Facebook и множество медийни уебсайтове са частично недостъпни в Русия, тъй като властите се борят с критичните гласове, предава AFP.
Журналистите на агенцията в Москва са нямали достъп до Facebook, както и до сайтовете на медиите „Медуза“, Deutsche Welle, RFE-RL и рускоезичната служба на BBC. Мониторинговата неправителствена организация GlobalCheck също съобщи, че сайтовете са частично изключени.
Според GlobalCheck „Медуза“ е достъпна за 17% от населението в Русия, BBC - за 17%, Радио "Свобода" - за 0%, Deutsche Welle - за 0%, а социалните мрежи Facebook - за 37% и Twitter - за 17%. Wikipedia и магазините за приложения App Store и Google Play също не са достъпни за повечето руснаци.
Ресурсите се блокират от клиентите на почти всички доставчици на гръбначни мрежи, с изключение на „Ростелеком“ (това не се отнася за Радио Свобода и Deutsche Welle). Според GlobalCheck блокирането става чрез TSPU - техническо средство за противодействие на заплахите. Това е комплекс, който позволява да се ограничи достъпът до информация, чието разпространение е забранено в Русия. Повечето от тях обаче не са били блокирани или забранени, нито пък са получили нареждане от „Роскомнадзор” или са добавени в регистъра му на „забранените сайтове".
В своя акаунт в Telegram независимата медия „Медуза“ заяви, че сайтът ѝ вече не е достъпен за „някои от потребителите" в Русия, но добави, че не е получила уведомление от властите за блокиране.
След нахлуването на Москва в Украйна миналата седмица руските власти засилиха натиска срещу независимите медии, въпреки че свободата на печата в страната и без това е ограничена.
По-рано тази седмица главният прокурор на Русия нареди на медийния надзор в страната да „ограничи достъпа" до либералната радиостанция "Ехото на Москва" и независимия телевизионен канал „Дождь".
Спирането на тези канали се дължи на факта, че те отказаха да се присъединят към официалната линия по отношение на войната в Украйна.
Според Кремъл действията в съседна Украйна са военна операция, а не инвазия, която има за цел да защити Русия от Запада и рускоезичните от „геноцид".
Десетки журналисти и издания - включително „Дождь" - наскоро бяха обявени от властите за "чуждестранни агенти".
Статутът е термин от съветската епоха и задължава тези, които са получили този етикет, да разкриват източниците на финансиране и да обозначават публикациите - включително публикациите в социалните медии - с етикет или ще бъдат глобявани.
Законопроект, предвиждащ до 15 години затвор за всяка публикация на „фалшиви новини", свързани с руските въоръжени сили, ще бъде разгледан в Думата на извънредно заседание в петък.
преди 2 години Руските управници се връщат към това, което исторически са правили най-добре - тероризиране на собственото си население, борба с врага отвътре. Ще трябват нови лагери в Сибир и строителството ще дръпне икономиката напред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години трудно, трудно... колко да е трудно, питай Китай! изобщо не е трудно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Руснаците вътре в Русия няма да може да пишат свободно,защото ги чака затвор до 15 години,но отвън вероятно ще може да се пише и да влиза информацията вътре в Русия.На моята кабелна хващам всички руски телевизии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Трудно се налага цензура в интернет, всеки с що-годе базови познания може да мине през чужд VPN и да заобиколи цензурата по територия. Друг е въпроса , че цензурата е едно много демократично средство за въздействие на масите, прилагано масово и в ЕС. То и при нас в БГ-то спряха няколко руски телевизии, демокрация в пълна сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар