IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо фармаконцернът Sanofi изправи на нокти Париж?

Решението на компанията да предостави първо на САЩ нова ваксина срещу коронавируса изнерви френското правителство

15:20 | 14.05.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: <span itemscope="" itemtype="http://schema.org/Person"><span itemprop="name">Celeste Perri/Bloomberg</span></span></em></p>

Снимка: Celeste Perri/Bloomberg

Френското правителство е възмутено от съобщението на Sanofi, че  ще снабди първо американците с ваксина срещу новия коронавирус. Държавният секретар в Министерството на финансите Агнес Пание-Рюнаше заяви в радио интервю, че би било „неприемливо", ако американците първи получат ваксината. „Не трябва да има привилегирован достъп за тази или онази държава под финансов предлог", каза французойката.

След изявленията на главния изпълнителен директор Пол Хъдсън тя веднага се е свързала с Sanofi, за да изясни очакванията на френското правителство. „Ръководителят на Sanofi във Франция ме увери, че ваксината ще е достъпна за всички страни и по този начин и за французите, още повече, че Sanofi има производствени мощности във Франция", заяви държавният секретар.

Всъщност в четвъртък сутринта шефът на Sanofi за Франция Оливие Богило заяви, че ваксината ще бъде „достъпна за всички“, след като производителят я разработи. Но той също така подчерта, че „условието" за това е Европейският съюз да се „мобилизира толкова бързо", колкото САЩ.

С изказването си той има предвид американския орган Biomedical Advanced Research and Development Authority (Barda), който подкрепя производителите на ваксини като Sanofi, но изисква разработването, производството и част от продажбите му да са в Съединените щати. Sanofi е дала на САЩ „предварителна заявка“, пояснява нейният изпълнителен директор Пол Хъдсън и следователно първо ще снабди американците с новата ваксина.

Скандално обявление

След като тези изявления се появиха в интервю за Bloomberg, компанията добави в сряда вечерта в ново изявление, че се водят „много конструктивни" разговори с институциите на ЕС, включително с правителствата в Париж и Берлин. Изпълнителният директор Хъдсън определил разликата във времето на доставката на ваксината в САЩ и Европа на няколко „дни“ или „седмици“.

Френската социалистическа партия също смята обявлението на концерна за „скандално". Френското правителство трябва да действа с „най-голямата решителност", се казва в изявление на партията. Французите са много ангажирани с разработването на „шампион“ във фармацевтичната индустрия, така че не можело да се приеме, че той би предпочел други страни, посочват от партията.

Социалистите смятат, че за здравния сектор не трябва да важат правилата за свободния пазар. „Нито една френска компания не може да се обърне срещу собствения ни суверенитет по въпросите на здравеопазването, без да не се изложи на възможността за национализация", се казва в съобщението.

Британският изпълнителен директор на Sanofi Пол Хъдсън каза в интервюто в сряда: „Американското правителство има право на най-големите предварителни поръчки, защото то инвестира и пое риска. Той обясни, че САЩ, които разшириха партньорството си с компанията в търсене на ваксина през февруари, очакват, че ще я получат първи заради помощта, която са оказали при производството.

Хъдсън добави, че е пояснявал в Европа, че Съединените щати ще бъдат първите, които ще получат ваксината. „Това ще се случи сега, защото те са инвестирали, за да защитят хората си и да задвижат отново икономиката", каза Хъдсън.

30 млн. долара от САЩ

Предисторията са субсидиите към фармацевтичната индустрия от страна на американската агенция Biomedical Advanced Research and Development Authority (Barda). Тя субсидира фармацевтичните компании и след това изисква развитието, производството и поне част от продажбите да се осъществят в Съединените щати. Фармацевтичната индустрия пък подчертава високорисковите инвестиции в производството на големи количества ваксини, за които се нуждае от държавна подкрепа.

Хъдсън многократно призоваваше Европа да приеме стратегия, подобна на тази на Barda. Мениджърът оценява, че американците ще имат преднина в доставката от „дни или седмици". Това твърдение обаче е изпълнено с голяма несигурност. В момента в света работят около сто изследователски проекта за намиране на ваксина. Очаква се на пазара да излязат ваксините от няколко производители.

Групата Sanofi съобщи по-рано, че е подписала договор с Barda в Съединените щати, но остави въпроса за първия получател на ваксина без отговор. Sanofi получи 30 милиона долара според неотдавнашното споразумение с Barda, признава Хъдсън. Китай също ще се стреми да получи ваксина. „Така че тези два икономически центъра ще бъдат ваксинирани първи, затова е важно да започне дебат в Европа с мотото: не позволявайте на Европа да изостава!“, казва Хъдсън.

На неотдавнашна конференция европейските правителства като тези на Германия и Франция, както и Европейската комисия, призоваха ваксините, лекарствата и тестовете за вируса Covid-19 да бъдат разпределени възможно най-справедливо. Не трябва да се забравят и развиващите се страни. Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс също многократно изтъква това. Много експерти предупреждават за „национализъм" по отношение на ваксините.

Университетът в Оксфорд, който работи с британския фармацевтичен производител Astra Zeneca, също ще даде предимство на Великобритания, заяви изпълнителният директор на Astra Zeneca Паскал Сорио. В Германия биотехнологичната компания Biontech от Майнц работи с американската Pfizer. Нито една от двете не е подписала споразумение с Barda, съобщи говорителят на двете компании в сряда вечерта. „Pfizer сам финансира своите клинични изпитвания. Работим в тясно сътрудничество с регулаторните органи и здравните агенции по света, за да предоставим потенциална ваксина на тези региони, които се нуждаят най-много от нея“, заяви говорител на Pfizer.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
driverf1
преди 4 години
".....Оливие Богило заяви, че ваксината ще бъде достъпна за всички, след като производителят я разработи."Тези май не знаят приказката за "нероден Петко".....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още