
Twitter не взима никакъв дял от парите, изпратени чрез функцията. Интегрирането на биткойн към функцията на Twitter едва ли е изненадващо, като се има предвид, че изпълнителният директор Джак Дорси е един от най-откровените поддръжници на криптовалутата, припомня CNBC.
Само през последните няколко месеца Дорси написа в Twitter, че се опитва да се справи с проблема с добивa на биткойни. Той каза, че не мисли, че има нещо по-важно от работата над биткойна и дори заяви, че таи надежди биткойнът да донесе световен мир.
В допълнение Twitter експериментира с иновации, които трябва да направят ежедневието с услугата за кратки съобщения по-безопасно. Тези иновации включват подобрен филтър за нежелани термини - както и функция, която може автоматично да блокира акаунти, подобни на тези, които потребителят вече е блокирал. Също така би трябвало да стане по-лесно и незабележимото „прекратяване на следенето“ на профили.
Продуктовият мениджър Кайвон Бейкпур подчертава, че Twitter ще ускори темпа на иновации и също така ще се отърве от непопулярните функции по-бързо. „Няма да ни видите да се вкопчваме в неща, които не работят“, каза той. Още през юли Twitter обяви, че експериментът му с туитове, които изчезваха сами, се е провалил след по-малко от година. Т. нар. Fleets, които бяха представени едва през ноември миналата година, не са накарали потребителите да публикуват повече в услугата, както се е надявал първоначално Twitter.
Освен това в четвъртък Twitter заяви, че експериментира и с функция, която би позволила на потребителите да удостоверяват и демонстрират своите колекции от NFT цифрови активи в социалната мрежа. Компанията не предостави много подробности за този блокчейн проект, но каза, че това е пореден начин да се подкрепят създателите, които правят цифрово изкуство.
Twitter обяви и плановете си да стартира фонд за създатели, които хостват аудио стаи в Spaces като начин за стимулиране на излъчването на повече аудио събития на живо. През миналата година компанията представи Spaces - функция, при която потребителите могат да чуват и разговарят с други хора във виртуални стаи само с аудио. Компанията се надява, че предстоящият фонд ще стимулира повече потребители да провеждат аудио събития на живо в Twitter.