Гигантите в сферата на социалните мрежи и до днес се притесняват от сценария, който видяхме при MySpace, която някога беше най-голямата социална платформа в света, но изчезна само за шест месеца. Ето защо днешните играчи непрестанно придобиват бързо набиращи скорост по-малки компании и стартъпи, коментира в подкаста „UpDate” на Bloomberg TV Bulgaria експертът по дигитален маркетинг Ален Попович.
„Дори и тези компании да нямат бъдеще, е по-добре гигантите да ги притежават, отколкото да позволят да бъдат надскочени от тях“, посочва той.
През последните месеци именно този апетит за придобивания стана причина за все по-остри критики към социалните мрежи. Включително се заговори за потенциално разваляне на сделките между Facebook и Instagram и WhatsApp, които гигантът придоби преди няколко години.
Според Ален Попович тази тенденция ще се запази и през следващата година. През 2021 г. ще станем свидетели на по-затегнат контрол над социалните мрежи от страна на властите по света.
По думите му допреди няколко години политиците все още не са разбирали какво точно се случва в интернет, но в крайна сметка осъзнаха, че социалните мрежи са големи играчи, които могат да влияят силно и на политическата сцена.
„От една страна, социалните мрежи могат да носят голяма полза, но от друга – могат да са разпространител на фалшиви новини“, посочва Попович. „Освен с пандемията, мога да определя 2020 г. и като време на бум на фалшивите новини. Буквално сме залети от фалшиво съдържание“, допълни той.
Колко важна функция е Stories за социалните мрежи и защо платформите започнаха да си приличат все повече можете да чуете от пълния запис.