Американската социална мрежа Facebook обяви, че разследване е установило, че хакерите не са достъпвали други уебсайтове, които използват данните за влизане в социалната мрежа на потребителите, които пострадаха от голямата кибератака, разкрита от фирмата миналата седмица, предава Ройтерс.
„Анализирахме достъпа на трети страни по време на атаката, която установихме. Това разследване не откри никакви доказателства, че хакерите са достъпвали други приложения, използвайки Facebook Login”, коментира Гай Росен, вицепрезидент по сигурността на Facebook.
Новините идват, след като през миналата седмица Facebook разкри най-голямата кибератака в историята си, посочвайки, че хакерите са откраднали пароли за влизане, което им е позволило да имат достъп до близо 50 млн. акаунта в социалната мрежа.
Вчера книжата на Facebook се понижиха за трети пореден ден – с 1,9% до 159,33 долара.
По време на събитие в петък Росен заяви, че хакерите може да са се насочили към сайтовете и приложенията на трети страни, които позволяват достъп през акаунтите на потребителите във Facebook.
Някои експерти по сигурност, включително бивш директор на Facebook, коментираха, че компанията може да е обрисувала най-лошия сценарий, за да се увери, че отговаря на стриктните нови изисквания за опазване на личните данни на Европейския съюз, които влязоха в сила в края на май.
Съгласно т. нар. GDPR се налагат големи глоби, ако компаниите не успеят да изпълнят правилата, които включват изискване за разкриване на пробиви в сигурността в рамките на 72 часа от откриването на случая. Този кратък срок според експертите по сигурност не дава на инвеститорите адекватно време да определят колко сериозен е случаят.
"Интересен ефект от 72-часовия срок на GDPR - компаниите обявяват пробивите, преди разследванията да са завършени“, обясни бившият директор по информационната сигурност на Facebook Алекс Стамос в туит.
Резултатът според него е, че всички са объркани и се появяват множество слухове.
Първоначалното предупреждение на социалната мрежа, че хакерите може да са влезли във външни акаунти, използвайки Facebook Login, беше важно, защото над 42 хил. уебсайтове използват тази услуга, сочат данни на експерти от Университета на Илинойс в Чикаго.
Въпросното предупреждение накара някои уебсайтове да започнат собствени разследвания заради опасения, че атаката може да се разпространи.